Kuo pagardinti burnoje tirpstančius jautienos kepsnius? 5 padažų idėjos

Nors vasara artėja į pabaigą, grilio sezono taip greitai uždaryti dar tikrai nesinori. Laužas, dūmų kvapas, žarijos ir ant grotelių čirškanti mėsa – gardžios vakarienės garantas. Prekybos tinklas „Rimi“ dalijasi padažų idėjomis, kurie padės paskaninti namuose pasigamintus ir burnoje tiesiog tirpstančius brandintos jautienos kepsnius. Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dr. Editos Gavelienės, brandinta jautiena pasižymi ne tik išskirtinėmis skoninėmis savybėmis, bet ir tuo, kad šios rūšies mėsą žmogaus organizmas virškina lengviau. Specialistė rekomenduoja įtraukti jautieną į mitybos racioną ir dėl keleto kitų priežasčių.

Brandintos jautienos gaminiai, išpopuliarėję visame pasaulyje, vis dažniau atsiduria ir lietuvių lėkštėse. Tokioje jautienoje gausu naudingų maistinių medžiagų, ji pasižymi ypatingu skoniu, kvapu, tekstūra ir aukščiausia kokybe, todėl ši mėsos rūšis, pasak mitybos specialistės, turėtų būti įtraukta į visavertės mitybos racioną.

„Jautiena turtinga geležimi, B grupės vitaminais, eile mikroelementų, tarp kurių žmogui svarbus cinkas ir, be abejo, visaverčiais baltymais. Ši mėsos rūšis priskiriama raudonos mėsos grupei ir yra liesesnė, joje mažiau sočiųjų riebalų ir cholesterolio, kurie nėra itin palankūs mūsų sveikatai. Brandinta jautiena pasižymi ne tik skoninėmis savybėmis, tačiau šios rūšies mėsą mūsų organizmai ir šiek tiek lengviau virškina“, – sako gydytoja dietologė E. Gavelienė.

Anot specialistės, rekomenduojama jautieną ar kitą raudoną mėsą skanauti kartą ar du kartus per savaitę. Suaugusiam žmogui rekomenduojama savaitės norma yra apie 500 gramų mėsos. „Mėsa, kaip ir bet kurie kiti produktai, žmogaus valgiaraštyje turi tam tikrą vartojimo dažnį ir kiekį. Raudonos mėsos pakankamas kiekis suaugusiam žmogui per savaitę yra iki pusės kilogramo arba apie 80 gramų per dieną. Tačiau tai nereiškia, kad reikėtų šį kiekį išdalinti po kąsnelį. Svarbiausia – jausti saiką“, – teigia sveikatai palankios mitybos konsultantė.

Renkantis jautieną parduotuvėje, rekomenduojama atkreipti dėmesį į jos kokybę. Tradiciniai šviežumo ir kokybės kriterijai – gaminio spalva, bendra išvaizda ir kvapas. „Mėsa turėtų būti rausva, nesuglebusi, šiek tiek drėgna. Kiti dalykai, kurie maistingumo prasme yra naudingi, pasirinktame produkte turėtų būtų kuo mažiau matomų riebalų“, – patarimais dalijasi gydytoja dietologė.

Kalbant apie jautienos paruošimą, E. Gavelienė pataria nusipirkus jautienos jos neperkepti. „Daugeliui labai nedrąsu gaminti jautienos patiekalą, tačiau svarbu mėsos neperkepti, neišdžiovinti. Mėgstamą didkepsnį galima paruošti per dešimt minučių – jo tikrai nereikia kepti orkaitėje dvi valandas. Visiems rekomenduoju nebijoti mokytis, eksperimentuoti, skaityti, žiūrėti vaizdo įrašus – juk dabar informacijos pilna. Internete galima rasti tūkstančius šefų pamokų, kaip paruošti tam tikrą mėsą“, – sako lietuvišką produkciją rekomenduojanti rinktis ekspertė.

„Rimi“ kviečia išbandyti brandintos jautienos kepsnius ir pasigaminti juos su penkiais skirtingais padažais.

Brandintos jautienos kepsnius nusausinkite popieriniu rankšluosčiu, pašlakstykite aliejumi, dėkite ant įkaitintų grotelių, kepkite apie 6 minutes, apversdami kas 1–2 minutes. Iškeptus kepsnius pagardinkite šviežiai grūstais pipirais ir druska. Ragaukite su pasirinktu padažu.

BARBEKIU PADAŽAS

vidutinis | 2 asm. | 30 min.

150 g džiovintų slyvų

1 svogūno

2 skiltelių česnako

1 šaukšto alyvuogių aliejaus

2 šaukštų pomidorų pastos

500 ml trintų pomidorų 

3 šaukštų viskio

5 šaukštų Vorčesterio padažo

3 šaukštų rudojo cukraus

1 šaukštelio druskos

0,5–1 šaukštelio aitriosios paprikos miltelių

1 šaukštelio rūkytos paprikos miltelių

juodųjų pipirų pagal skonį

Slyvas supjaustykite mažais gabalėliais. Nulupkite ir supjaustykite svogūną ir česnaką.

Įkaitintoje keptuvėje su aliejumi pakepinkite svogūną, kol taps permatomas. Suberkite česnaką, džiovintas slyvas, sudėkite pomidorų pastą. Viską pamaišykite. Įpilkite trintų pomidorų, viskio, Vorčesterio padažo, įberkite cukraus, druskos, aitriosios paprikos miltelių, rūkytos paprikos miltelių ir pipirų. Viską išmaišykite. Retkarčiais pamaišydami virkite padažą apie 15 minučių. Išvirtą padažą sutrinkite su elektriniu trintuvu ir supilkite į užsukamą indelį. Padažą galite laikyti šaldytuve apie 1 savaitę.

Pipirinis padažas

vidutinis | 2 asm. | 30 min.

85 ml brendžio

185 ml skystojo jautienos sultinio koncentrato ICA

125 ml grietinėlės

2–3 šaukštų grūstų juodųjų pipirų

Padažo ingredientus supilkite į puodą ir pavirkite apie 8 minutes, kol sutirštės.

„Bearnaise“ padažas

vidutinis | 2 asm. | 30 min.

2 kiaušinių trynių

¼ citrinos 

100 g sviesto

½ šaukštelio kapotų kaparėlių

1 šakelės peletrūno

druskos, pipirų pagal skonį

Sviestą išlydykite. Į aukštą dubenėlį atskirkite 2 kiaušinių trynius, įpilkite truputį lydyto sviesto ir plakite. Po truputį supilkite likusį lydytą sviestą ir plakite iki grietinės konsistencijos. Į padažą įspauskite citrinos sulčių, įberkite druskos, pipirų.

Į padažą suberkite kapotus kaparėlius, peletrūnus ir lengvais judesiais išmaišykite.

Pikantiškas salsvas padažas

vidutinis | 2 asm. | 50 min.

250 g trintų pomidorų 

150 g šviežių datulių

1 svogūno

1 skiltelės česnako

3 šaukštų balzaminio acto

1 šaukšto Vorčesterio padažo

druskos pagal skonį

Iš datulių išimkite kauliukus.

Sudėkite visus padažo produktus į puodą, pamaišykite, užvirinkite. Sumažinkite kaitrą ir troškinkite apie 10 minučių. Išvirtą padažą sukrėskite į virtuvinį kombainą ir sutrinkite, kol gausite vientisą konsistenciją.

Grybų ir grūdėtųjų garstyčių padažas

vidutinis | 2 asm. | 30 min.

1 šaukšto alyvuogių aliejaus

6 pievagrybių

1 skiltelės česnako

2 šaukštų brendžio

100 g grietinėlės

1 šaukštelio grūdėtųjų garstyčių

poros šakelių čiobrelių

druskos ir pipirų pagal skonį

Pievagrybius supjaustykite griežinėliais. Česnako skiltelę sutarkuokite.

Į įkaitintą prikaistuvį pilkite aliejaus, suberkite česnaką, pievagrybių griežinėlius ir pakepkite apie 5 minutes.

Supilkite brendį. Viską maišydami pavirkite, kol nebesijaus alkoholio kvapo. Supilkite grietinėlę, įkrėskite garstyčių, įdėkite čiobrelių šakeles. Išmaišykite. Pavirkite ant mažos kaitros apie 2–3 minutes. Padažą pagardinkite druska ir pipirais.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: