Lankstumas darbo vietoje svarbiau nei atlyginimas?

Net 59 proc. pernai tarptautinėje „The Harris Poll“ organizuotoje apklausoje dalyvavusių respondentų nurodė, kad jiems lankstumas darbe yra svarbiau nei atlyginimas ar kiti priedai. Lankstumo darbe nori ir Lietuvos darbuotojai, teigia žmogiškųjų išteklių ekspertai.

Dažniausiai lankstaus darbo grafiko pageidauja darbą su studijomis derinantys asmenys. „Eurostat“ duomenimis, 2020 m. Lietuvoje 19 proc. 20–24 m. jaunuolių derino mokslus su darbu. Vien tik studijas arba darbą rinkosi panašus kiekis šalies gyventojų: 33 proc. studijavo ir nedirbo, o 31 proc. tik dirbo ir nestudijavo.

Pasak žmogiškųjų išteklių ekspertės Mildos Autukaitės, kaupti darbo patirtį studijų metu skatina ne tik kryptingas jaunimo siekis įgauti naudingos patirties, bet ir kur kas platesnės galimybės.

„Palyginti su situacija prieš 10 metų, šiuo metu jauniems žmonėms yra lengviau susirasti darbo vietą, ne tik mokamą ar neapmokamą praktiką, kaip būdavo anksčiau. Tad dabar jauni žmonės gali ne tik lengviau išbandyti save įvairiose dominančiose srityse, įgyti patirties, bet ir pradėti užsidirbti. Taip pat anksti ieškotis darbo yra palanku ir dėl dabartinės situacijos darbo rinkoje: nemažai darbdavių stengiasi kuo anksčiau prisitraukti jaunus talentus, kuria įvairias jiems skirtas ugdymo programas“, – pasakoja M. Autukaitė.

Anot jos, darbas „ne pagal specialybę“ taip pat gali būti vertingas – pradedantys darbuotojai ugdo asmeninės lyderystės, socialines, bendravimo ir bendradarbiavimo kompetencijas.

Lankstus darbo grafikas aktualus ir pensininkams

Pasak vieno didžiausių Lietuvoje degalinių tinklo „Circle K“ Žmogiškųjų išteklių direktorės Margaritos Plešakienės, dalinį darbo krūvį arba daugiau lankstumo suteikiantį darbo grafiką renkasi ne tik studentai, bet ir kiti darbuotojai.

„Lankstus darbo grafikas yra aktualus tiek studijuojantiems, tiek derinantiems darbą su vaikų priežiūra ar turintiems kelis darbus. Turime ne vieną gražų pavyzdį, kai darbuotojai auga įmonėje kaip savo srities profesionalai, lygiagrečiai užaugindami ir savo vaikus. Taip pat lanksčiau dirbti nori tie darbuotojai, kuriems liko keleri metai iki pensijos arba jau yra pensininkai“, – sako M. Plešakienė.

Daugiausiai darbuotojų degalinėse dirba operatoriais-pardavėjais, šioje pozicijoje dirbama pamainomis slenkančiu grafiku, o darbo valandos priklauso nuo darbo sutartyje nustatyto darbo krūvio. Darbas naktinėje pamainoje ar savaitgaliais daugelio yra vertinamas kaip papildoma galimybė užsidirbti, nes jis yra apmokamas papildomu tarifu.

„Natūralu, kad darbas savaitgaliais, kaip ir darbas naktinėje pamainoje, nėra pirmas žmogaus pasirinkimas, nes nemaža dalis artimųjų, draugų gyvena kitokiu ritmu, bet tie, kas renkasi darbą prekyboje, paslaugų ar aptarnavimo srityse, yra su tuo apsipratę. Kiekvienos mūsų degalinės vadovas sudaro maksimaliai subalansuotus darbo grafikus, atsižvelgdamas į darbuotojų išsakomus poreikius. Pastebime, kad savaitgalių pamainos yra priimtinesnės derinantiems darbą ir vaikų priežiūrą, jei tuo metu vaikais gali rūpintis kitas iš tėvų, o taip pat studentams ir pilnamečiams moksleiviams, nes tuo laiku jie nėra ugdymo įstaigose“, – komentuoja M. Plešakienė.

Dirbti motyvuoja ir bendrystės jausmas

Darbas lanksčiu grafiku padeda atrasti ir tinkamą darbo bei gyvenimo balansą – tą itin gerai supranta jaunesni darbuotojai, sako žmogiškųjų išteklių ekspertė.

„Svarbu suprasti, kad visos organizacijos gali sukurti lankstumo galimybes, tačiau negali užtikrinti absoliučių sąlygų individualiam lankstumui, nes organizacijos nariai turi skirtingų norų ir poreikių, be to, organizacija turi sklandžiai veikti, todėl negali strigti darbai. Norint suderinti savo, kaip darbuotojo, ir įmonės poreikius svarbu įsivertinti, kur aukoji balansą tam, kad įgytum kažką svarbaus – patirtį, žinias, o gal brangų laiką su šeimą“, – pataria M. Autukaitė.

Pasak „Circle K“ Žmogiškųjų išteklių direktorės, prie darbuotojų darbo ir gyvenimo balanso prisideda ir sveikas darbdavio požiūris.

„Siekiame išlaikyti tinkamą darbo ir poilsio balansą, tad nuolat analizuojame darbo valandas, pamainų pasiskirstymą, atostogų dienų likučius ir ieškome sisteminių sprendimų ten, kur jų reikia. Laikomės nuomonės, kad darbuotojai neturi dirbti viršvalandžių, nes tai reikštų nepakankamai sklandžiai ir efektyviai organizuojamą darbą – jei dėl išaugusių klientų srautų pasikeitė darbo krūvis, ieškome kaip tai išspręsti koreguojant darbo grafikus, tinkamai paskirstant veiklos prioritetus ir kiekvieno darbuotojo atsakomybes. Prieš vasaros sezoną nuolat papildome degalinių komandas naujais nariais“, – komentuoja M. Plešakienė.

Pasak jos, darbuotojus dirbti savaitgaliais ar šventinėmis dienomis motyvuoja ir bendrystės jausmas.

„Nuolat ugdome darbuotojų suvokimą, koks svarbus yra jų darbas – dirbame tam, kad klientai galėtų be trukdžių įsigyti degalų, tepalų, automobiliams reikalingų priedų ar tiesiog kavos ir užkandžių leidžiantis į kelionę. Taip pat siekiame subalansuoti darbo grafikus taip, kad visi darbuotojai turėtų progą ir pailsėti, ir užsidirbti“, – teigia M. Plešakienė.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: