Canva nuotr.

Latvijos regionai: Kuržemė, Vidžemė, Žiemgala ir Latgala

Latviją sudaro keturi regionai. Jie turėjo atskiras istorijas, prieš sujungiant juos į vieną valstybę 1918 m. Nors kiekvienas regionas išsiskiria savita kultūra, juos vienija turtinga šalies gamta. Ją sudaro derlingos žemumos ir vidutinio aukščio kalvos. Didžioji dalis teritorijos yra mažiau nei 100 m virš jūros lygio. Latviją puošia platus upių tinklas, tūkstančiai ežerų ir šimtai kilometrų natūralios jūros pakrantės, kurią juosia pušynai, kopos bei ištisi balto smėlio paplūdimiai.

Kuržemė

Kuržemė yra vakarinis Latvijos regionas. Jis išsiskiria daugiau kaip 300 km beveik visiškai nepaliesta pakrante, besidriekiančia palei Rygos įlanką. Ji susilieja su Baltijos jūra ties Kolkos kyšuliu.

Kuržemei priklauso du didieji Latvijos miestai – Ventspilis ir Liepoja. Retai apgyvendintame regiono viduryje yra daugiau kaip 100 upių, 100 km² ežerų, nesuskaičiuojama daugybė pelkių, miškingų kopų ir didžiuliai eglių, beržų bei pušų miškai. Klimatas čia pastebimai švelnesnis ir drėgnesnis nei likusioje šalies dalyje.

Ką pamatyti?

 • Jūrtaka mašrutas. Keliaudami juo pažinsite banguojančią Baltijos jūrą ir pasimėgausite kiek ramesne Mazjūra – Kuržemėje taip vadinama Rygos įlanka.
 • Mežtekas pėsčiųjų takas. Įkvėpkite pušų oro ir gėrėkitės gražiausiais žemyno miškais. Avėkite patogią avalynę!
 • Ventos krioklys. Tai – plačiausias krioklys Europoje. Jame galima pamatyti skraidančių žuvų!
 • Papes ir Engure ežerai. Šalia ežerų driekiasi gamtos parkai, kurie nustebins retais augalais, laukinėmis karvėmis ir žirgais.
 • Sabilės vyno kalnas. Leiskitės į romantišką vyno ekskursiją po Kuržemę. Keliose vyno daryklose Jus supažindins su vyno gamybos procesu. Galėsite pasivaišinti gardžiu gėrimu.

Vidžemė

Į rytus nuo Rygos esanti Vidžemė yra didžiausias iš keturių šalies regionų. Dėl to, kad Vidžemė yra netoli Rygos, ji taip pat yra labiausiai lankomas Latvijos regionas. Nors didelę dalį populiarumo lemia patraukli ir nepaliesta gamta, įskaitant milžinišką Gaujos upės slėnį ir turistų pamėgtus miestus, tokius kaip Sigulda ir Cesis. Šalia upės krantų stūkso pilys ir senovinių gyvenviečių liekanos, bylojančios didingą praeitį. 312 m aukščio Gaizins yra aukščiausia Latvijos vieta.

Ką pamatyti?

 • Rygos senamiestis. UNESCO saugomas viduramžių senamiestis, pasižymintis gausiausia secesijos stiliaus pastatų kolekcija.
 • Gaujos nacionalinis parkas. Jame gyvena 150 paukščių ir 50 žinduolių rūšių. Tarp jų – lūšys ir meškos. Parke taip pat yra 6 viduramžių pilys. Lankomiausia iš jų – Turaida.
 • Latvijos etnografinis muziejus. Vienas seniausių Europoje muziejų po atviru dangumi. Lankytojai čia atras 120 istorinių pastatų, reprezentuojančių keturis Latvijos regionus. Kai kurie iš jų pastatyti XVII a.
 • ​​Saulkrasti paplūdimys. Nuo XIX a. laikomas kurortu ir populiariu vasaros pabėgimu iš sostinės.
 • Lygatnė. Muziejų miestelis su mediniais buvusių popieriaus fabriko darbininkų namais. Turistams atviras buvęs popieriaus fabrikas pastatytas viename iš vaizdingiausių Baltijos šalių slėnių.

Žiemgala

Žiemgala yra centrinėje Latvijos dalyje, į pietus nuo Rygos ir palei Lietuvos sieną. Tai – klestintis, turtingas kultūriniu ir istoriniu paveldu regionas.

Išskyrus šiaurinę Tukumo apylinkę, didžiajai Žiemgalos daliai būdinga derlinga lyguma. Centrinės žemumos dalys vietomis yra žemiau jūros lygio. Pagrindinė upė – Lielupė, tekanti pro senovinius Bauskės ir Jelgavos miestus.

Regione gausu didelių XVIII ir XIX a. dvarų. Tačiau Pirmojo pasaulinio karo metais čia buvo fronto linija. Daugelį dvarų sudegino besitraukianti Rusijos kariuomenė. Išimtis – Rundalės rūmai netoli Bauskės. Jie buvo restauruoti ir dabar yra gražiausi Baltijos šalyse.

Ką pamatyti?

 • Rundalės pilis. Išskirtinis baroko ir rokoko stiliaus paminklas Latvijoje. Pilyje rengiamos šokių meistriškumo pamokos. Jų metu galima pašokti pilies salėje! Abejingų nepaliks ir nuostabus prancūziškas sodas. Daugiau veiklų siūlo ingridatours.lt kelionės.
 • Miķelis laisvalaikio kompleksas. Įsikūręs prie Mūšos upės. Kompleksą sudaro modernus viešbutis ir įvairios pramogos – valčių nuoma, sauna, iškylų vietos. Kompleksas taip pat turi retro automobilių ekspoziciją.
 • Bauskė. Miestelis, garsus didžiuliais raudonų plytų griuvėsiais Mūšos ir Mėmelės upių santakoje. Kiekvieną rugsėjį Bauskės pilyje rengiamas menų festivalis viduramžių tema.
 • Vešūzis skalbimo namai. Tai – autentiška XVIII-XIX a. skalbykla. Ji siūlo senovinių skalbimo tradicijų pažinimo programą. Galima ir patiems išbandyti senuosius ūkio procesus!
 • Tervetės gamtos parkas. Pripildytas medinių skulptūrų, sukurtų pagal latvių rašytojos A. Brigaderės pasakų pjesių motyvus.

Latgala

Latgalos regionas dar minimas kaip Mėlynųjų ežerų kraštas. Jei atvyksite vasarą, nepraleiskite progos paplaukioti su baidarėmis. Čia telkšo didžiausia Latvijoje ežerų koncentracija, jie tarpusavyje susijungę.

Latgala yra nutolusi į Latvijos rytus ir turi daugiau bendrų sienų nei bet kuris kitas regionas. Kaimyninės šalys darė įtaką viskam – nuo kultūros iki maisto ir net religijos. Latgalos gyventojams vis dar įprasta dirbti laukus, semti vandenį iš šulinių ir maitintis savo užaugintais javais, daržovėmis, vaisiais bei gyvuliais. Kartais jie mėgsta save vadinti Latvijos airiais. Šventės ir susibūrimai praeina audringai. Žymiausias Latgalos taškas – antrasis pagal dydį Latvijos miestas Daugpilis.

Ką pamatyti?

 • Daugpilio tvirtovė. Unikali atmosfera ir kultūra yra pakankama priežastis aplankyti Daugpilį. Tačiau mieste yra ir geriausiai Europoje išlikusi XIX a. pradžios raudonų plytų tvirtovė.
 • Rėzeknė. Laikoma Latgalos širdimi. Miestelį rasite, pavažiavę 60 km į šiaurę nuo Daugpilio. Rėzeknė žymi keramikos centru. O mieste ir jo apylinkėse esančiose parduotuvėse galima įsigyti patrauklių keramikos dirbinių.
 • Agluonos kaimas. Būtinai užsukite, jei keliausite į Daugpilį. Čia pastatyta didinga barokinė bažnyčia Aglonas bazilika. Į ją Latvijos gyventojai susirenka kasmet per Žolines (rugpjūčio 15 d.).
 • Lakeland Netoli Rėzeknės plyti kalvotos upių ir ežerų žemės. Jose stūkso kalnas Sauleskalns ir tyvuliuoja didžiausias Latvijos ežeras Lubāns.
 • Adamovas pažintinis takas. Įrengtas palei upę Daugavą. Galėsite apžiūrėti dešimtis buvusių XVIII ir XIX a. dvarų. Kai kuriuose iš jų siūloma apsistoti su nakvyne.
Canva nuotr.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: