Knygos apie rašytoją ir diplomatą Jurgį Savickį sutiktuvėse dalyvaus krikšto sūnus iš Žydrosios pakrantės

Iš Leckavos (Mažeikių raj.) kilusio prieškario diplomato Antano Liutkaus (gimė 1906 m. birželio 17 d., mirė 1970 m. vasario 9 d. Paryžiuje),   sūnus Jonas  Perkūnas  Liutkus (g.1939) Lietuvai padovanojo vertingus savo tėvo teisininko, diplomato, dailininko archyvus. Prancūzijos lietuvis tikisi, kad jo parvežti dokumentai, laiškai, vaizdinė medžiaga leis užkamšyti Lietuvos istorijos spragas.

Beveik 80 metų didžioji dalis archyvo ramiai gulėjo niekieno nejudinama. 2020 m. vasario mėn. 9 d.  minėsime  Antano Liutkaus mirties 50-ąsias metines.

            Už istorinio palikimo puoselėjimą buvęs ilgametis Prancūzijos lietuvių bendruomenės pirmininkas (1994-1999), Jonas Perkūnas Liutkus 2000 m. apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi, 2010 m.  apdovanotas Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos garbės ženklu „Lietuvos diplomatijos žvaigždė“. 2019 m. pabaigoje Jonas Perkūnas Liutkus buvo apdovanotas Lietuvos užsienio reikalų ministerijos  Garbės ženklo „ Už pasaulio lietuvių nuopelnus Lietuvai” medaliu. Taip dar kartą įvertinti jo ypatingi nuopelnai puoselėjant lietuvybę užsienyje, skatinant užsienyje gyvenančių lietuvių įsitraukimą į Lietuvos gyvenimą, kuriant gerovę Lietuvoje.

         Prancūzijos lietuvis į Lietuvą parvežė ne tik tėvelio, prieškario diplomato, archyvą, bet ir savo dėdės Jurgio Savickio bei poeto Jono Aisčio laiškus jo tėvams, knygas, susijusias su generolo Stasio Dirmanto šeima. „Parvežiau ne tam, kad jie būtų uždaromi stalčiuose ir saugomi. Išdalinau juos tam, kad jie naujai gyventų, kad galėtų užkamšyti mažas Lietuvos praeities spragas.

         Kam įdomūs Jurgio Savickio laiškai? „Man jie nereikalingi, nes aš tuo, kas laiškuose aprašyta, gyvenau, dėdei ant kelių šokinėjau, į kapus jų nenusineši, penkios atžalos nei skaito, nei rašo lietuviškai.Tad kam kitam juos palikti, jei ne Lietuvai?” Perkūnas Liutkus patikina: kitokio šių archyvų likimo ir negalėjo būti.

Vasario 23 d. 12 val.  21-oje tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje į panevėžiečio istoriko, publicisto Juozo Brazausko knygos „Gyvenimas šėlstas nevilties agonijoje” apie Jurgį Savickį pristatymą specialiai atvyksta iš Pietų Prancūzijos Perkūnas  Liutkus. Istorikui Juozui Brazauskui bus perduoti išsaugoti rašytojo laiškai. Kas gims jų pagrindu tegul lieka paslaptis.

Juozas Brazauskas, istorikas, knygos autorius


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: