Istorijos puslapiaiNAUJAUSIOS ŽINIOSSukaktys

Lakūno F. Vaitkaus apsilankymas Panevėžyje (1935 m.spalis)

Skrydžiai per Atlantą tuo metu kėlė didžiulį susidomėjimą. Daugiausiai drasuolių buvo Iš JAV. Tarp pasaulio valstybių toje srityje gerai atrodė ir Lietuva. Ji buvo tarp pirmaujančių Europos valstybių.

1935 metais buvo atliktas vienintelis skrydis per Atlantą. Jis vyko rudenį ir labai nepalankiu oru. Lakūnas Feliksas Vaitkus stengėsi pakartoti St. Dariaus ir St. Girėno skrydį per Atlantą. Tam buvo nupirktas lėktuvas dar 1934 metais. Šituo lėktuvu seniau buvo gabenami keleiviai iš Čikagos į Niujorką. Nupirktas už 6400 dolerių. Tas lėktuvas pavadintas ,, Lituanika II“. Feliksas Vaitkus buvo baigęs lakūnų mokyklą ir gyveno JAV. Pats buvo skraidęs 1500 valandų ir pats konstravęs lėktuvus. Jo tėvai išeiviai iš Šiaulių apskrities Gruzdžių valsčiaus. Jo skrydis prasidėjo 1935 metų rugsėjo 21 dieną ir truko apie 18 valandų. Kaune jo laukė 20 tūkstančių smalsuolių minia. Deja skrydžio jis nebaigė ir dėl ypač nepalankių oro sąlygų nusileido Airijoje. Jis jau nuskrido 5200 kilometrų. 1935 metais visoje Lietuvoje buvo organizuojamos jo sutikimo iškilmės.

1935 metais spalio 15 dieną įvyko nemažas įvykis Panevėžio miesto istorijoje. Tuos epizodus aprašė spauda. Likę ir žmonių atsiminimų. Tą dieną miestas sutiko Atlanto nugalėtoją žinomą lakūną Feliksą Vaitkų. Iš pat ankstaus ryto mieste suplevėsavo tautinės vėliavos. Sutinkantieji rinkosi geležinkelio stotyje. Ištisos minios plūdo į stotį. Perone išsirikiavo šaulės moterys ir gimnazijų moksleiviai. Išlipę iš traukinio F. Vaitkus ir jo žmona buvo labai iškilmingai sutikti. Minia skandavo ,,Valio Atlanto nugalėtojui“. Ponia Vaitkuvienė buvo pasveikinta anglų kalba mergaičių gimnazijos moksleivės Ligytės. Perone F. Vaitkų pasitiko miesto burmistras Tadas Chodakauskas ir jie kartu išvyko į Panevėžio banko rūmus. Gatvės buvo pilnos žmonių. Iš banko žymusis lakūnas su palyda nuvyko į ,,Vienybės“ klubą papietauti. Sekančią dieną spalio 16 –ąją lakūnas F. Vaitkus su žmona ir lydinčiais asmenimis susipažino su Panevėžio miestu. Iš pradžių apsilankė pradžios mokykloje Nr.1 Prezidento Smetonos gatvėje. Čia juos pasveikino mokytojas J. Micevičius. Visur buvo pilna gėlių. Iš mokyklos buvo nuvykta į Pajuostį, kur diskavosi 4 pėstininkų Lietuvos Karaliaus Mindaugo pulkas. Čia atvykstančius pasitiko divizijos vadas St.Pundzevičius. Vyko ir pulko paradas. Vėliau svečius karininkų ramovėje pasitiko pulko vadas V. Žadeika. Ypač Ramovėje F. Vaitkui patiko ,,Žalgirio“ mūšio paveikslas. Iš čia F. Vaitkus sugrįžo į Panevėžį. Panevėžyje žymusis lakūnas apsilankė Panevėžio valstybinėse berniukų ir mergaičių gimnazijose. Spalio 16 dieną 19 valandą F. Vaitkus pagerbtas šaulių salėje Respublikos gatvėje. Čia jam buvo įteiktas meniškas albumas su žymiosios poetės S. Neries įrašais. Vakare buvo surengti pietūs ,,Vienybės klube „. Įėjimas kainavo 6 litus, bet salė susirinko pilna. Panevėžietis sodininkas Stauskas rožę pavadino ,, Feliksas Vaitkus“ . Spalio 16 dienos pavakary F. Vaitkus išvyko traukiniu į Rokiškį.

Fotonuotraukose :

Nr.2-3. Lakūnas Feliksas Vaitkus prie savo lėktuvo. 20 a.4 deš.
Nr. 1. Lakūnas Feliksas Vaitkus

Nuotraukos iš N. Kaminsko kolekcijos.

Donatas Pilkauskas

 


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Tags

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button