Kūrėjo norai, „generolo“ laiškai ir etikos sargo kultūra

Praėjusią savaitę vykusiame Biržų rajono tarybos posėdyje daugelį pribloškė Etikos komisijai vadovaujančio „valstiečio“ ūkininko kalba.

Prašė pinigų savo knygai

Skubos tvarka sušauktas Biržų rajono savivaldybės tarybos posėdis prasidėjo knygų leidyba garsėjančio biržiečio Benedikto Medvedevo pasisakymu. Aštrios satyros eiles rašantis literatų klubo „Versmė“ narys prašė paramos. Pinigų jam reikia naujai knygai, kurioje būtų prisimintas ir miręs tarybos narys Kęstutis Slavinskas.

Stovėdamas tribūnoje B. Medvedevas sakė, kad K. Slavinsko artimieji poeto knygos nerems.

Kūrėjas kalbėjęs ir su motina, ir su žmona, tačiau jos knygos leidybos nefinansuos.

Pasak poeto, motina sena, ligota, o žmona knygos leidybai nepritarė. Jis prašė pinigų tarybos narių, kurie B. Medvedevo kreipimąsi išklausė tylėdami ir nieko neklausdami.

Naują knygą ketinantis išleisti literatas yra išsakęs ketinimus, kad knygoje būtų 20 K. Slavinsko nuotraukų, autobiografija ir dar 400 poeto kūrinių.

„Tai būtų B. Medvedevo knyga. Nemanau, kad taryba turėtų ją finansuoti“, – sakė literato planus išklausiusi mero patarėja Danutė Martinkėnienė.

Politinė karjera ir užmokesčio klausimas

Tarybos posėdyje balsų dauguma nuspręsta į savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas skirti Audrį Muką. Savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vyresnįjį specialistą į šias pareigas pasiūlė prie valdančiosios koalicijos prisijungę socialdemokratai. A. Mukui teko atsakinėti ir į nekonkrečius klausimus bei anonimo mintis.

„Neveikianti“ (sustabdžiusi narystę partijoje) liberalsąjūdietė Skirmantė Griciūnienė klausė, ką A. Mukas mano apie tarybos nariams išplatintą laišką. Jame daug neigiamos informacijos, kurių dauguma, pasak A. Muko, yra melagystės.

„Aš nenoriu kometuoti anoniminių laiškų“, – kelis sykius pakartojo A. Mukas. Vėliau jis teigė žinantis, kas yra laiško autorius, kurį vadino „generolu“.

Laiške išsakytų minčių tęsinys buvo Ramunės Čigienės klausimas apie Baldonės (Latvija) slidinėjimo trasoje darbo metu matomą A. Muką. Jis atsakė darbo metu neslidinėjantis. Savaitgaliais vykstančių sporto renginių ir švenčių organizatorius išeigines dienas gaunantis viduryje savaitės.

Aidas Vaitkevičius priminė A. Mukui jo darbo ataskaitos svarstymo metu esą pasakytą frazę.

„Jūs sakėte, jog turėtume džiaugtis, kad už tokį atlyginimą iš viso ateinate į darbą. O dabar į darbą ateisite?“ – klausė liberalsąjūdietis tarybos narys į administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas kandidatuojantį socialdemokratą.

A. Mukas atsakė tokios frazės neprisimenantis.

Kandidato kaimynystėje gyvenantis opozicijos lyderis, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pirmininkas Viktoras Rinkevičius nestokojo ironijos, kalbėdamas apie direktoriaus pavaduotojo pareigybę ir išplėstas atsakomybės ribas.

„Tiesiog gaila žmogaus, gaila A. Muko… Valdžios troškimas stipresnis už atsakomybės jausmą“, – kalbėjo „valstiečių“ lyderis.

„Jei nesiseks – pakeisime. Mes turime daug žmonių“, – reagavo Socialdemokratų frakcijos pirmininkė Audronė Garšvaitė.

Slaptas balsavimas parodė, kad A. Muku pasitiki 17 iš 23 posėdyje dalyvavusių tarybos narių (nebuvo Alfrido Jozėno ir Lino Vaitkevičiaus). Prieš balsavo 1, susilaikė 4, nebalsavo 1.

Žino, kaip užsidirbti pinigų?

Aršiu opozicionieriumi tapęs „valstietis“ Audrys Šimas negailėjo strėlių A. Mukui. „Čia gal nebereikia ir priedų (prie atlyginimo – red. past.) duot? Aš čia (pareigybės apraše – red. past.) skaitau: „Vykdo korupcijos prevenciją ir kontrolę Savivaldybės administracijoje“. Tai čia jau atlyginimą, manau, susirinksim. Ar ne, Audri?“ – mįslingomis frazėmis į būsimą administracijos direktoriaus pavaduotoją kreipėsi Kontrolės komitetui ir šią kadenciją vadovausiantis A. Šimas.

Svarstant 30 proc. priedo prie atlyginimo A. Mukui skyrimo klausimą „valstietis“ ūkininkas Kęstutis Armonas dėstė mintis kaip darbdavys. Jo manymu, ir šiuo atveju būtų galima pasinaudoti verslo srityje taikoma praktika – pirmiausiai nustatyti A. Mukui kokių trijų mėnesių bandomąjį laikotarpį.

„Jis bus bandomas kiekvieną dieną. Išbandymas truks visus ketverius metus“, – atsakė pasitikėjimą kandidatu reiškęs administracijos direktorius Rimantas Pauža.

„Tai jeigu direktoriui iš karto skyrėme 50 proc. dydžio priedą, kodėl dabar pavaduotojui tik 30? Iš kur toks skūpumas? Tai duokime 60 procentų“, – ironija tryško A. Šimas.

„Pasiūlymas priimtas“, – su šypsena atsakė meras Valdemaras Valkiūnas.

Opozicionierių kalbos vaisių nedavė. Už 30 proc. atlyginimo priemoką A. Mukui balsavo 15 tarybos narių.

Emocijų protrūkis dėl patarėjo

Dėl mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigybės – dar vieno patarėjo etato – kilo tikra emocijų audra. Ji atskleidė tikrąją kai kurių politikų kultūrą. Tarybos kolegijoje buvo išaiškinta, kad dar vienas mero patarėjas bus teisininkas, kurio pagalba savivaldybei būtina.

Tarybos posėdyje kilo pasipiktinimas, daugiausiai reiškiamas opozicionierių „valstiečių“.

„Savo asmeninį patarėją samdo iš savivaldybės lėšų“, – kartojo A. Šimas.

„Jeigu merui reikia asmeninio patarėjo, turi samdytis už savo pinigus“, – siūlė V. Rinkevičius, naują valdžią kaltinęs išlaidumu.

„Valstiečiai“ kartojo frazę, kad kitai valstybei mokesčius mokėjęs meras dabar esą švaisto savivaldybės biudžetą ir pan.

Kulminaciją pasiekė Etikos komisijai ne pirmus metus vadovaujantis „valstietis“ K. Armonas.

Jo pasisakymas buvo tarsi pasityčiojimas iš mero patarėjos Danutės Martinkėnienės. Norint „įkirsti“ merui buvo nusitaikyta į jo ištikimos bendražygės, ne vienerius metus taryboje dirbančios aktyvios politikės amžių.

„Gerbiamas mere, tikriausiai nepateisino vilčių tas pirmas patarėjas, esamas dabar. Nu, tikrai, po rinkimų, kai laimėjote (jūs – laimėtojai) gal buvo toks pasirinkimas čia toks skirti, va, patarėją pirmą, bet dabar jis realiai nepateisina vilčių. Aš suprantu, kad vis tiek tas gyvenimas dabar vyksta toks impulsyvus, dinamiškas… Ir ką jau žmogus vyresnio amžiaus, sakysim, gali patart?

Sakoma, kad patirtis, išmintis ateina su amžiumi, bet dažniausia būna, kad amžius ateina, o tos patirties ir išminties nebūna… Aš gerbiu senolius, sakysim, to amžiaus žmones, bet vis tiek gyvenimas keičiasi ir reikia jaunesnių. Galbūt tas pirmas patarėjas galėtų tapti visuomeniniu patarėju?“ – dėstė „valstietis“ K. Armonas.

„Ačiū, Kęstuti, už tokius pamąstymus. Kviečiu jus padirbėti visuomeniniu patarėju žemės ūkio klausimais“, – subtiliai ir tvardydamas emocijas pareiškė meras.

Į akivaizdų K. Armono etikos nepaisymą reagavo pedagogė socialdemokratė Audronė Garšvaitė.

„Norėčiau paprašyti, kad savo pasisakymuose vengtume amžiaus, lyties, įsitikinimų motyvų. Tai jau yra diskriminacijos požymis“, – poziciją išreiškė pedagogė.

„Dabar – minutė apmąstymui“, – nuskambėjo mero žodžiai.

Už tai, kad būtų įsteigtas antras mero patarėjo etatas, balsavo 15 tarybos narių. Tiek balsų užteko sprendimui priimti. Prieš balsavo A. Šimas, V. Rinkevičius, K. Armonas, S. Griciūnienė. Susilaikė Nijolė Šatienė ir Viktoras Kurganovas. Nebalsavo du konservatoriai – Arūnas Anskinas ir Dominyka Baltaitė.

 

Alfreda Gudienė
Nuotraukoje: Prieš svarstant Audrio Muko skyrimo į savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas kandidatas draugiškai kalbėjosi su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariais. Ar pastarieji už A. Muką atidavė balsus, nežinia – balsavimas buvo slaptas.

siaures_rytai


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: