Konkurso „Biržų haiku“ iššūkis kūrėjams – trys sakiniai apie baisumą ir grožį

Septintąjį kartą vyksiantis konkursas „Biržų haiku“ išaugo gimtąjį miestą ir šiemet atveria duris visiems kuriantiems žmonėms. Jo sumanytoja, žurnalistė ir rašytoja, romano „Vojaĝo“ autorė Rugilė Audenienė kviečia tiek pradedančiuosius, tiek jau patyrusius kūrėjus rašyti tema „Baisumas ir grožis“. Pagrindinis reikalavimas – kūrinį, poeziją arba prozą, turi sudaryti trys sakiniai.

Iš Biržų kilusi iniciatyvos autorė sako, kad šių metų temą padiktavo pasaulį apėmusi pandemija. Daugeliui teko susidurti su įvairiausiais išgyvenimais ir patirtimis, kurias verta užfiksuoti.

„Tai, kas vyksta, labai greitai išsitrina iš atminties. Kai organizavau pirmuosius konkursus, daug dėmesio skyriau biržietiškai tarmei. Buvo įdomu stebėti, kaip skirtingai ją naudoja jaunimas ir vyresnės kartos žmonės. Dabar konkursas užaugo, todėl norisi suburti daugiau kuriančių žmonių, išgirsti ir užfiksuoti jų autentiškas istorijas“, – sako R. Audenienė.

R. Audenienė

2014 metais pirmąjį konkursą savo iniciatyva ir lėšomis surengusi iš Biržų kilusi žurnalistė tikėjosi surasti jaunų kūrėjų ir suteikti jiems demokratišką bei saugią erdvę atskleisti. R. Audenienę maloniai nustebino, kai konkursu susidomėjo paties įvairiausio amžiaus žmonės. Kai kuriems ši iniciatyva tapo paskatinimu aktyviau žengti kūrėjo keliu.

„Viena garbaus amžiaus moteris poeziją kūrė, kaip ji pati sakė, slaptai – į juodą stalčių. Konkursui jos kūrybą atsiuntė draugė. Ir paaiškėjo, kad eilės yra įdomios, atliepiančios. Dar viena kūrėja eilėraščius pradėjo rašyti specialiai konkursui, o paskui savo lėšomis net išleido poezijos knygą. Tokių sėkmės istorijų yra ir daugiau. Todėl aš matau prasmę, kodėl reikia ištraukti tą vadinamąją stalčių kūrybą į dienos šviesą“, – sako idėjos autorė.

Pirmaisiais metais konkurso dalyviai buvo kviečiami rašyti haiku. Iš čia ir kilo pavadinimas – „Biržų haiku“. Tai – japonų lyrikos žanras, turintis aiškų reikalavimą, kad pirmąją ir trečiąją kūrinio eilutę turi sudaryti 5 skiemenys, o vidurinę – 7. Vėliau konkurso dalyviai yra kūrę trioletus, eiliavę tarmiškai ir kūrę prozos dienoraščius. Šiemet kūrėjai gali rinktis bet kokį žanrą.

„Kai pradėjau organizuoti konkursą, buvo sakančių, kad Biržai – mažas miestas, vargu ar bus norinčių dalyvauti. Pirmaisiais metais susibūrė daugiau nei pusšimtis kūrėjų. Tada ir supratau, kad einu teisingu keliu ir kad net ir vieno žmogaus iniciatyva gali išaugti į kažką gražaus ir reikšmingo miestui“, – įsitikinusi R. Audenienė.

Biržiečių ir iš šio miesto kilusių žmonių susidomėjimas bei aktyvus dalyvavimas paskatino konkurso organizatorę žengti dar toliau ir pakviesti dalyvauti kūrėjus iš visos Lietuvos, taip pat – emigrantus. Šis konkursas gali tapti puikia proga susipažinti su Biržais bei šio miesto kultūriniu gyvenimu, tapti jo dalimi.

Trijų sakinių kūrinius, poeziją arba prozą, konkursui galima siųsti iki liepos 27 dienos. Baigiamasis akcentas, apdovanojimai, vyks rugpjūčio 2 dieną, sekmadienį, Biržų pilyje.

R. Audenienė džiaugiasi, kad „Biržų haiku“ tapo svarbia kasmetinės miesto šventės dalimi. Šiemet konkursas sulaukė ir finansinio savivaldybės palaikymo. Prie iniciatyvos tai pat prisideda Biržų krašto muziejus „Sėla“, rajono savivaldybės Jurgio Bielinio biblioteka, laikraštis „Šiaurės rytai“, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Lietuvių rašytojų sąjunga, poetė, rašytoja Sara Poisson ir poetė, filosofė Aušra Kaziliūnaitė.

Konkurso sąlygas galima rasti interneto svetainėje www.birzuhaiku.lt


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: