Keičiasi sezonas: kaip susitvarkyti spintą neteršiant gamtos?

Atvėsę orai priverčia peržiūrėti spintos turinį – dalis drabužių lauks kitos vasaros, tačiau kur dėti tuos, kurių jau tikrai nedėvėsite? Kaip ir kitomis atliekomis, tekstilės gaminiais turi būti atsikratoma tinkamai – tai leidžia reikšmingai pratęsti jų dėvėjimo laiką, prikelti antram gyvenimui ir sumažinti aplinkos taršą. „Ecoservice“ tekstilės projekto vadovas Konstantinas Gurinas dalijasi patarimais, kurie rudeninį spintos tvarkymą paversti tvaresniu.

Kaip rūšiuoti drabužius?

Tvarkant spintą, pirmiausia į atskiras krūveles reikėtų sudėti tuos drabužius, kurie dar tinkami dėvėti, ir tuos, kurie galbūt jau yra suplyšę, sugraužti kandžių, akivaizdžiai susidėvėję arba turi neatsiplaunančių dėmių. Pirmasis žingsnis į tinkamą tekstilės tvarkymą ir švaresnę aplinką įvyksta žmonių namuose, todėl labai svarbu atskirti dar tinkamus dėvėti drabužius – juos bus galima palikti specialiuose tekstilės konteineriuose. Aplinkos ministerijos duomenimis, per metus Lietuvoje tekstilės konteineriuose atsiduria apie 11 tūkst. tonų tekstilės atliekų.

„Daugelis žmonių turi drabužių, kuriuos nori išmesti, nors jie dar tinkami nešioti – išaugti vaikų drabužiai, nusibodę, netinkamo dydžio ar tiesiog nebemadingi ir jau nepatinkantys rūbai. Švarią, nesudėvėtą ir nesuplyšusią aprangą galima mesti į tekstilės konteinerius. Iš Vilniaus, Klaipėdos, Trakų, o nuo spalio – ir Šalčininkų konteinerių jie keliauja į tekstilės tvarkymo centrą, kur yra išrūšiuojami, kad galėtų būti panaudoti dar kartą, nes būtent pakartotinis naudojimas šiandien yra efektyviausias būdas, leidžiantis sumažinti tekstilės atliekų kiekį ir aplinkos taršą“, – sakė K. Gurinas.

Gaminant tekstilę, naudojamas vanduo, dažai, įvairios cheminės medžiagos, elektra, taigi, eikvojami resursai, kuriuos augantis pakartotinis drabužių panaudojimas leistų išsaugoti. „Ecoservice“ tekstilės tvarkymo centras yra pirmasis Lietuvoje, kuriame rūšiuojami mūsų šalyje surinkti drabužiai ir kiti tekstilės gaminiai. Toks centras leidžia tekstilės atliekas tvarkyti efektyviau ir tvariau, padidina išrūšiuotos tekstilės apimtis ir sumažina šių atliekų kiekį sąvartynuose. Iki 80 proc. šiuo metu centre atsiduriančios tekstilės yra paruošiama antriniam panaudojimui arba antriniam medžiagų panaudojimui.

Tuo metu tinkami dėvėti drabužiai, atsidūrę buitinių atliekų konteineryje, yra užteršiami kitų ten esančių atliekų, todėl keliauja tiesiai į sąvartynus arba sudeginami.

Kaip rūšiuoti namų tekstilę?

Dažnai manoma, kad tekstilės gaminiai greitai suyra, todėl nieko tokio išmesti juos ir į buitinių atliekų konteinerius. Lietuvoje tekstilės gaminiai sudaro apie 8 proc. viso komunalinių atliekų srauto. Natūralios medžiagos iš tiesų suyra gana greitai, tačiau šiuolaikinė tekstilė dažnai gaminama su įvairiomis priemaišomis arba naudojant sintetiką, todėl aplinkoje išlieka kur kas ilgiau. Pavyzdžiui, nailonui suirti reikia apie 30-40 metų.

„Į tekstilės atliekų konteinerius antriniam panaudojimui tinka mesti ne tik drabužius, bet ir įvairią namų tekstilę – nesuplyšusius, švarius patalynės užvalkalų komplektus, užuolaidas, rankšluosčius. Svarbu, kad jie dar būtų tinkami naudoti. Būna, kad gyventojai tvarkydami spintas, garažus ar sandėliukus į šiuos konteinerius sumeta visą juose rastą tekstilę ir jos atraižas – suplyšusią, kartais net šlapią ar supelijusią. Tokios atliekos sugadina kitus konteineryje esančius drabužius ir juose atsidurti neturėtų. Tekstilės atraižas ar nebetinkamus naudoti tekstilės gaminius reikėtų pristatyti į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles“, – pataria K. Gurinas.

Išmesdami naudoti tinkamą tekstilę į buitinių atliekų konteinerius, prarandame žaliavas ir teršiame aplinką. Žmonių poreikiams patenkinti tenka gaminti naujus tekstilės gaminius, o gamybos procese teršiami vandens telkiniai, dirvožemis ir oras, todėl tekstilės antrinis panaudojimas reikšmingai prisideda prie aplinkos tausojimo. Tekstilės rūšiavimo centre per mėnesį išrūšiuojama iki 120 tonų tolimesniam dėvėjimui tinkamos tekstilės ir iki 40 tonų tekstilės, tinkamos šluosčių gamybai.

Kaip rūšiuoti avalynę?

Avalynę, rankines ir diržus taip pat galima mesti į tekstilės konteinerius, tačiau jiems galioja tos pačios taisyklės – jie turi būti dar tinkami naudoti. Todėl prieš išmetant nereikalingus batus, geriausia juos surišti ar kitaip pritvirtinti vieną prie kito, kad pora nepasimestų. Galima batus įdėti ir į atskirą maišelį bei jį užrišti.

„Kiekvienas daiktas yra unikalus ir tik žmogaus akis gali įvertinti, ar jis dar tinkamas naudojimui, tad tekstilės rūšiavimo centre kiekvieną jų apžiūri žmogus. Svarbu pakartotiniam panaudojimui tinkamą tekstilę ir avalynę palikti tvarkingai – sudėti į maišelius, kad nesusipurvintų“, – paaiškina K. Gurinas.

Batus, kuriuos sugraužė šuo arba sudėvėjote tiek, kad praeiviai jau gali pasakyti jūsų kojinių spalvą, reikėtų kartu su dėvėti nebetinkamais drabužiais ir čiužiniais (taip pat ir antčiužiniai) pristatyti į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelę.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: