Kas bando pakenkti Prezidentui Nausėdai? (video)

Europos Parlamento (EP) narių dėmesio centre įvykių gausi savaitė – tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje.

Neįmanoma nepastebėti susitikti su protestuotojais, laikančiais žeminančius plakatus, iš Daukanto rūmų išeinančio vyriausiojo Prezidento patarėjo. Pasak Rasos Juknevičienės, taip jie patys susitapatina ir Prezidentą sutapatina su visiškai kraštutinėmis jėgomis, kurios, aišku, ne naujiena Prancūzijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse. Tokių turbūt atsiras ir Lietuvoje.

„Kai Prezidentas stoja į vieną gretą su jais, ką tik, beje, grįžęs iš Švedijos, ir nežinia, ką ten kalbėjęs (gal apie smurto prieš moteris konvenciją ar pan.) nes labai mažai informacijos buvo apie šį jo vizitą, man šiandien nėra ramu. Tuo labiau kad ir kai kurie balsavimai Seime parodo, jog ir Prezidentas aktyviai dirba bandydamas suformuoti savo koaliciją. Nežinia, kiek toli į ateitį jis žiūri, ar tik siekia išspręsti vienkartinius klausimus“, – sakė EP narė.

Andrius Kubilius, paklaustas apie V. Putino nusiteikimą po susitikimo su JAV Prezidentu J. Bidenu sakė, jog, jo nuomone, Putinas atrodė, lyg „ gavęs nuo rimto Prezidento barti KGB‘istas ar gatvės chuliganas“. Nepaisant to, visi ligšioliniai Rusijos naratyvai išlieka – dėl visko kalta Amerika.

Tai tinka aiškinti propagandinėms Rusijos televizijos laidoms, bet ne Ženevoje Rusijos Prezidentui. „Atrodė, jog jis jaučiasi sutrikęs, susinervinęs ir jo argumentacija nebetoli nuo Chruščiovo, kuris batu mušė į Jungtinių Tautų tribūną, aiškindamas savo argumentus. Futbolo terminais kalbant, Bidenas laimėjo 2:0 prieš Putiną“, – sakė A. Kubilius.

R. Juknevičienė draugiškai pabarė A. Kubilių, kjad šis nesirūpina savo viešaisiais ryšiais ir per mažai garsina nuveiktus darbus. Šią savaitę A. Kubilius drauge su išrinktąja Baltarusijos Prezidente S. Cichanouskaja buvo pakviesti į Didžiosios Britanijos Parlamento Bendruomenių rūmus liudyti posėdyje Baltarusijos klausimais. A. Kubilius pasakojo, kad Lietuva matoma kaip lyderė dėl kaimynystėje besiklostančios situacijos. O tai ir dėka ryžtingų Lietuvos Vyriausybės veiksmų – Premjerės Ingridos Šimonytės, Užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio.

„Netgi „Financial Times“ ima interviu ir mato Lietuvą lydere, kovojančia su Lukašenkos režimu, ir sulaukiančia diktatoriaus brutalių veiksmų – ne tik lėktuvo nusodinimo, bet ir dirbtinai per sieną permetamų pabėgėlių. Lietuvos Vyriausybė tvirtai pareiškia savo poziciją. Ne tiek Prezidentas, kiek Vyriausybė, ir tai yra natūralu. Tada ir mus kviečia liudyti į britų Parlamentą, nes Europos Parlamente daug darome dėl Baltarusijos. – pasakojo A. Kubilius. – Man tenka ruošti raportą dėl Rusijos, o tai irgi sulaukia daug dėmesio. Lietuva atrodo kaip labai stipri tarptautinės politikos dalyvė, gebanti formuluoti nuostatas, burti koalicijas, pasiekti rezultatų. Paradoksalu, bet kai pradedi giliau galvoti, gal ir dėsninga, kad tuo pačiu metu Lietuvoje ima kilti kažkas panašaus į Garliavą: tie patys žmonės, tie patys dalyviai, ta pati retorika, pyktis, riksmai.“

„Chaosą kelti būdinga tada, kai mūsų politinė jėga yra valdžioje: proeuropietiška, provakarietiška, kuri tiesia naujus kelius tos europietiškos Lietuvos link,“ – sakė R. Juknevičienė.

Prisimename, kad A. Kubiliui vadovaujant Vyriausybei buvo imtasi didelių pertvarkų energetikoje prieš Kremliaus, „Gazpromo“ bei „Rosatomo“ interesus. Tuo pačiu metu kilo Garliavos skandalas. Taip išblaškomas dėmesys, žmonės nebemato svarbių dalykų.

Pasak A. Kubiliaus, dabar situacija labai panaši: konservatoriai valdžioje, į Lietuvą kreipiamas tarptautinis dėmesys.

„Po pokalbių su gausybe tarptautinių žurnalistų galima matyti, kad jie nustebę, kiek daug Lietuva daro. Lietuvoje panašiu metu prasideda tas reiškinys, kokį jau esame matę. Aš ne kiek to reiškinio baiminuosi, nes man atrodo, kad Lietuvos visuomenė sugeba išlaikyti pusiausvyrą. Keisčiau šiomis aplinkybėmis atrodo, kad Prezidentas labai ryškiai renkasi tą pusę“, – sakė A. Kubilius.

Parlamentarai stebėjosi Prezidento elgesiu. Jis turi atstovauti Lietuvai Europos vadovų Taryboje, kur pažiūros ir požiūris kardinaliai skiriasi nuo tos grupės, su kuria tapatinamasi Lietuvoje. Reikia nepamiršti, jog tokį jo elgesį mato diplomatai, rašantys ataskaitas savo Vyriausybėms.

„Viena ambasada turbūt labai linksmus pranešimus siunčia, nes tai ambasadai kuo daugiau chaoso Lietuvoje, kuo daugiau įtampų – tuo geriau“, – sakė R. Juknevičienė, leisdama suprasti, jog kalbama apie Rusijos ambasadą.

Pasak parlamentarų, Prezidentas turėtų save ir savo komandą saugoti. Viena ambasada linksminasi, kitos – stebi susirūpinusios. Tačiau turbūt tik maža dalis politinio elito žino, kaip procesai vyksta Briuselyje. Prieš tai buvusios valdančiosios daugumos lyderis netgi džiaugdavosi tuo, jog nevykstama į Europos institucijas

„Pažiūrėkime, kiek mes turėjome savo istorijoje Premjerų, kurie galėjo kalbėti angliškai. Dabar I. Šimonytė puikiai kalba, A. Kubilius puikiai kalbėjo angliškai, o daugiau nebuvo nė vieno. Nei Paksas, nei Butkevičius nekalbėjo angliškai. Kažkada, labai seniai angliškai mokėjo A. Abišala, bet daugiau mes neturėjome valstybėje Premjerų, kurie kalbėtų angliškai. Tai apie kokį atstovavimą Lietuvai ES ir pasaulyje čia kalbam“, – sakė R. Juknevičienė.

Diskutuojant gimė idėja, jog parlamentinių frakcijų vadovai, partijų vadovai galėtų bent dviem savaitėms vykti į Briuselį ir savaitei į Vašingtoną, kad suprastų NATO ir ES kontekstus. Ir tai galėtų būti daroma už valstybės pinigus, nes tai – investicija į mūsų ateitį, kad šalį valdantieji suprastų, kokiose organizacijos esame.

Be dėmesio neliko ir savaitės viduryje plačiai nuskambėjęs LVŽS sprendimas iš užimamų pareigų frakcijoje pašalinti T. Tomiliną, kuris, pasak A. Kubiliaus, iš visos frakcijos buvo „vienintelis tikras žaliasis su savo pažiūromis ir darbais“.

Tą patį galima pasakyti ir apie Ž. Pavilionį. „Jo darbai kalba patys už save. Iš kalėjimo paleisti Sakartvelo opozicijos atstovai dėkoja ne kam kitam, o Ž. Pavilioniui už jo aktyvumą ir pastangas, kurios davė rezultatą. Tai ar dėl to, kad Rusijos provokatoriai jį apgavo, reikia mesti iš komiteto? Jei taip, tada EP turėtume priimti sprendimą ir Parlamento Prezidentą Davidą Sassoli šalinti iš pareigų, nes jį taip pat apgavo pokalbyje telefonu su tariama S. Cichanouskaja. Tačiau čia niekas dėl to parašų nerinko“, – prisiminė A. Kubilius. Todėl galima daryti išvadą, kad tie, kurie dabar inicijuoja Ž. Pavilionio atstatydinimą, dirba drauge su provokatoriais. Tie, kurie provokavo, to ir siekė. Ir gavo rezultatą.

Pasak R. Juknevičienės, labai svarbu, kad tokias aplinkybes ir nedraugiškų valstybių siekius suprastų partijos kolegos, rėmėjai, visuomenė.

„Aš tvirtai tikiu, kad Lietuvos visuomenė turi savyje sveiko proto ir tvirtą stuburą, kad atlaikytų visus nukrypimus tiek partijos viduje, tiek visokiuose mitinguose bei maršuose ir grąžina Lietuvą atgal į teisingą kelią“, – pokalbį optimistiškai baigė A. Kubilius.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: