Nuotr. freepik.com
Kas yra geoterminis šildymas ir kaip jis veikia?
Norėdami suprasti geoterminio šildymo veikimo principą, pirmiausia turime pažvelgti po mūsų kojomis, į patį žemės gelmių vidų. Žemėje yra gausu šilumos energijos, kuri, kitaip nei oro temperatūra, kinta labai lėtai. Net žiemą, kai aplinkos temperatūra yra gerokai žemiau nulio, po žeme, keliasdešimties metrų gylyje, išlieka stabili šiluma. Ši šiluma ir yra pagrindinis geoterminės šildymo sistemos šaltinis.
Geoterminės šildymo sistemos veikia pagal paprastą, tačiau pažangų principą. Pagrindinis šios sistemos elementas yra šilumos siurblys, kuris panašus į namuose įprastą šaldytuvą, tačiau veikia priešinga kryptimi. Jis siurbia šilumą iš žemės arba gruntinio vandens ir perduoda ją į pastato šildymo sistemą. Kad ši sistema veiktų, reikalingi gręžiniai arba horizontalūs kolektoriai, kurie leidžia surinkti žemės energiją. Kai kolektoriai išsidėsto vertikaliai, gręžiniai yra giliai žemėje – net iki kelių šimtų metrų. Tuo tarpu horizontalūs kolektoriai įrengiami arčiau žemės paviršiaus, tačiau tam reikia didesnio ploto.
Dauguma žmonių nusprendžia rinktis geoterminį šildymą dėl jo ekologiškumo. Energija, kuri naudojama iš žemės gelmių, yra atsinaujinanti, todėl šilumos gamyba nėra lydima kenksmingų išmetimų į aplinką. Be to, toks šildymas leidžia ne tik apšildyti patalpas, bet ir paruošti karštą vandenį ar netgi vėsinti namus karštomis vasaros dienomis. Naudojant šilumos siurblį, vasarą procesas apverčiamas, o perteklinė šiluma pernešama iš patalpų atgal į žemę, veikiant kaip oro kondicionavimo sistema.
Svarbu paminėti, kad ši šildymo sistema reikalauja tik labai nedidelės dalies elektros energijos šilumos siurblio veikimui. Tuo tarpu didžiąją energijos dalį (apie 75 proc.) ji gauna iš žemės, kas užtikrina mažas eksploatacines sąnaudas. Be abejo, prieš pradedant įrengimo darbus, būtina atlikti išsamią sklypo analizę – specialistai įvertina grunto struktūrą, drėgmės lygį ir kitus svarbius faktorius. Geologinės sąlygos turi didelę įtaką geoterminio šildymo efektyvumui, todėl tinkamas pasiruošimas ir patyrusių meistrų darbas yra kritiškai svarbūs.
Be gręžinių įrengimo, geoterminio šildymo sistemos montavimas apima sudėtingus inžinerinius sprendimus, nuo vamzdžių išvedimo iki jų prijungimo prie katilinės. Patikimi specialistai ne tik pasirūpina reikalinga dokumentacija, bet ir užtikrina, kad sistema būtų optimizuota veikti efektyviausiai. Nors montavimo darbai gali trukti kelias savaites ir reikalauti investicijų, ilgainiui ši sistema dažniausiai atsiperka, ypač didesniuose pastatuose.
Taip pat verta atkreipti dėmesį į tai, kad geoterminis šildymas veikia tyliai ir nereikalauja didelės priežiūros. Judamųjų dalių kiekis yra minimalus, todėl sistema retai sugenda, o jos ilgaamžiškumas siekia net iki 50 metų. Kitaip nei tradiciniai katilai ar šildymo įrenginiai, geoterminis šilumos siurblys nedegina jokių kuro medžiagų, kas daro jį itin saugiu variantu tiek žmonėms, tiek aplinkai.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!