Kūno kultūros kursai Panevėžyje 1929 metais

Kūno kultūros ir sporto užuomazgos Lietuvoje siekė carinius laikus. Tuo metu carinėje Rusijoje buvo žinomi iš Lietuvos teritorijos kilę imtynininkai ir kitų sporto šakų atstovai. Pirmas pasaulinis karas sutrukdė sporto populiarumo augimui. Kūno kultūra ir sportas sunkokai skynėsi  kelią  ir tarpukario Lietuvoje.

Iš pradžių populiariausia sporto šaka buvo futbolas. Vėliau prioritetai keitėsi.  Populiari darėsi lengvoji atletika, kai kurios žiemos sporto šakos. Krepšinis išpopuliarėjo tik 20 amžiaus 4 dešimtmetyje. Kūno kultūros ir sporto propaguotojais turėjo tapti mokytojai. Vaikus pamėgti sportą turėjo skatinti pradinių klasių mokytojai. Jiems ir buvo organizuojami kursai.

1929 metais surengti jau treti  respublikiniai kūno kultūros kursai  pradžios mokyklų  mokytojams. Buvo labai daug norinčių dalyvauti. Šį kartą kursai vyko Panevėžyje. Juos vedė žinomi sveiko gyvenimo ir fizinės kultūros propaguotojai Lietuvoje. Iš jų ypač žinomas Karolis Dineika. Taip pat kursus vedė ir jo žmona Petronėlė Savukaitytė – Dineikienė, A. Gaidukaitė, M. Eidrigevičius ir daugiau karinio parengimo pratimus vyresnysis  leitenantas  Lastauskas. Kursų  seniūnu buvo žinomas Panevėžio  pradinių mokyklų mokytojas Povilas Daukas.

Užsiėmimai vyko Panevėžio valstybinės gimnazijos salėje ir stadione. Kursuose dalyvavo 108 moterys ir 43 vyrai. Kursuose buvo akcentuojami dalykai reikalingi pradinių klasių mokytojams:  anatomija, fiziologija ir higiena, kūno kultūros metodika, kūno kultūros istorija, pedagoginė gimnastika, tautiniai žaidimai, ritmika, plastika, šventiniai pratimai, rikiuotė, lengvoji atletika ir plaukimas.  Geriausią ispūdį paliko Karolis Dineika. Buvo sudarytos 3 grupės : 2 moterų ir 1 vyrų. 

Didelis dėmesys buvo skiriamas gimnastikai ir įvairiems žaidimams. Tarp moterų ypač populiarūs buvo ritmikos ir plastikos pratimai. Juos vedė Petronelė Dineikienė. Kažkiek mažiau buvo įvairių kariškų pratimų. Kursai tęsėsi 6 savaites. Mokytojai  kursams išnaudojo savo vasaros atostogas.

Pasibaigus kursams buvo suorganizuota sporto šventė. Sporto šventėje ypač gerai pasirodė moterys su savo plastikos pratimais. Sporto šventė patiko visiems Panevėžio miesto gyventojams. Tuo metu Lietuvoje dar vyravo gana neigiamas požiūris į fizinę kultūra ir sportą. Šie kursai kažkiek prisidėjo populiarindami sportą ir fizinę kultūrą Panevėžyje ir visoje Lietuvoje.

Broliai Povilas ir Pranas Daukai. Kairėje kūno kultūros kursų seniūnas Povilas Daukas.

Nuotraukos iš Panevėžio kraštotyros muziejaus rinkinio

Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnysis muziejininkas Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: