L. Kovalevskienės nuotr.

Keliaujanti paroda sugrįžo į Ignaliną ir užbaigė ,,Menų gaudyklės“ projektą

Rugsėjo 27 dieną Ignalinos krašto muziejuje gražia paroda ir Ignalinai kūrusių menininkų pasveikinimu užbaigtas prieš metus prasidėjęs labai meniškas projektas ,,Menų gaudyklė. Kūrybinių rezidencijų tinklo išvystymas Ežerų krašto regione“. Projektą inicijavo ir vykdė VšĮ “Euroregiono Ežerų kraštas direktorato biuras” ir partneriai: Simbahollin ehf., Ignalinos krašto muziejus, Visagino kultūros centras, Utenos kraštotyros muziejus, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, VšĮ „Kuri veikia“. Didelio kūrybingumo pripildyti metai dalyviams dovanojo  įspūdingų kelionių, susitikimų, dailės plenerų, naujų pažinčių ir patirčių, o miestams ir miesteliams – įdomių renginių ir reginių. Ypač džiugu Ignalinai, kurios erdves mieste ir Lietuvos žiemos sporto centre papuošė net 8 skulptūros.

Visiems apžiūrinėjant tapybos ir keramikos parodą skambėjo saksofono muzika. Ignalinos krašto muziejaus direktorė Renata Veličkienė dėkojo grojusiam Ignalinos Miko Petrausko mokyklos mokytojui Tomui Kochankai, pasidžiaugė susirinkusiais menininkais, svečiais  ir pristatė projekto veiklas.  2021 m. rugsėjo mėnesį Ignalinos, Zarasų, Visagino, Utenos, Švenčionių rajonų kultūros įstaigų atstovai lankėsi įspūdingoje Islandijoje ir dalyvavo  kūrybinėje rezidencijoje ,,Westfjords“, mokėsi dirbti komandoje, ieškojo būdų, kaip galima parodyti savo savitumą, surasti ir meniškai pateikti išskirtinumo ženklus. Kaip minėjo direktorė, per projekto metus įvyko 9 menininkų rezidencijos, net  6 iš jų buvo tarptautinės, rezidavo menininkai ne tik iš Lietuvos, bet ir Islandijos, Ukrainos, Prancūzijos, JAV, Ispanijos, Didžiosios Britanijos, Švedijos, Latvijos. Surengta 15 praktinių užsiėmimų, 6 susitikimai su menininkais, taip pat organizuotos atvirų durų dienos jaunimui ir moksleiviams. Na, o svarbiausias rezultatas  – po visus rajonus keliavusi meno kūrinių paroda: 22 tapybos, 6 keramikos darbai, 5 lauko skulptūros.

Šį pavasarį kultūros centro Dusetų dailės galerija ir jos vadovas dailininkas Alvydas Stauskas organizavo tapybos plenerus Antalieptėje ir Antalgėje, kuriuose  dalyvavo  daugiau kaip 20 menininkų iš Lietuvos, Latvijos ir Ukrainos, taip pat ir ignalinietė Nijolė Trinkūnienė. Ji pasidalijo savo įspūdžiais iš Antalieptės, džiaugėsi kūrybinėmis patirtimis, gražiu miesteliu, paroda Antazavės dvare, bendravimu su kitais menininkais. Dailininkė dėkojo projekto sumanytojoms Ingai Šidlauskienei ir Agnei Vaišytei ir linkėjo puikių idėjų ateičiai.

Utenos kraštotyros muziejaus direktorė Jolita Nalevaikienė pasakojo apie gegužės mėnesį Vytauto Valiušio keramikos muziejuje Leliūnuose vykusį keramikos plenerą, kuriame dalyvavo menininkai Ieva Bertašiūtė-Grosbaha ir Gediminas Šibonis iš Lietuvos, latvis Maris Grosbahs bei JAV atstovas Brian Benfer. Kūrėjai susitiko su bendruomene, kvietė į paskaitą-kūrybinį seminarą. Direktorė sakė, kad tikrai gaila skirtis, projektas buvo labai įkvepiantis, davė daug vertingų patirčių, todėl norėtųsi tęstinumo. Dėl veiklų pabaigos apgailestavo ir Švenčionių Nalšios muziejaus direktorės pavaduotoja dr. Regina Mikštaitė Čiučiurkienė: ,,Ši paroda savo kelionę pradėjo Švenčionyse, ją aplankė daugiau nei 300 mokinių, vyko edukacijos. Dabar mums labai trūksta tų darbų. Paskleistas gėrio rezultatas yra tikrai didelis…“.

Projekto vadovė Agnė Vaišytė pristatė sudėtingiausią etapą – skulptūrų plenerą ir jų keliavimą iš vienos vietos į kitą. Tos kelionės iš pradžių atrodę utopinėmis, visgi pavyko. Menininkai 5 skulptūras kūrė savo erdvėse, o trys gamtinės gimė dirbant gamtoje ir menininkams reziduojant ,,Saulėtekio“ sodyboje. Dabar jos puošia Lietuvos žiemos sporto centro erdves. Mieste skulptūroms reikėjo surasti tinkamas vietas, kurios patiktų autoriams ir tiktų kūrinių idėjai. Prie Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos vietą surado žavingoji Kęstučio Musteikio ,,Siela“, skverelyje šalia Vilniaus ir Vasario 16-osios gatvių sankryžos iškilo Liutauro Griežės ,,Širdis“, prie Sporto ir pramogų centro pritūpė romantiškoji Raimondo Žievio ,,Legato“, Paplovio ežero salelėje – labai peizažinė Arvydo Ališankos ,,Gaudyklė“, o anksčiau pastatytoji Alberto Danilevičiaus kuklioji ,,Mergaitė“ (,,Žuvėdrytė“) visus žavi šalia miesto aikštės, Ateities gatvės skverelyje.

Skulptūrų autoriai (nuotr. iš kairės) Albertas Danilevičius, Liutauras Griežė, Kęstutis Musteikis, Arvydas Ališanka ir Raimundas Žievys buvo pakviesti pokalbiui, jiems padėkota, įteiktos muziejaus ir savivaldybės dovanos. Projektu pasidžiaugė ir Ignaliną papuošusiems bei garsinantiems menininkams dėkojo savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Balinskienė, direktorės pavaduotoja Lina Gladkauskienė. Už nuostabiąją ,,Sielą“ Kęstučiui Musteikiui gėlę su geriausiais kolektyvo linkėjimais įteikė muzikos mokyklos direktorė Birutė Paukštienė.

Skulptūromis dabar rūpinsis Ignalinos krašto muziejus. Direktorė R. Veličkienė kvietė ignaliniečius jomis džiaugtis ir saugoti, o jei pastebėtų ką negero, tuoj pat pranešti. Na, o renginio dalyviai ir menininkai kviesti pabendrauti prie arbatos, dar kartą pasigrožėti paroda. ,,Sakome iki ir tikimės, kad šiomis iniciatyvomis padrąsinome ir kitus prasmingai kūrybinei veiklai“,– tokie buvo projekto vadovės Agnės Vaišytės atsisveikinimo žodžiai.

L. Kovalevskienės nuotr.

Lina Kovalevskienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: