KTU rektoriaus stipendijos laimėtojas: „Geras studentas – metantis iššūkį dėstytojams“

KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto Ekonomikos studijų programos ketvirtakursiui Evaldui Mingailai už nuolatinius, išskirtinius studijų ir mokslo pasiekimus, garsinančius Universiteto vardą, antrą kartą skirta rektoriaus skatinamoji stipendija.

Kauno technologijos universitete (KTU) Panevėžyje kartu studijuojančių kurso draugų ir dėstytojų nuomone, E. Mingaila yra išskirtinis studentas: labai darbštus, intelektualus ir apsiskaitęs. Būsimasis ekonomikos specialistas drąsiai gina šiandien dažnai kritikuojamus socialinius mokslus, įvardija, koks turi būti geras studentas ir kaip būti savo laimės kalviu.

– Kodėl studijuoti pasirinkai socialinius mokslus?, – paklausėme E. Mingailos.

– Lyginant su fiziniais ir technologiniais mokslais, socialiniai – vieni sudėtingiausių mokslų Lietuvoje. Turi puikiai žinoti, kas šioje srityje jau yra padaryta, pavyzdžiui, kokie tyrimai atlikti. Sudėtingiausia yra pagrįsti naują idėją, nes šiuo atveju kiekvienas tyrėjas yra savaip teisus ir net priešingai įrodyti teiginiai – bus teisingi.

Mano nuomone, vertinant įsidarbinimo perspektyvas, baigus socialinius mokslus, rasti darbą lengviau, nei baigus fundamentaliuosius. Tokia darbo rinkos struktūra – vyrauja paslaugų, o ne prekių eksportas, derimasi ne pagal kainą, bet pagal kiekį.

Jeigu pažiūrėtume į darbo užmokesčio diferenciaciją, socialinių mokslų atstovai dažniau užima vadovaujančias pareigas. Šie vadovai taip pat uždirba vidutiniškai daugiau, nei baigusieji kitos krypties studijas.

– Kaip ir kada supratai, kad nori studijuoti socialinius mokslus?

– Tai supratau dar mokykloje – jau penktoje klasėje žinojau, kad noriu būti socialinių mokslų atstovas. Už tai esu dėkingas buvusiai matematikos mokytojai, per kurios pamokas spręsdavome ekonomikos užduotis.

Tenka pripažinti, kad iki dešimtos klasės į mokslus žiūrėjau „pro pirštus“. Jeigu kažkas tuo metu būtų pasakęs, kad ateityje laimėsiu rektoriaus stipendiją, būčiau tik pasijuokęs.

Tapęs dešimtoku susiėmiau ir ėmiau uoliau mokytis, tuo pradžiugindamas ne tik tėvus, bet ir mokytojus. Valstybinius brandos egzaminus pavyko išlaikyti puikiai.

– Kodėl pasirinkai studijuoti KTU Panevėžio fakultete?

– Apsispręsti studijuoti ekonomiką šiame Universitete nebuvo sunku, nes pagal KTU mokslininkų publikacijų skaičių moksliniuose leidiniuose su aukšto citavimo lygio indeksu, KTU reitingas buvo pats aukščiausias.

Kodėl Panevėžys? Tai mano gimtasis miestas, jo infrastruktūra man artima ir pažįstama. Čia turiu galimybę „prieiti“ prie dėstytojo, konsultuotis, gauti operatyvų atsakymą.

– Ar fakultete sudarytos visos sąlygos studentams mokytis ir tobulėti?

– KTU turi puikiai veikiančią virtualią mokymosi aplinką, kurioje prieinama visa reikalinga informacija – nesvarbu, kuriame fakultete ar ką mokytumeisi, kur tuo metu būtum. KTU taip pat suteikia prieigą ir prie pasaulinių duomenų bazių.

Studijuoti šiandien galima ką nori ir kur nori, nes įvairūs vadovėliai, straipsniai, vaizdo įrašai, paskaitų skaidrės yra vieši ir visiems prieinami. Pavyzdžiui, mokslinių straipsnių skaitymas išskirtinai Universitete, o ne namuose ar kitoje man priimtinoje vietoje – tokią situaciją šiandien sunku įsivaizduoti.

Visgi, dažnai tenka stebėti paradoksą – kuo lengvaiu prieinama informacija, tuo dažniau žmonės jos nenori ieškoti.

– Kokiomis asmeninėmis savybėmis ar įgūdžiais turėtų pasižymėti moksleivis, norintis studijuoti socialinius mokslus?

– Svarbiausia turėti vidinės motyvacijos ir aiškų tikslą – vien tik išskirtinių gebėjimų nepakanka, reikia ir noro. Svarbu ir besąlygiškai nesitaikstyti su kitų tau keliamais reikalavimais. Svarbu turėti savo nuomonę ir nebūti prisitaikėliu.

Aš pats žaviuosi Raimondu Kuodžiu, Ingrida Šimonyte, Aušra Maldeikiene, Edmundu Jakilaičiu – jie visi pasižymi aiškiomis vertybinėmis sistemomis. Posakis „galvoja, ką sako ir sako, ką galvoja“ puikiai tinka visoms šioms asmenybėms.

– Kokiomis savybėmis pats pasižymi?

– Atlikdamas bet kokią užduotį įdedu labai daug darbo. Norint gyvenime kažko pasiekti, svarbiausia yra ne išskirtinių charakterio savybių paieška, o nuoširdus darbas ir pastangos.

Galiu greitai prisitaikyti prie pasikeitusios situacijos, nebijau klysti, turiu gebėjimų susirasti ir pasinaudoti turima informacija, moku naudotis 85 proc. esamų kompiuterinių programų, laisvalaikiu kuriu programėles išmaniesiems telefonams.

– Ką tau reiškia rektoriaus stipendijos laimėjimas?

– Tam, kad gaučiau rektoriaus stipendiją, teko sunkiai dirbti. Šis laimėjimas leidžia jaustis pastebėtu ir pripažintu, o tai – motyvuoja.

Jaučiu nuolatinį palaikymą ir iš fakulteto dėstytojų, kurie visada padrąsina, jog kelias, kuriuo einu, teisingas. Dauguma jų man suteikia galimybę individualiai pasirinkti tyrinėjimo kryptį pagal tai, kas man įdomu.

– Koks tavo nuomone yra geras studentas?

– Žingeidus, metantis iššūkį dėstytojams, norintis juos pralenkti savais gebėjimais. Geras studentas moka ne tik klausytis, bet ir kalbėti, diskutuoti, išsakyti savo nuomonę. Gyvybiškai būtina klausti, nes kito būdo įsitinkinti, ar viską supranti teisingai, nėra.

Taip pat svarbu sugebėti filtruoti informaciją, atskirti, kur yra nuomonė, o kur – faktas.

– Ko palinkėtum kitiems studentams, kurie ateityje sieks laimėti rektoriaus stipendiją?

– Kadangi studijuoju ekonomiką, noriu pasiremti anglų mąstytojo ir ekonomisto Džono Maynardo Keynes‘o išsakytomis mintimis. Anot jo, tikras ekonomistas privalo turėti gabumų derinį – jis turi suvokti detales visuotinumo požiūriu bei vienu minties šuoliu aprėpti ir abstraktumą, ir konkretumą drauge. Jis privalo tyrinėti šiandieną praeities šviesoje vardan ateities tikslų.

Manau, kad prasmės šiuose žodžiuose atras ir kitus mokslus studijuojantys studentai. Sėkmės!


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *