Organizatorių nuotr.

Kalno kaime šurmuliavo Tradicinė kraštiečių ir duonos šventė – Oninės

Vienas iš mūsų bendruomenės tikslų yra mūsų krašto tradicijų puoselėjimas, bendruomeniškumo skatinimas. Norime išsaugoti ir puoselėti krašto kultūros papročius, tradicijas ir perduoti jas  ateinančioms kartoms. Bendradarbiaujant su kultūros, bibliotekos skyriais ir seniūnaite,  gavus finansavimą iš Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos, Pasvalio rajono savivaldybės, įdėjus daug darbo, įgyvendinus begalę sumanymų, diskusijų, padarius šimtus skambučių ir susitikimų, liepos 30 d. Kalno k. Pasvalio r. Jurgėnų kaimo bendruomenėje šurmuliavo „Tradicinė kraštiečių ir duonos šventė – Oninės“. Tradicija yra svarbi tuo, kad kasmet, jau daugiau nei 20 metų,  bendruomenės gyventojų, kraštiečių ar išvykusių emigrantų sąmonėje įsitvirtina poreikis vasaros viduryje sugrįžti ir susitikti tradicinėje kraštiečių ir duonos (Oninių) šventėje. Ši šventė tapo neatskiriama  kultūros tradicijų puoselėjimo  dalimi, kur galima smagiai praleisti laiką, pabendrauti, pasportuoti, atrasti naujų pažinčių. Taip pat šiais metais į šventę buvo kviečiami mokiniai ir mokytojai, baigę Jurgėnų pradinę mokyklą, nes šiais metais buvo minimas 100-asis mokyklos jubiliejus. Buvo dalinamas didžiulis garbingo jubiliejaus tortas, kurį dovanojo buvusi mokinė  Bronytė Dulevičienė.

Šventė prasidėjo 10 val. sportinėmis varžybomis. Vietos bei aplinkinių rajono bendruomenių jaunimas, kuris dalyvavo krepšinio 3×3 ir tinklinio turnyruose. Šįmet sulaukėme šešių krepšinio ir penkių tinklinio komandų. Nuoširdus ačiū vietos jaunimui ir Rokui už aikštelės paruošimą varžyboms, Eglei ir Reginai už varžybų pravedimą. Medaliais ir prizais pasirūpino sporto varžybų rėmėjas VšĮ „Būk Geresnis“, todėl nei vienas varžybų dalyvis neišėjo be dovanos. Šio rėmėjo dėka  šventės metu buvo galimybė nemokamai pramogauti ant batuto. Vaikučiai linksminosi dalyvaudami estafetėse, leisdami burbulus ir  putų šou. Tai buvo nepakartojama pramoga ne tik vaikams, kurių reakcijos ir žibančios akys kalbėjo už save, bet ir suaugusiems, kurie galėjo išbandyti ką nors naujo.

Tradicinė šventė prasidėjo dalyvių eisena, aukuro uždegimu ir duonos pagerbimu. Galėjome pasiklausyti atlikėjos Aušrinės koncerto. Šventė nebeįsivaizduojama be Gėlės Mačiūnienės naminės duonelės, kuria galime pasigardžiuoti kasmet. Vaikučių rankelėmis nešama ir dalinama  duonelė buvo tarsi pliūpsnis šviesos ir gėrio, kuriuo norėjome pasidalinti su visais atvykusiais. Galėjome pasimėgauti Jurgėnų kultūros namų kolektyvo „Jurgino žiedas“ dainomis, vadovė Gėlė Mačiūnienė, Panevėžio r. Upytės tradicinių amatų centro folkloro ansambliu „Upytės Vešeta“. Apžvelgtas mokyklos šimtmetis, kalbėjo buvę mokytojai, mokiniai dalinosi prisiminimais. Buvo pagerbtos  šventėje dalyvavusios Onutės. Šventės dalyviai buvo vaišinami tradicine kopūstiene, kurią šiais metais virė puikios virėjos Asta ir Elena. Buvo be galo skanu, didžiulis sriubos kazanas išgaravo akimirksniu. Vyko tradicinė vasaros mugė, kurioje buvo galima įsigyti vietos amatininkų ir aplinkinių  bendruomeninių prekeivių rankdarbių, suvenyrų ir t.t. (Jurgėnų rankdarbių būrelis „Kupolė), sūrių, suvenyrų iš gintaro, medaus, arbatos, medinių gaminių, menančių šio krašto tradicijas. Kiekvienas šventės svečias čia galėjo surasti sau tinkamos veiklos. Grupės „DAR“ koncertinė programa buvo geros nuotaikos užtaisas visam vakarui. Linksmybės gyvos muzikos gegužinėje su grupe „Petnešos“ tesėsi iki paryčių. Šventę filmuodamas kasmet įamžina Virginijus Preidžius, o sustabdytas šventės akimirkas šiais metais galite peržiūrėti pradedančios fotografės Inetos Živatkauskaitės fotografijose. Už gėlytes, kurios papuošė šventę ir sceną, dėkojame gėlininkei Ramutei.

Kaip smagu, kad kaimas dar gyvas ir gyvos jo tradicijos, kad į šventes ateiname su vaikais ir galime parodyti jiems, ką turime gražiausio, kad renginys suburia bendruomenės gyventojus bendram tikslui, kad jaunimas sportuoja ir  ruošiasi varžyboms, kad neįmanoma tampa įmanoma. Kai atsigręži atgal ir matai, kiek kelio nueita, negali nedėkoti. AČIŪ visiems, kas prisidėjo, kas aukojo pinigus ir savo laiką, kas organizavo, repetavo, ruošėsi prieš šventę ir tiems, kas viską po to sutvarkė.

Tegul naujojo derliaus duonos riekės atpjovimas ir ragavimas būna tarsi ritualas, kuris sustiprina ryšį tarp žmonių, suteikia naujų jėgų, tikėjimo, vilties, įprasmina bendrystę.

Iki susitikimo kitais metais!

Jurgėnų kaimo bendruomenės pirmininkė Neringa Barauskienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: