Kiaulių savininkai raginami būti budrūs

Afrikinis kiaulių maras (AKM) – jau visiškai Panevėžio rajono pašonėjė. Šios ypač pavojingos užkrečiamos virusinės naminių bei laukinių kiaulių ir šernų ligos atvejis patvirtintas kaimyniniame Kupiškio rajone. Rugpjūčio 18 d. židinys nustatytas mažame ūkyje Noriūnų kaime, kuriame augintos dvi kiaulės.

Tai jau aštuntas Lietuvoje šiais metais patvirtintas AKM atvejis kiaulių laikymo vietoje. Kupiškio rajonas priskirtas AKM užkrėstai teritorijai. Jame buvo nustatyta šernų, užsikrėtusių šia liga, todėl čia nuolat vykdoma AKM stebėsenos programa.

Jau anksčiau židiniai nustatyti Trakų ir Jonavos rajonuose.

Situacijai blogėjant Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio specialistai, seniūnai aktyviai informuoja gyventojus apie afrikinio kiaulių maro grėsmę, būtinas biologinės saugos priemones.

Bendraudami net ir su atokiausių kaimų gyventojais seniūnai perduoda jiems naujausias žinias bei aktualią informaciją. Išplatinti informaciniai bukletai, kuriuose aiškinama apie privalomą biosaugą ir galiojančius reikalavimus, rekomendacijas, kaip elgtis kilus įtarimui.

Panevėžio VMVT viršininko pavaduotojas–valstybinis inspektorius Žydrūnas Vaišvila sako, kad didžiuosiuose kiaulių ūkiuose biosaugos reikalavimai užtikrinami, tačiau nerimą kelia smulkūs ūkininkai, turintys po kelias kiaules.

„Jų primygtinai prašome laikytis biologinės saugos reikalavimų, kiaulių neleisti į lauką, o į tvartą įeiti tik pačiam šeimininkui ir veterinarijos gydytojui, neleisti jokių pašalinių žmonių, kad nebūtų įneštas užkratas, kaip atsitiko Trakų rajone“,– perspėja Ž. Vaišvila.

Valstybinis inspektorius primena, kad kiaulių savininkai nenaudotų šiųmečių šiaudų, kuriuose gali būti užkratas, pašarus termiškai apdorotų.

Įtariant, kad gyvuliai serga, būtina nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją arba teritorinės VMVT specialistus. Taip pat galima visą parą skambinti nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.

Pasak inspektoriaus, kol bus nustatyta ligos priežastis, sergančias kiaules būtina atskirti nuo sveikųjų.

AKM plinta ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių kiaulių ūkiuose. Nuo metų pradžios Latvijoje užregistruoti 7 AKM židiniai naminių kiaulių laikymo vietose (daugiausiai buvo laikoma 18 kiaulių), Estijoje – 4 smulkiose kiaulių laikymo vietose (didžiausiame laikytos 6 kiaulės) ir 8 stambiuose ūkiuose, kur viename iš jų buvo laikoma daugiau kaip 6 tūkst. kiaulių.

Lenkijoje padėtis kiek geresnė, šių metų pradžioje AKM pasireiškė viename nedideliame ūkyje (laikytos 7 kiaulės).
Savivaldybės informacija


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: