Karčemų meto slėpiniai – virtualioje parodoje

G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos darbuotojų pastangomis parengta ir publikuojama virtuali paroda apie Lietuvos šiaurės rytų Aukštaitijos karčemas ir smukles, skiriama 2015-iesiems Etnografinių regionų metams.

Rašytiniuose šaltiniuose minimos XIV a. kovų su kryžiuočiais metraščiuose, karčemos šiandien jau nebeegzistuojantis reiškinys, išnykęs kartu su autentiškais iki XX a. vidurio gyvavusiais miesteliais.

Virtuali paroda, pavadinta „…privandravojau margąją karčemėlę: karčemos, smuklės, traktieriai Lietuvos šiaurės rytų Aukštaitijoje“ (http://pavb.lt/lt/parodos-ir-renginiai/virtualios-parodos/230-privandravojau-margaja-karcemele-karcemos-smukles-traktieriai-lietuvos-siaures-rytu-aukstaitijoje) suteikia galimybę stabtelti senųjų Aukštaitijos žemių miestų ar miestelių karčemose, pakelės smuklėse, atrasti jas tokias, kokios išliko dokumentuose, žmonių pasakojimuose, muziejų ekspozicijose.

Parodos dalyje KARČEMŲ, SMUKLIŲ, TRAKTIERIŲ VEIKSNYS ISTORIJOJE išsamiai apžvelgiama XIV–XX a. pr. didikų, klebonų, valstiečių išlaikomų ir nuomojamų dvarų, palivarkų, miestų ir miestelių karčemų, „austerijų“, traktierių, smuklių kilmė, tipai, raida ir reikšmė kultūroje, jų įtaka miestų ir miestelių plėtrai, pažindinama su senųjų karčemų architektūra, socialine bei dvasine reiškinio verte.

Dalyje KARČEMŲ LAIKAIS medžiaga nuodugniai pateikiama šiaurės rytų Aukštaitijos kraštovaizdžio miestų ir miestelių, kaimų teritoriniu principu.

Rengiant parodą panaudoti gausūs šaltiniai: enciklopediniai žinynai, etnologinių mokslo tyrimų publikacijos, monografijos, krašto dokumentai, regioniniai leidiniai, atlasai, meno albumai, remtasi kita vertinga ir įdomia medžiaga.

Kviečiame domėtis!

Iliustracijoje – Grigorijaus Otrepjevo bėgimas iš karčemos prie Lietuvos sienos

Parodą parengė
PAVB Didžiosios skaityklos vyr. bibliotekininkė
Birutė Urbanavičienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: