S. Barono nuotr.

Lietuva sausio 15-ąją

Lietuva sausio 15-ąją, primena ELTA:

1771 m. Večiuose, Skuodo rajone, gimė kunigas, pranciškonas, gydytojas, botanikas, pirmasis Lietuvos floros tyrinėtojas Jurgis Ambraziejus Pabrėža. Mirė 1849 m.

1797 m. pasirašytas trišalis Lietuvos, Rusijos ir Lenkijos aktas, kuriuo galutinai likviduota Jungtinė Lenkijos ir Lietuvos valstybė. Į trišalį susitarimą įtraukta ir karaliaus abdikacija – sosto atsisakymas.

1872 m. Medinių kaime, Pasvalio rajone, gimė Jonas Vileišis, Vasario 16-osios Akto signataras, Kauno burmistras, „Vilniaus žinių“ redaktorius. Mirė 1942 m.

1916 m. Lietuvos gyventojams leista naudotis vokišku paštu, bet laiškus rašyti buvo galima tik vokiečių kalba ir tik į Vokietiją, Austriją, Vengriją.

1923 m. Lietuvos valdžia, stengdamasi pasipriešinti Klaipėdos krašto internacionaliniam valdymui, inscenizavo sukilimą prieš Antantės administraciją ir prijungė miestą bei etninę sritį prie Lietuvos.

1990 m. Lietuvoje uždrausta TSRS kariams, kurie nėra nuolatiniai Lietuvos gyventojai ir jos piliečiai, dalyvauti balsavimuose renkant Lietuvos TSR Aukščiausiąją Tarybą ir vietinių Tarybų deputatus.

1991 m. Vilniuje vėl pradėti leisti laikraščiai, kurių redakcijų patalpas sausio 12-ąją užgrobė sovietiniai desantininkai.

1992 m. įkurta Lietuvos miestų sąjunga.

1994 m. Minske sulaikyti komunistų partijos veikėjai Mykolas Burokevičius ir Juozas Jermalavičius, vėliau nuteisti už antivalstybinę veiklą.

2005 m. dešimt karių iš Marijampolėje įkurdinto Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono pradėjo budėti NATO greitojo reagavimo pajėgose Afganistane.

2008 m. eidamas 67-uosius metus mirė Kauno miesto tarybos narys, buvęs Seimo narys Vladas Žalnerauskas. 

2009 m. Seimas paskelbė Baltijos kelio 20-mečio metais.

2016 m. eidama 91-uosius metus mirė fotomenininkė, kultūros metraštininkė Ona Pajedaitė.

2017 m. eidama 93-iuosius metus mirė teatro režisierė Aurelija Ragauskaitė.

Kai kuriuos įvairių metų sausio 15 dienos įvykius priminė ELTA.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: