Pradžia Kultūros naujienos Aktualijos Kazys Šimonis, krašto dailininkas

Kazys Šimonis, krašto dailininkas

0

Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje (Respublikos g. 14) atidarėme dailės klasiko, vieno populiariausių XX a. Lietuvos dailininkų, Kazio Šimonio kūrybos parodą. Gausiai susirinkusiems dailininką ir jo kūrybą atrasti padėjo vakaro svečiai kupiškėnai – Kupiškio rajone gimusį Kazį Šimonį jie vertina ir myli.

Išreikšti bendradarbiavimo ir meilės savo kraštui į parodos atidarymą atvyko Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas ir Kupiškio viešosios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus su darbuotojų komanda. Su meile kalbėję apie Kazį Šimonį ir jo kūrybą, rado įdomių sąsajų ir priežasčių džiaugtis.

Meras Dainius Bardauskas gyvena netoli K. Šimonio gimtųjų Starkonių. Vietovė, pasak mero, davė tokių kitų žymių menininkų kaip architektas Laurynas Gucevičius, skulptorius Juozas Kėdainis. Kupiškio bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Lina Matiukaitė vėliau papildė, kad Starkonių kaime vietą, kur gimęs Kazys Šimonis, žymi koplytstulpis kryžkelėje, o šeima išsikėlė.

K. Šimonis kūrė įvairius dailės žanrus. Vieną jo kūrybos aspektų atskleidė Kupiškio viešosios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus. Jis padovanojo Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešajai bibliotekai Šaulių sąjungos leidinio „Vasario 16. 1930 – Vytauto Didžiojo – metai“ viršelį, kur pažymima, kad viršelio ir vinječių autorius – dailininkas Kazys Šimonis.

Bibliotekos direktorius Kazio Šimonio kūrybą apibūdino menotyrininko žvilgsniu. Pasak jo, tai dekoratyvus, į M.K.Čiurlionį panašus kūrėjas, net kaltintas jo plagijavimu. Tačiau, pasak A. Venckaus, K. Šimonis paprastesnis, žiūrovui priimtinesnis. Jo kūrybos diapazonas platus – nuo peizažo iki abstraktesnės, dekoratyvios kompozicijos, darbai aukcionuose aukštai kotiruojami.

G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė atrado daugybę priežasčių džiaugtis kraštą mylinčiais ir garsinančiais kupiškėnais, jų pasiekimais, būsimais bendrais renginiais. 2017 metų Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatas – Kupiškį garsinantis dailėtyrininkas, žurnalistas, fotografas, kraštotyrininkas Vidmantas Jankauskas.

Atidaroma Kazio Šimonio kūrybos paroda – kovo 22 d. vyksiančios G. Petkevičaitės-Bitės rengiamos krašto knygos kultūros tyrinėjimų konferencijos viena lydinčiųjų parodų. Pasak direktorės, konferencijoje laukia įdomūs krašto žmonių, universiteto profesorių pranešimai iš visos Lietuvos. Viena konferencijos lektorių – Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojų Nida Galvanauskienė.

R. Maselytė kalbėjo, kad šiais metais Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka mini 95-uosius gyvavimo metus, bičiulių metais ji visus kvietė burtis, kad taptume laimingesni. Šių metų rudenį visa diena Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje bus skirta pristatyti Kupiškio kraštą.

Atidaryme buvo eksponuojama knygų paroda iš bibliotekos fondų – dailininko Kazio Šimonio iliustruotos knygos.

Kazio Šimonio (1887–1978) kolekciją eksponuoti Panevėžyje paskolino Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, su juo G. Petkevičaitės-Bitės viešąją biblioteką sieja daugiametė draugystė. Jubiliejinė išskirtinio menininko Kazio Šimonio kūrybos paroda, skirta 130-osioms gimimo metinėms paminėti.

Paroda veikia kovo 2 – balandžio 30 d.

Virginijaus Benašo nuotraukos

Vilija Stokienė

Komentuoti

Prašome įvesti savo komentarą!
Prašome įrašyti savo vardą!

Komentarų sistema leidžia skaitytojams išsakyti savo nuomonę, pasidalinti įdėjomis, pateikti papildomos informacijos ar pasiginčyti su oponentais. Redakcija pasilieka teisę pašalinti skaitytojų vulgarius, skatinančius smurtą, įžeidžiančius, skatinančius tautinę, rasinę, religinę ar kitokią neapykantą ir grasinančius komentarus.