Liaudišką skrynelę pravėrus…

Panevėžio „Šviesos” specialiojo ugdymo centre vyko jau pernai prasidėjęs projektas „Liaudišką skrynelę pravėrus…”.Tai buvo lietuvių tautos kalendorinių švenčių, jų apeigų, papročių ir tradicijų tęsinys. Projekto pradžioje domėjomės senovinėmis pavasario ir vasaros šventėmis. Šiais mokslo metais projekto dalyviams buvo pasiūlyta plačiau sužinoti apie kalendorines rudens ir žiemos šventes.

     Projekte dalyvavo 3/4 spec., 6/7 spec., 9 spec., 9/10 spec., I/III SĮU, II SĮU klasių mokiniai, vadovaujami klasių mokytojų bei svečiai iš „Vyturio” progimnazijos – 1B klasės mokiniai ir mokytoja Gražina Apšegienė.

    Kiekvieną lietuvių tautos šventę pradėjome individualiu filmo „Lietuvių kalendorinės šventės”  žiūrėjimu ir aptarimu pogrupiuose. Mokiniai, su dideliu susidomėjimu, sekė kiekvienos šventės senovines apeigas, smalsiai „žėrė” juos dominančius klausimus, stebėjosi senolių išmintimi ir jiems keistais, dar niekur nematytais, apeigų ir tradicijų būdais. Visoms šventėms projekto dalyviai ruošėsi nuosekliai.

    Pirmosios kalendorinės rudens šventės – Vėlinių pasiruošimą, projekto dalyvių klasių vadovai pradėjo pokalbiu apie mirusiųjų pagerbimo dieną, jų svarbą ir reikšmingumą, rimtį ir susikaupimą, pagarbų ir kultūringą elgesį kapinėse. II SĮU kl., 6/7 spec. kl. mokiniai vyko į Panevėžio senąsias kapines. Ten tvarkė apleistas kapavietes, vyko simboliškas žvakučių uždegimas ant pasirinktų kapų ir mirusiųjų pagerbimas. 1B klasės „Vyturio” progimnazijos ir SUC 3/4 spec. klasių mokiniai iš plastilino darė „degančias” vėlinių žvakutes projekto parodėlei. 9/10 spec. klasė pademonstravo meniškai padarytas dirbtines chrizantemas.

     Kalėdinėms žiemos šventėms paminėti, remiantis liaudies tautosaka, pasiruošė I/III SĮU, 9 spec. ir 3/4 spec. klasių ugdytiniai. Kolektyviniu projekto dalyvių ir jų vadovų darbu „Užgavėnių šūkis” prasidėjo pasiruošimas Užgavėnėms. Visas lietuvių tautos kalendorines rudens ir žiemos šventes vainikavo cenro foje parengti švenčių stendai.

    Manome, kad šis projektas pavyko. Jis projekto dalyviams suteikė daug informacijos apie senovines kalendorines mūsų tautos šventes, atskleidė tautosaką, lietuvišką praeitį, suteikė daug teigiamų emocijų ir kūrybiškumo. Visus mokslo metus vykusiame projekte, susipažinę su tautos praeitimi, ugdytiniai išmoko liaudies dainelių, žaidimų, vaizdingų posakių, tarmiškų žodžių,  mįslių. Projektas juos paskatino ne tik mylėti gimtinę, bet ir vertinti bei puoselėti  savo krašto tradicines vertybes.

                                                     Spec. pedagogės metodininkės Dalia Židonienė,

Leonora Buitvydienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Sponsored video


Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: