Liaudišką skrynelę pravėrus…

2019 m. balandžio 1 – gegužės 31 dienomis Panevėžio „Šviesos” specialiojo ugdymo centre vyko projektas „Liaudišką skrynelę pravėrus…”.

       Specialiųjų klasių mokinių ugdymo procese pastebėjome didelį jų susidomėjimą ir norą plačiau pažinti mūsų tautos praeitį, daugiau išgirsti apie lietuvių tautos kalendorines šventes, jų apeigas, papročius bei tradicijas. Šiuolaikinėje visuomenėje daugelyje šeimų nebėra etninių tradicijų, jų vertybių. Mokiniai nebeturi galimybės natūraliai pamatyti savo šeimose švenčiamų tradicinių švenčių, kurios seniau buvo švenčiamos pagal lietuviškas apeigas, papročius bei tradicijas.

       Projektas skirtas, kad mokiniai praplėstų žinias apie senojo kaimo buitį, pasiklausytų senovinių pasakų, išmoktų liaudies dainelių, mokytųsi minti liaudies senolių menamas mįsles, kartotų jų patarles bei priežodžius, praplėstų žodyną. Klausydami senovinių tarmiškų žodžių,  susipažintų su tradiciniais gimtojo krašto augalais, gyvulėliais, simboliniais medžiais. Taip pat mokiniai skatinami ne tik pažinti tradicinę lietuvių kultūrą, bet ir puoselėti jos papročius bei tradicijas, pritaikant juos savo kasdieninėje veikloje.

      Projekte dalyvavo 1/2 spec., 2/3/4 spec., 5/6 spec., 8 spec., 9/10 spec., II SĮU klasių mokiniai, vadovaujami klasių mokytojų bei svečiai iš „Vyturio” progimnazijos – 4B klasės mokiniai ir mokytoja Gražina Apšegienė.

       Projekto dalyviai turėjo galimybę kuo daugiau išgirsti apie senovines  kalendorines pavasario ir vasaros šventes, jų tradicines apeigas. Lankėmės Panevėžio kraštotyros muziejuje. Su dideliu susidomėjimu visi „audėme” Verbų sekmadienio ir Velykų švenčių, senovinių tarmiškų žodžių, patarlių ir priežodžių, paukščių garsų ir greitakalbių bei liaudiškų ornamentų ir tautinių motyvų „tautines juostas”. „Pynėme” ir ąžuolinius Joninių vainikus. Sekminėms senovines pirkias „apkaišiojome” beržų lapeliais, o Žolinėms „pririnkom” paprastučių pievų žiedelių… Į stendus sutalpinti visi dalyvių darbai ilgai puošė mūsų centrą. Projektą baigėme smagia refleksija, kur netrūko liaudiškų patarlių, priežodžių, vaizdingų posakių. Svečiai gražiai pagrojo dūdelėmis.  Po to mergaičių kvartetas atliko dainą apie pavasarį, kuriai žodžius parašė garsus liaudies poetas Anzelmas Matutis.

      Baigiamojoje  dalyje akordeono muzika ir projekte dalyvavusių mokytojų  bei ugdymo skyriaus vedėjos Birutės Krasuckienės atliekama daina „Švento Jono naktis”, tarsi visiems priminė apie atskubančią Joninių šventę… 

    Vyr. spec. pedagogė Dalia Židonienė

   Spec. pedagogė metodininkė Zita Zabitienė


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: