Kaip rašyti CV, jei neturi patirties?

Gyvenimo aprašymas – vienas svarbiausių pirmųjų žingsnių, ieškantiems darbo. Kaip jį parašyti, jei neturi darbo patirties? Kokias savo savybes atskleisti potencialiam darbdaviui, o kokias geriau nutylėti? Kokią nuotrauką prisegti prie aprašymo? „CV-Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė per savo karjerą perskaitė tūkstančius gyvenimo aprašymų ir savo patirtimi Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) „Karjeros dienų“ metu dalijosi su studentais.

Specialistė atskleidė, jog, prieš sėdant rašyti gyvenimo aprašymo, svarbiausia tiksliai suprasti, kokio darbo ir kodėl ieškote. Tik žinodami, ką norite dirbti, galėsite darbdaviui įrodyti, kodėl būtent jūs tam darbui esate tinkamas.

„Svarbiausia yra tikslas. Ieškoti bet kokio darbo ar „ko nors susijusio su specialybe“ neturėtų būti jūsų siekiamybė. Reikia žinoti, kokioje srityje esate geriausias. Juk neužtenka vien norėti būti balerina. Tam reikia turėti ir tinkamas savybes. Todėl turite tiksliai suvokti, kurioje srityje esate stiprūs, ką galite įmonei pasiūlyti. Tiesa, galiu nuraminti – kai kurie net ir sulaukę 40-ies dar nežino savo tikrojo tikslo“, – šypsojosi R. Karavaitienė.

Lygiai taip pat svarbu atsakyti ir į kitus konkrečius klausimus: per kiek laiko ketinate susirasti darbą, kokias priemones ir kanalus tam naudosite, ką galite pasiūlyti darbdaviui, ko jums trūksta, kad taptumėte geriausiu?

R.Karavaitienė tikina, jog nėra geriausios ar blogiausios gyvenimo aprašymo formos. Svarbiausia – išsiskirti. Tiesa, pagrindinę informaciją tinkamai pateikti būtina visiems. Patariama ją vardyti šia tvarka: kontaktinė informacija, darbo patirtis, išsilavinimas, įgūdžiai, asmeninės savybės ar pomėgiai.

Ką daryti, jei dar neturite darbo patirties arba jos turite labai mažai? R. Karavaitienė ramina – tokiu atveju galite paminėti savo savanoriavimo patirtį, atliktas praktikas, priklausomybę įvairioms organizacijoms, o kartais net ir nelegalų darbą. Lygiai taip pat gali praversti ir mokyklos ar studijų laikais užsitarnauti pasiekimai – dalyvavimas olimpiadose, aukštas pažymių vidurkis, pagyrimai ir padėkos, veikla moksleivių ar studentų organizacijose.

Tiesa, jei darbinės patirties skiltyje praverčia beveik viskas, gyvenimo aprašymų specialistė pataria nepersistengti skiltyje „Pomėgiai“. Darbdaviui įdomu tik tai, kas pravers būsimame darbe, arba tie pomėgiai, kurie yra itin originalūs ir išskirtiniai. Skaitote knygas ir žiūrite filmus – tai daro kiekvienas. Nebent domitės tik tam tikros epochos kinematografija ar skaitote specifines knygas, kuriose nagrinėjamas komandinis darbas.

Pasak R. Karavaitienės, peržiūrėdami savo gyvenimo aprašymą, užtikrinkite, kad informacija yra pateikiama suprantamai ir organizuotai. Persistengti nereikia – 1–2 gyvenimo aprašymo lapų pakanka.

Prie CV patariama prisegti ir savo nuotrauką. Tiesa, atsirinkite teisingai. Dokumentinė nuotrauka su šypsena veide – pati tinkamiausia. Rimto darbdavio nesužavės kadrai iš paplūdimio, draugų vakarėlio ar močiutės šiltnamio. Atidžiai peržvelkite ir savo kontaktinius duomenis. Elektroninis paštas, prasidedantis „pupa uoga“ ar „agentas 007“, beveik visada garantuoja nesėkmę. Geriau susikurkite naują, kuriame dominuotų jūsų vardas ir pavardė.

Lygiai taip pat atidžiai marketingo vadovė pataria pagalvoti ir apie patį gyvenimo aprašymo siuntimo darbdaviui procesą. CV dokumentas turi būti tinkamai pavadintas. Nederėtų siųsti dokumentų, pavadintų „CV“, „Mano CV“. Jie tik pasimes tarp visų kitų. Čia taip pat labiausiai tinka vardo ir pavardės derinys. Net jei darbo skelbime neprašoma motyvacinio laiško, pasak profesionalės, siunčiant gyvenimo aprašymą bent keliais sakiniais reikėtų paaiškinti darbdaviui, kodėl norite šio darbo ir kodėl būtent jūs esate jam tinkamas.

VGTU „Karjeros dienų“ metu organizuotame renginyje patarimus dalijusi R. Karavaitienė atskleidė ir dar vieną svarbią tiesą – jei tikitės pradėti dirbti iš karto po studijų, nelaukite, kol jūsų rankose atsidurs diplomas. Darbo reikėtų pradėti ieškoti jau dabar, nes net ir pagal visas taisykles paruoštas gyvenimo aprašymas negarantuoja, jog paieškos neužtruks.

###

 

Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) – inovatyvi aukštoji mokykla, ugdanti kūrybiškus ir kvalifikuotus specialistus. 2014–2015 m. „QS University Rankings: Emerging Europe and Central Asia“ reitinguose VGTU užima 47 vietą ir yra Lietuvos techninių universitetų lyderis. VGTU užtikrina šiuolaikines, į darbo rinką orientuotas studijas ir atlieka daugybę įvairių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbų – jie vykdomi 14 institutų, 2 mokslo centruose, 33 laboratorijose. Universitete veikia moderniausias Rytų Europoje Civilinės inžinerijos mokslo centras ir didžiausia Lietuvoje Mobiliųjų aplikacijų laboratorija. Turėdamas daugiau kaip 400 partnerių tarp užsienio aukštųjų mokyklų, VGTU suteikia plačias tarptautinių studijų bei praktikų galimybes.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: