Liberalų sąjūdžio frakcija: žengtas svarbus žingsnis įteisinant tiesioginius merų rinkimus

Šiandien Seime pirmajame priėmime pritarta Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen teikiamam siūlymui tiesiogiai renkamų merų institutą įtvirtinti Konstitucijoje. Konstitucinio įstatymo projekte siūloma, jog savivaldybių tarybų narius ir savivaldybių merus ketveriems metams rinktų Lietuvos piliečiai ir kiti nuolatiniai administracinio vieneto gyventojai, remdamiesi visuotine, lygia ir tiesiogine rinkimų teise, slaptu balsavimu. Net 130 Seimo narių šį projektą palaikė.

Buvusi Trakų rajono merė, Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime narė Edita Rudelienė teigia, jog būtina sudaryti konstitucinį pagrindą tiesioginiams savivaldybių merų rinkimams – toks merų rinkimo būdas turi didžiulį gyventojų palaikymą (įvairių apklausų duomenimis, daugiau kaip 80 procentų respondentų pasisako už tiesioginių merų rinkimų idėją).

E.Rudelienės teigimu, 2015 metais įteisinti tiesioginiai savivaldybių merų rinkimai pasiteisino ir praktikoje. Rinkėjų aktyvumas jau pirmaisiais rinkimais po reformos padidino piliečių dalyvavimą rinkimuose ir aktyvumą renkant merą.

„Dar pavasarį Konstituciniam Teismui paskelbus, jog tiesioginių merų rinkimų tvarka prieštarauja Konstitucijai, Seimo Liberalų frakcija išreiškė savo poziciją, teigdama, jog tiesioginius merų rinkimus išlaikyti atitinkamai pakeičiant Konstituciją yra prasminga. Ir šiandien vieningai laikomės šios nuomonės, todėl smagu matyti, jog ir kiti parlamentarai palaiko šią poziciją, o savivaldos piliečiai galimai ir toliau turės teisę tiesiogiai išreikšti savo valią“, – teigia Liberalų frakcijos seniūno pavaduotoja E. Rudelienė.

Konstitucijoje naujomis pataisomis būtų nustatoma, jog savivaldos teisė įgyvendinama ne tik per savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus. Šis Konstitucijos pakeitimas reikalauja atlikti gana sudėtingas procedūras, pagal Seimo statutą, dėl Konstitucijos keitimo Seimas balsuos dar kartą, o Konstitucijos keitimo įstatymo projektas bus priimtas, jei kiekvieno balsavimo metu už projektą balsuos ne mažiau kaip 2/3 visų Seimo narių.

„Norisi pasidžiaugti, jog pirmuoju balsavimu Seimas buvo vieningas ir neapsunkino šių, Liberalų sąjūdžio manymu, būtinų Konstitucijos pakeitimų priėmimo“, – sakė parlamentarė.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: