„Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė (Asm. archyvo nuotr.)

Kritinis mąstymas: įgimtas ar išmoktas?

Kritinis mąstymas – įgūdis, leidžiantis teisingai įvertinti gaunamą informaciją, atsirinkti tai, kas reikalinga, išvengti išankstinių nuostatų. Tai lyg stabtelėjimas prieš priimant ir pritaikant gautą informaciją. Toks objektyvus žvilgsnis labai padeda antreprenerystėje – tai lyg saugiklis skubotiems ir neapgalvotiems veiksmams. Tinkamai neapmąsčius, nepasvėrus visų veiksnių ar patikėjus klaidinga informacija, galima stipriai pakenkti verslui. Tam, kad tai neįvyktų, labai svarbu ugdyti savo kritinį mąstymą.

„Gyvename tokiu laikmečiu, kur žinias ar kitą informaciją, galima bet kada sužinoti ir susirasti internete vos per keletą minučių, tačiau kritiškai mąstyti internetas mūsų neišmoko. Akivaizdu, kad šiuolaikinių technologijų atėjimo į mūsų gyvenimus niekas nesustabdys, todėl vaikams ir jaunimui kritinio mąstymo įgūdis, šalia gebėjimo laisvai bendrauti anglų kalba, kūrybiškumo, verslumo, iniciatyvumo bei mokėjimo sklandžiai reikšti savo mintis, bus būtinas norint sėkmingai veikti ir dirbti“, – teigia Eglė Dovbyšienė, SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė.

Kritinis mąstymas – XXI amžiaus įgūdis

Dažnai kritinį mąstymą įvairūs teoretikai laiko būtinu XXI amžiaus įgūdžiu. Informacinių technologijų persmelktame pasaulyje, kai informacija skrieja globaliai, internetinėje erdvėje melagingos informacijos kiekis sparčiai didėja. Būtent dėl to didėja ir kritinio mąstymo vertė informacijai atrinkti ir apdoroti.

Gerai išvystytas kritinis mąstymas gali padėti ne tik antreprenerystėje, skiriant melagienas nuo tikrų faktų internetinėje erdvėje, bet ir ieškantis darbo ar kylant karjeros laiptais. Daugybėje sričių, kaip, pavyzdžiui, teisė, medicina, inžineriniai mokslai, kritinis mąstymas padeda analizuoti gaunamą informaciją, sistemingai spręsti iškilusias problemas, generuoti naujas idėjas, planuoti, įtraukti kūrybiškumą.

Kritinio mąstymo raumuo

Kritinis mąstymas nėra duotybė, tai – ugdoma kompetencija. Norint stiprinti kritinį mąstymą, svarbu kelti klausimus, apibrėžti problemas, gebėti nepriklausomai mąstyti. Pradėti to mokytis niekada nėra per anksti – lengviausia tai padaryti dar mokykloje. „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė sako, kad kritinis mąstymas stiprėja ugdant antreprenerystę.

„Jau beveik 30 metų vykdome antreprenerytės skatinimo programas. Mokinių bendrovių kūrimo – „accelerator_x“ programos, metu moksleiviai imasi verslo ir savo rankomis kuria jaunąsias bendroves – tikrus verslus. Pastebėjome, jog kuriant savo verslą itin sparčiai auga ir moksleivių kritinis mąstymas. Jie dažnai patenka į tokias situacijas, kai privalo tinkamai pažvelgti į platų kontekstą, įsijungti analitinį mąstymą, reflektuoti ir suprasti, kokį sprendimą priimti yra geriausia“, – pažymi Andželika Rusteikienė ir prideda, kad ugdant antreprenerystę, stiprėja ne tik kritinis mąstymas, bet ir dar bent 14 kitų kompetencijų.

„Dažnai verslumas klaidingai suvokiama ir sinonimiškai vartojama verslui. Dėl to svarbu keisti sąvoką ir prisijaukinti žodį  antreprenerystė, kuri yra kur kas daugiau apimantis žodis, o verslo kūrimas yra tik viena iš veiklų, ką gali kurti antrepreneris. Antreprenerystė – tai kompetencija, kuri padeda nebijoti rizikuoti, imtis iniciatyvų, lanksčiai, drąsiai veikti, idėjas paversti realybe, o į pasaulį žiūrėti kaip į vietą, kur galima savo idėjas realizuoti. Mokyklos suole ugdome ateities kūrėjus. Tuos žmones, kurie kurs ateities vienaragius, bus visuomenės, socialinių iniciatyvų lyderiai“, – tikisi pašnekovė.

Kviečia susipažinti su mokinių bendrovėmis

Susipažinti su mokinių bendrovėmis organizatoriai kviečia gegužės 20 dieną vykstančioje Nacionalinėje jaunųjų bendrovių eXpo. Šiemet mokyklose veikia daugiau nei 850 jaunųjų bendrovių, todėl išrinkti geriausią – sunki užduotis. Nacionalinėje eXpo geriausioji 2021/2022 metų mokinių bendrovė kelionę tęs Europos Gen-E konkurse, Taline. Daugiau informacijos: expo.lja.lt.

Apie „Lietuvos Junior Achievement“ 

„Lietuvos Junior Achievement“ yra nevyriausybinė organizacija, jaunimo antreprenerystės ir finansinio raštingumo ugdymo programų lyderė Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: strateginiai poveikio investuotojai SEB bankas ir „Moody‘s Lietuvoje“ bei strateginiai investuotojai „UPS“, „Narbutas“, „Scandagra“, „MJJ fondas” ir kiti. Daugiau informacijos apie organizaciją rasite www.lja.lt


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: