Karantinas. Vitalijus Satkevičius: „Tegul mus suvienija Tikėjimas, Viltis ir Meilė“

Lietuvoje paskelbus karantiną, daugelis laiką leidžia namuose, dirba nuotoliniu būdu ir panašiai. O ką karantino metu veikia Panevėžio miesto tarybos nariai. Jie sutiko pasidalinti mintimis, patarimais panevėžiečiams ir atsakyti į keletą Aukštaitijos naujienų portalo AINA pateiktų klausimų. Šiandien kalbiname Panevėžio miesto tarybos narį, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narį Vitalijų Satkevičių.

Ar dirbate karantino metu ir kaip (ar einate į darbą ar iš namų) ?

Dirbu nuotoliniu būdu. Bendrauju internetu ir telefonu. Daugiau būnu namuose, bet kartais tenka nuvykti į miestą. Štai šią savaitę į mane kreipėsi kelių daugiabučių namų bendrijų pirmininkai. Konkrečiai tai Molainių g. 106, Kniaudiškių g. 26 ir kitų suinteresuotų namų.

 Juos neramina savivaldybės statomos papildomos šiukšlių surinkimo konteinerių aikštelės. Gyventojai nepatenkinti, kad aikštelės statomos per arti namų. Jos įrengiamos taip, kad apriboja ir taip siauras įvažas į kiemus. Atsistojus sunkvežimiui krauti šiukšlių, tuo metu eismas įvažoje bus sustabdytas. Susidarys eismo ,,kamščiai“, tuo metu negalės atvažiuoti nei greitoji pagalba, nei policija, nei priešgaisrinė, nei avarinė tarnyba. Teritorijoje yra jau bent trys veikiančios konteinerių aikštelės. Kreipiausi į savivaldybės administracijos direktorių. Atsakymas buvo vienareikšmiškas – nieko nekeis, nes viskas nuspręsta. Gyventojai bandė situaciją pakeisti, kreipdamiesi į kitas minėtas tarnybas, bet nebuvo išgirsti.

Aiškinantis šią ir kitas situacijas, tenka išvažiuoti automobiliu. Apvažiuoju visą miestą. Tenka apgailestauti, kad savivaldybės vykdomi darbai juda lėtai. Gatvėse atsiradę naujų duobių. Nemuno gatvės gale, važiuojant per tiltą, sandūrose vėl atsivėrę platūs plyšiai, gadina važiuojančias transporto priemones.

Internete nuolat bendrauju su kitais tarybos nariais. Diskutuoju miesto klausimais arba seku jų diskusijas. Akivaizdžiai matydami saugos priemonių nuo koronaviruso stygių mieste, Panevėžio Tarybos opozicija nutarėme paaukoti savo lėšų ir taip prisidėti aprūpinant medikus ir savanorius veido kaukėmis. Prie šio opozicijos projekto prisidėjau ir aš. Opozicija konstatavome, kad net mes, tarybos nariai, stokojame informacijos iš miesto savivaldybės valdžios visais svarbiausiais miesto gyvenimo klausimais, nes meras kovo mėnesį visai nešaukė savivaldybės tarybos. Todėl kreipėmės raštu į merą, kad sušauktų tarybos posėdį miesto problemoms spręsti. Akivaizdu, kad karantinas iššaukė ir ekonominę krizę. Būtina peržiūrėti miesto biudžetą. Būtina peržiūrėti planus ir nepradėti tokių darbų, kurie dabar nėra svarbiausi. O lėšas reikia perskirstyti svarbiausioms miesto savivaldybės reikmėms. Juk akivaizdu, kad nebereikės tiek lėšų kelionėms ir rinkodarai, kiek valdžia buvo nusimačiusi. Jas reikia paskirti dirbančiųjų medikų ir kitų tarnybų aprūpinimui. Reikia padidinti dėmesį rūpybai ir kitomis socialinėmis paslaugomis. Būtina išsaugoti miesto kultūros sistemą ir ten dirbančius žmones. Naujas iššūkis yra ir nuotolinis mokymo įstaigų darbas. Labai svarbu, kad išliktų gyvybingas verslas. Nes jei neliks verslo, neliks ir duonos. Taryba turi detaliai žinoti šią situaciją ir spręsti problemas nedelsiant. Gavau informaciją iš sekretoriato, kad tarybos posėdis numatytas nuotoliniu būdu, balandžio 30 d. Malonu skaityti, kad kitų savivaldybių merai ir tarybų nariai suradę bendrą kalbą, vieningai dirba, kad jų savivaldybių gyventojams būtų geriau. Pasigendu iš mūsų savivaldybės valdžios viešumo bei telkiančio vienijimo krizės akivaizdoje.   

Man teko vadovauti miestui 2010-2011 metais, kai tvirtinant miesto savivaldybės biudžetą, dėl krizės padarinių, galėjome numatyti visų savivaldybės sferos darbuotojų algoms lėšų tik 10-čiai mėnesių. Suprantate, kad žmonės turi gauti algas 12 mėnesių, bet tada buvo tokia finansinė padėtis. Bet nežiūrint į tai, dirbome susitelkę. Klausimų sprendime dalyvavo visa miesto savivaldybės taryba: ir pozicija, ir opozicija. Dar mūsų daliai teko suorganizuoti 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionatą. Ir susitelkę įveikėme sunkumus.  Metų eigoje visi (medikai, švietimiečiai, socialiniai darbuotojai, kultūrininkai ir savivaldybininkai bei kiti biudžetininkai) gavo algas, o metų pabaigoje suskaičiavus, paaiškėjo, kad sumažinome savivaldybės skolas 1 mln. Lt. Peršasi išvada, kad bepigu valdyti savivaldybę, kai yra išteklių perteklius. Manau, kad atėjo laikas susitelkti, siekiant įveikti sunkumus. Pats metas organizuoti pasitarimus nuotoliniu būdu, miesto reikmėms patikslinti ir gyventojų lūkesčiams išgirsti. Pasitarime turėtų būti galimybė dalyvauti visiems savivaldybės tarybos nariams. Tai galėtu būti ir savivaldybės tarybos komitetų posėdžiai.

Klausiate kur leidžiu laiką? Daugiausia leidžiu būdamas su žmona namuose. Išvažiuoju tik esant reikalui. Su vaikais ir anūkais susisiekiame internetu ir telefonu.

Kuo patartumėte užsiimti ir praskaidrinti panevėžiečių kasdienybę karantino metu? Gal kokią knygą ar filmą, serialą rekomenduotumėte?

Karantino metu žmonės užsiima tuo, kuo gali užsiimti. Aš mėgstu naršyti internete. Patinka istoriniai dalykai, politika.  Todėl mėgstu skaityti ir žiūrėti dokumentiką. Rekomenduočiau paskaityti Igorio Buničiaus knygą ,,Partijos auksas“. Šią knyga paskaičius ir palyginus su tuo, ką žmonėms sakydavo sovietinė valdžia, gal kam ir akys atsivertų. Televizijoje mėgstu filmus apie gamtą. Juos žiūrint, pamatai, kokia nuostabi gamta ir tuo pačiu, kokia ji trapi. Kaip svarbu ją saugoti ateities kartoms. Bendrauju interneto grupėse.

Pasigendu Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios choro su maestro Antanu Aleksandravičiumi. Pasiilgau bičiulių iš Panevėžio Bendruomenių rūmų kapelos ,,Diedukai“, bei dainavimo su jais.

Ką pasiūlytumėte veikti per Velykas?

Velykas, kaip ir Didžiąją savaitę teks būti namuose ir būti bendroje maldoje prie televizoriaus. Man daugiau kaip 15 metų teko dirbti Katalikų tikybos mokytoju. Todėl melstis – man yra kasdienė pareiga. Biblijoje yra aprašyta visokių žmoniją užgriuvusių negandų ir sukrėtimų. Tikintis žmogus žino, kad be Dievo valios ir plaukas nuo galvos nekrenta. Todėl dabar yra puiki galimybė melstis bei dėkoti Dievui už gyvenimą.

Per Šv. Velykas niekam neuždrausta pasiruošti šventinį stalą, nusidažyti margučius, vaikučiams juos ridinėti, pasipasakoti apie savo gyvenimus: ypač vyresni jaunimui.

Palinkėjimas ar padrąsinimas panevėžiečiams pandemijos metu.

Panevėžio krašto žmonėms linkėčiau patirti Kristaus Prisikėlimo džiaugsmą savo širdžių gelmėse. Mūsų tėvams ir seneliams yra tekę gyventi nuolatinio stygiaus ir grėsmės gyvybei akivaizdoje. Daugelis neturėjo galimybės bendrauti su artimaisiais, kurie buvo toli. Tie sunkumai juos užgrūdino. Linkėčiau visiems ištvermingai išgyventi šį naujai užgriuvusį suspaudimą. Linkiu visiems sveikatos ir kantrybės. Tegul mus suvienija Tikėjimas, Viltis ir Meilė.

Dėkojame už pokalbį.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: