Kupiškio senjorams pristatytos sveikatos priežiūros aktualijos

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) specialistus po 3 metų pertraukos į susitikimą vėl pakvietė Kupiškio trečiojo amžiaus universiteto bendruomenė. Daugiau kaip pusšimtis renginyje dalyvavusių senjorų, kurių dalis – Trečiojo amžiaus universiteto nariai, norėjo išgirsti, kokių yra naujovių dantų protezavimo, kompensuojamo Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, srityje, ar nėra pasikeitimų kitų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo, vaistų skyrimo ir įsigijimo srityse, taip pat prašyta priminti apie galimybes dalyvauti prevencijos programose.

Susitikimo dalyvių dėmesys pirmiausia atkreiptas į esminius dalykus, kuriuos būtina žinoti lankantis gydymo įstaigose: nemokamai sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos tik privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems gyventojams ir tose įstaigose, kurios sudariusios sutartis su teritorine ligonių kasa dėl paslaugų apmokėjimo. Akcentuota, kad pirminio lygio gydytojų siuntimai išduodami ne konkrečiai antrinio lygio gydymo įstaigai – pacientai patys gali rinktis, kurioje gydymo įstaigoje su siuntimu konsultuotis. Jei pacientas savo iniciatyva, gydytojui pasiūlius, renkasi brangiau kainuojančias paslaugas, procedūras, vaistus ar medicinos pagalbos priemones, jis turi į gydymo įstaigos kasą sumokėti kainų skirtumą tarp PSDF biudžeto lėšomis apmokamos ir pasirinktos brangesnės paslaugos, procedūros, vaistų ar medicinos pagalbos priemonių.

Kupiškėnams priminta medicininės reabilitacijos skyrimo tvarka, galimas prevencinių programų dalyvių amžius, kai tikrinamasi dėl gimdos kaklelio, krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų, paaiškintas apmokėjimas už odontologijos paslaugas, kodėl, vykstant į kitą Europos Sąjungos šalį, svarbi yra Europos sveikatos draudimo kortelė ir kt.

Kai kurie susirinkusieji ėmė skųstis, jog ligonių kasų lėšomis apmokama dantų protezavimo paslauga pensininkams, neįgaliesiems yra per maža, kad būtų galima susitvarkyti visus dantis, todėl  pažymėta: valstybė šiuo atveju gali skirti lėšų tik labiausiai socialiai pažeidžiamiems asmenims, kuriems reikalinga atkurti minimalią kramtymo funkciją, o ne įsigyti šiuolaikiškiausius, brangiai kainuojančius dantų protezus. Pabrėžta, kad turėdami finansinių galimybių, gyventojai turi teisę protezuoti dantis brangiau, patys primokėdami sumą, viršijančią  PSDF lėšomis skiriamą kompensaciją.

Trečiojo amžiaus universiteto nariams ir kitiems senjorams paaiškinta, kad įsigaliojus naujai dantų protezavimo išlaidų kompensavimo tvarkai, pensininkai ir asmenys, turintys negalią,  pakartotinai į sąrašą gali būti įrašyti ne anksčiau kaip po 3 metų nuo dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo dienos. Taip pat nebenumatyta galimybė atidėti dantų protezavimą, nes šiam procesui atlikti dabar skiriamas gana ilgas 3 metų laikotarpis.    

Užsimezgus diskusijai apie dantų protezavimą, renginio dalyviai teiravosi, koks šiuo metu yra  minėtos paslaugos kompensavimo dydis, ar privaloma rinktis dantų plokštelę, kokios dabar yra laukiančiųjų dantų protezavimo eilės ir pan.

Atsakius į šiuos senjorų klausimus, pristatytos kompensuojamųjų vaistų išrašymo ir išdavimo aktualijos, po kurių susirinkusieji irgi turėjo klausimų. Juos domino, ar pacientas privalo įsigyti pirmo paskyrimo vaistą, ar gali vietoje jo savo lėšomis pirkti kitokį, kiek teisingos yra žinios, kad pensininkams visai nebereikės primokėti už kompensuojamuosius vaistus, ar tikrai skirtingose vaistinėse dabar yra vienodos kompensuojamųjų vaistų priemokos. Susitikime taip pat užduotas klausimas, ar yra paskaičiuota, kiek dirbantys asmenys, iki pensijos mokėję PSD įmokas, iš viso jų yra sumokėję per gyvenimą.

Senjorams pateikta duomenų, kiek vidutiniškai 1 dirbantis asmuo pernai yra sumokėjęs PSD įmokų, kiek tokių įmokų sumokėjo savarankiškai dirbantys asmenys ir kiek buvo mokėta už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis. Pažymėta, kad užpernai už valstybės lėšomis draudžiamų Lietuvos gyventojų PSD iš viso buvo įmokėta 499 mln. eurų, o faktinės išlaidos už šiuos apdraustuosius per tą patį laikotarpį siekė 1 mlrd. 240 mln. eurų arba net du su pusę karto daugiau, nei buvo įmokėta. Vadinasi, valstybės lėšomis PSD apdraustųjų sveikatos priežiūros paslaugos apmokamos ir dirbančių asmenų sveikatos draudimo įmokomis, kurios mokamos pagal solidarumo ir visuotinumo principus.              

Panevėžio teritorinė ligonių kasa


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: