Kokiais atvejais gyventojams gali padėti notarai

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Teisės skyriaus specialistai panevėžiečiams teikdami nemokamą pirminę teisinę pagalbą pastebėjo, kad gyventojams trūksta informacijos dėl įstatymų pakeitimų, susijusių su šeimos teise ir sandorių tvirtinimu.

Atkreipiame dėmesį į nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojusius Civilinio kodekso ir susijusių teisės aktų pakeitimus, kurie numato, kad kai nėra ginčo tarp šalių, tam tikrus teisinius klausimus galima išspręsti greičiau, aiškiau ir paprasčiau – kreipiantis į notarą.

Ankstesnis reglamentavimas numatė, kad asmenys, net ir nesant ginčo, privalėjo kreiptis į teismą. Kaip žinia toks procesas užtrunka, dažnam prireikia ir teisinės pagalbos, atstovavimo. Dabar šalims susitarus, žmonėms yra suteikiama galimybė pasinaudoti paprastesniu ir aiškesniu procesu kreipiantis į notarą. Tiesiogiai kreiptis į notarą galima:

  • nutraukiant santuoką ir tvirtinant gyvenimą skyrium sutuoktinių bendru sutarimu, kai sutuoktiniai neturi nepilnamečių vaikų;
  • keičiant vedybų sutartį;
  • sudarant nekilnojamojo daikto, kuris yra šeimos turtas, sandorius;
  • tėvams sudarant sandorius, susijusius su nepilnamečio vaiko turtu;
  • pripažįstant tėvystę, kai tarp suinteresuotų šalių nėra ginčų.

Šiuos klausimus pagal naująjį teisinį reglamentavimą sprendžia šalies notarai. Išsiskirti pas notarą galės tik tie sutuoktiniai, kurie daugiau negu vienerius metus netvarko bendro ūkio, nebegyvena santuokinio gyvenimo ir neturi nepilnamečių vaikų. Sprendimas nutraukti santuoką bendru susitarimu įsigalioja jau kitą darbo dieną po jos notarinio patvirtinimo, t. y., žymiai greičiau nei nutraukiant santuoką teisme. Notarų paslaugų įkainių skaičiuoklę rasite www.taps.lt – Skaičiuoklės.

Kreipiantis į pasirinktą notarą dėl santuokos nutraukimo bendru sutarimu, sutuoktiniams reikės pateikti rašytinį patvirtinimą, kad jie atitinka prieš tai minėtas sąlygas, sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių bei įrodymus, kad apie kreipimąsi į notarą dėl santuokos nutraukimo sutuoktiniai informavo visus bendrus kreditorius, jei sutuoktiniai tokių turi.

Notaras, prieš tvirtindamas sandorį dėl nekilnojamojo daikto, kuris yra šeimos turtas, ar sandorius, susijusius su nepilnamečio vaiko turtu, tikrina duomenis Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje. Jeigu notaras nustato, kad nebus užtikrinta nepilnamečio vaiko teisių ir interesų apsauga, gali atsisakyti atlikti notarinį veiksmą.

Komunikacijos skyrius


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: