„Fiskars“ nuotr.

Kodėl žirklės neturi vienaskaitos?

Žodis „žirklės“ lietuvių kalboje yra vienas nedaugelio, kuris neturi vienaskaitos formos. Šį kalbos niuansą galima priimti kaip patarimą, kad vienų žirklių namuose neužtenka. Kada galima išsisukti su universaliomis žirklėmis, o kada geriau rinktis specializuotas – sužinokite, kuo skiriasi žirklių rūšys ir jų funkcijos.

Virtuvinės žirklės

Virtuvėje išsiversti be žirklių būtų sudėtinga. O naudojant specialias virtuvines žirkles, darbai virtuvėje gali tapti malonumu. Sukiojimuisi prie puodų, keptuvių ir kepsninių pritaikytos žirklės ypatingos tuo, kad jų ašmenys yra dantyti. Jie praverčia karpant ir popierines, ir plastikines maisto pakuotes.

„Fiskars“ atstovė Lietuvoje Inga Derenkaitė atkreipia dėmesį, kad nors virtuvėje žirkles dažniausiai siejame su pakuočių atidarymu, bet iš tiesų jas drąsiai galima naudoti ir maisto produktų karpymui: „žirklėmis galite karpyti prieskoninius augalus, kepinių tešlą, tokias daržoves kaip smidrai, salierai ar svogūnų laiškai, ar netgi šoninę. Šių žirklių dantukai padeda užtikrinti, kad kerpamas maisto produktas neišsprūs iš geležčių.“

Rankdarbių žirklės

Rankdarbių žirklės pasižymi itin aštriais ašmenimis, bet jų galiukas yra bukas. Dėl to tai saugus pasirinkimas ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų hobiams bei rankdarbiams. Tokias žirkles taip pat patogu nešiotis su savimi kišenėje. Beje, šių žirklių rankenos tinka ir dešiniarankiams, ir kairiarankiams.

Žirklės siuvimui

Priešingai nei rankdarbių žirklės, žirklės siuvimui turi aštrų galiuką. Tokios formos žirklės tiksliai ir lengvai kerpa smulkiausias detales. Jos gali būti naudojamos net esant labai ribotai erdvei, pavyzdžiui, kerpant siūlą po saga ar kišenėje.

„Nors žirklės siuvimui gali skambėti kaip specifinis įrankis, bet jos pravers kiekvienuose namuose, nes leis tiksliai ir lengvai nukirpti įsiūtos sagos siūlą ar kišenės viduje atspurijusią giją“, – sako I. Derenkaitė.

Manikiūro žirklės

Dar vienos nepakeičiamos žirklės – manikiūro žirklutės. Trumpos, plonos ir aštrios geležtės skirtos tiksliai apkarpyti nagus. Iš visų žirklių šios yra pakeičiamos sunkiausiai. Bandyti karpyti nagus su kito tipo žirklėmis gali būti ne tik sudėtinga, bet ir pavojinga.

Sodo žirklės

Specialios sodo žirklės turi patvarius ašmenis dantytomis briaunomis, kurios leidžia patogiai ir tvirtai suimti bei nukirpti gėlių ir žolelių stiebus. Tai suteikia sodo darbams preciziškumo ir saugumo: norint pasiekti tą patį rezultatą su peiliu kyla rizika ir augalui, ir rankoms.

Universalios žirklės

Namuose žirklių gali prisireikti visur: vaikų kambaryje, namų ofise, virtuvėje ar vonioje. Universaliu pagalbininku gali tapti universalios žirklės. Įprastai jos būna trijų dydžių: mažos (17 cm), įprastos (21 cm) ir didelės (24 cm). Jos pravers kerpant popierių,  audinį ar nudžiūvusius gėlės lapus.

„ReNew“ žirklės

Nuo šiol visos aukščiau išvardintos žirklės dar ir tvarios. Nors „Fiskars“ geriausiai žinomi dėl įsimintinų oranžinių žirklių, bet šiemet Suomijos kompanija pristato naują, tvarią „Fiskars ReNew“ žirklių liniją. Jų dizainą ir gamybą įkvėpė pagarba gamtai ir noras ją išsaugoti, todėl žirklės yra pagamintos iš perdirbtų (80 proc.) ir atsinaujinančių (13 proc.) medžiagų ir gali būti perdirbamos dar kartą. Jos taip pat supakuojamos į perdirbtą ir perdirbamą popierių.

„Perdirbtas plastikas yra ne tik draugiškas gamtai, bet kartu sukuria unikalų rankenų dizainą. Dėl gamyboje naudojamų ekologiškų bei perdirbtų medžiagų, rankenų spalva gali skirtis. Žirklės gali turėti, rusvą ar žalsvą atspalvį, šiek tiek dėmėtą išvaizdą. Šviesios rusvos dėmės yra būdingos atsinaujinantiems celiuliozės pluoštams“, – pasakoja I. Derenkaitė.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: