KTU imasi priemonių, kad įvykiai Turkijoje kuo mažiau paliestų studentus

Pasaulio akademinė bendruomenė nerimauja dėl įvykių Turkijoje, kuriais nusitaikyta ne tik į demokratinę valstybės santvarką, bet ir į švietimo sektorių bei aukštojo mokslo sistemą: priverstinai atstatydinti 1577 universitetų dekanai, o daugiau kaip 15 tūkst. švietimo srities darbuotojų buvo laikinai nušalinti nuo pareigų. Šie įvykiai sukėlė sumaišties ir visos Europos „Erasmus+“ programos administratoriams bei studentams. 15 Turkijos universitetų buvo priversti sustabdyti savo veiklą, tarp jų – ir Kauno technologijos universiteto (KTU) partneriai, kurių studentai turėjo atvykti į KTU arba į kuriuos turėjo vykti studentai.

KTU remia Europos universitetų asociacijos (EUA) paskelbtą pareiškimą, kuriame teigiama, jog Europos universitetai yra prieš veiksmus, nukreiptus į Turkijos universitetus ir jų akademines bendruomenes.

Laikinai KTU tarptautinių ryšių ir plėtros prorektorės pareigas einanti Neringa Narbutienė pažymėjo, kad Universitetas yra pasirašęs „Erasmus+“ mainų programos sutartis su daugiau nei 30 Turkijos universitetų. Į KTU kasmet atvyksta daugiau nei 40 studentų iš Turkijos, kurie yra viena gausiausių „Erasmus+“ studentų bendruomenių.

„Kartu su laipsnį suteikiančias KTU studijų programas pasirinkusiais studentais, turkų bendruomenė sudaro apie 10 proc. visų užsienio studentų. O KTU studentų tarpe populiariausi Stambulo technikos, Karadenizo technikos, Izmiro ekonomikos universitetai, į juos kasmet išvyksta apie 10 mūsų universiteto studentų“, – vardijo N. Narbutienė.

Daugelį studentų iš įvairių Europos universitetų šiandien neramina saugumo klausimai. „Tiek KTU, tiek kiti universitetai prašo „Erasmus+“ programos partnerių priimti studentus, turėjusius vykti į Turkiją, bet dėl objektyvių ar asmeninių priežasčių nebevykstančių ten“, – sakė N. Narbutienė.

Jos teigimu, atsižvelgiant į visas susidariusias aplinkybes, KTU teikia atvykstantiems ir išvykstantiems studentams konsultacijas, padeda įvertinti rizikas, specialiai pratęstas paraiškų studijuoti Universitete terminas iki rugpjūčio 16 dienos.

Studentui iš Turkijos studijos KTU – ypatingos

Praėjusį pavasarį Lietuvoje praleidusiam „Erasmus+“ mainų studentui Mehmedui Muhammedui Kaya, kuris į KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultetą atvyko iš Turkijos Kocaeli universiteto, studijos mūsų šalyje nebuvo atsitiktinumas: aistringas gamtos mylėtojas, džiaugėsi galėdamas metus laiko grožėtis gražiais Lietuvos kraštovaizdžiais.

„Gamta čia – tiesiog nuostabi. Man patinka žaluma, parkai ir ežerai, kurių Lietuvoje begalės! Labai norėčiau pamatyti visą jūsų šalies gamtos grožį iš paukščio skrydžio“, – sakė studentas iš Turkijos.

Atvykęs iš didelės Turkijos provincijos Kocaeli, kur gyvena daugiau nei milijonas žmonių, vaikinas buvo nustebintas santykinai mažo Panevėžio miesto dydžio. Tačiau Mehmedas netruko priprasti prie naujo gyvenimo būdo jaukiame Lietuvos mieste ir džiaugėsi pabėgęs nuo didmiesčio šurmulio.

Paskaitos buvo maloni patirtis

KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultete darbo ekonomikos ir pramonės santykių studentas išplėtė savo žinias ir verslo, administravimo srityse. Jis taip pat pasinaudojo galimybe dalyvauti praktinėse paskaitose, organizuojamose fakulteto.

„Viena iš praktinės Socialinių tyrimų metodų paskaitos užduočių buvo paimti interviu iš banko vadovo. Man labai patiko šios paskaitos interaktyvumas, nes daug išmokau, įgijau praktinės patirties. Esu dėkingas savo dėstytojai, kuri suorganizavo šią paskaitą“, – kalbėjo Mehmedas Muhammedas Kaya.

Studentui iš Turkijos labai patiko paskaitos KTU, kurios buvo ne tik įdomios, bet ir smagios: „Mano studijų kryptyje buvo tik keletas mainų studentų, todėl turėjome beveik privačias pamokas ir paskaitas. Tai mus privertė jaustis tikrai ypatingai.“

Maža šalis – daug galimybių

Mehmedo nuomone, lietuviai labai vertina ir brangina savo kultūrą, liaudies muziką, nacionalines tradicijas ir šventes. Jaunuoliui patiko ir tai, kad Panevėžys nėra brangus miestas: gyvenimo išlaidos, į kurias įėjo bendrabučio nuoma, maistas ir gėrimai, nebuvo didelės.

Paprašytas duoti keletą patarimų būsimiems „Erasmus+“ mainų programos studentams, turkas pažymėjo, kad svarbiausia – susiplanuoti laisvalaikį. Nors daugelis studentų dažnai skundžiasi dėl miesto dydžio, pasak Mehmedo, Panevėžys turi daug ką pasiūlyti.

Studijuodamas ir gyvendamas Panevėžyje, vaikinas pradėjo mokytis tradicinių lietuviškų šokių, tyrinėjo apylinkes važinėdamasis dviračiu.

Be to, turkas buvo maloniai nustebintas tuo, jog dauguma Panevėžyje rodomų kino filmų buvo anglų kalba. Mehmedas lankėsi ne tik kino seansuose, bet ir keliavo po aplinkinius kaimus, miestus ir miestelius, aplankė Kryžių kalną ir Anykščiuose esantį medžių lajų taką.

Nuotykiai laukia – nereikia užsidaryti kambaryje

Vaikino nuomone, jei užsienio studentai, atvykę į svečią šalį ir kitą universitetą užsidarys savo kambariuose, jie praleis daugelį galimybių, kurias gali pasiūlyti tarptautinė patirtis.

„Rekomenduoju, susisiekti su kitais „Erasmus+“ studentais, atvykusiais į tą patį ar aplinkinius miestus, arba susipažinti su Panevėžio Jaunuolių dienos centro savanoriais“, – patarė Mehmedas, kuris metus laiko praleido mokydamasis KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultete.

Jis patikino, kad niekada nepamirš laiko, praleisto Panevėžyje, ir tvirtino, kad tarptautinė „Erasmus+“ patirtis yra puiki, nepriklausomai nuo pasirinkto miesto: „Kaip praleisite laiką Lietuvoje, priklauso tik nuo jūsų pačių“.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: