Lietuviai vis dar nežino, kur išmesti respiratorius: ką svarbu žinoti?

Nuo pirmadienio dėl itin greit plintančios koronaviruso atmainos Omikron visuose uždarose erdvėse vykstančiuose renginiuose – teatruose, kine, koncertuose – privaloma dėvėti respiratorius, priglundančius prie veido ir visiškai dengiančius nosį bei burną. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ viešųjų ryšių vadovės Gabrielės Šerėnienės, respiratorių pardavimai šiuo metu išaugo net 7 kartus, tad nuolat organizuojamas prekių papildymas. Tuo pačiu vartotojų pusėje auga ir šių atliekų kiekis, todėl „Rimi“ dalijasi saugiais ir tinkamais kaukių utilizavimo būdais bei primena, jog saugodami save turime nepamiršti saugoti ir gamtos. 

Pagal Aplinkos apsaugos ministerijos rekomendacijas, gyventojų prašoma panaudotas apsaugines kaukes, servetėles ir kitas panašaus pobūdžio buitines atliekas mesti atskirai nuo kitų mišrių komunalinių atliekų – į atskirą skysčiams nepralaidų maišą, kurį pripildžius reikėtų įdėti į papildomą maišą ir, sandariai užrišus, išmesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Realybėje tokių patarimų laikytis sudėtinga, nemažai panaudotų apsaugos priemonių atsiduria tiesiog gamtoje.

„Pastaraisiais metais medicininės kaukės tapo nauju taršos šaltiniu, o dabar tokiu tapti pretenduoja ir respiratoriai. Juos, kaip ir visas atliekas, svarbu tinkamai išmesti, kad šios neatsidurtų gamtoje. Medicinines kaukes ir respiratorius reikėtų išmesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį, nes tai yra medicininė atlieka, kuri, deja, nebus perdirbta, bet svarbu ją tinkamai sutvarkyti. Vis dar dažniausiai pasitaikanti klaida ta, jog žmonės kaukes meta į plastikui skirtą konteinerį, tačiau reiktų įvertinti tai, jog medicininė kaukė ar respiratorius nėra pakuotė – tik tokios atliekos gali keliauti į plastikui skirtus konteinerius, kurių tvarkymo sistemą apmoka organizacijos. Visos vienkartinės kaukės ir respiratoriai turi keliauti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius“, – sako „Žiedinė ekonomika“ įkūrėjas ir vadovas Domantas Tracevičius.

Nors medicininės kaukės ir respiratoriai saugo mus nuo viruso plitimo, tačiau netinkamai jas utilizavus gali kilti užkrato pavojus, todėl svarbu jų nepamesti, neišmesti tiesiog gatvėje – taip apsaugosime ne tik gamtą, bet ir save.

„Europos Aplinkos agentūra ištyrė, jog nuo 2020-ųjų balandžio, kai pirmą kartą susidūrėme su pandemija, vien per pusmetį į Europą buvo importuota 170 000 tonų vienkartinių kaukių.  Maždaug 0.75 vieneto vienam Europos gyventojui. Toks kiekis suskaičiuotos tik iki 2020-ųjų rugsėjo, tad jį galime dauginti dar bent iš keturių, jei norime įsivaizduoti, kiek apskritai per visą pandemijos laikotarpį sunaudojome vienkartinių kaukių. Swansea universiteto Didžiojoje Britanijoje mokslininkai nustatė, kad kaukės į aplinką išskiria teršalus bei mikroplastiko daleles, todėl reikia atidžiai stebėti, kad kaukė neiškristų iš kišenės ir nenugultų kur nors gamtoje“, – taršos mastus apžvelgia Lietuvos gamtos fondo projekto „Klimatosūkis“ vadovė Inga Labutytė-Atkočaitienė.

Prekybos tinklas „Rimi“ nuolat seka Aplinkos ministerijos rekomendacijas ir jomis vadovaujasi tiek utilizuodamas darbuotojams skirtas apsaugos priemones, tiek suteikdamas galimybę jas išėjus iš parduotuvės išmesti pirkėjams.

„Tiek vienkartinės pirštinės, tiek kaukės gaminamos iš sintetinės kilmės medžiagų, gumų ir plastikų, kurių sąvartynuose gyvenantys mikroorganizmai nėra pajėgūs suskaidyti. Dėl to šios apsaugos priemonės yra deginamos. Didžiausia problema kyla tuomet, kai jos patenka į gamtą, kur išskiria tam tikrų toksinių medžiagų ir net yra susijusios su neigiamu poveikiu sveikatai. Dėl to visų mūsų tikslas saugant savo sveikatą maksimaliai apsaugoti ir aplinką, jog dėvėtų kaukių netektų rinkti ateities kartoms“, – sako L. Aleliūnas.

„Rimi“ dėkoja visiems, kurie rūpinasi savo bei kitų sveikata ir apsipirkinėja laikydamiesi visų saugumo reikalavimų. Parduotuvėse šiuo metu, be kaukių dėvėjimo ir pirkėjų srautų reguliavimo, laikomasi ir kitų saugumo priemonių. Pirkėjus tradicinėse kasose skiria jau įprastomis tapusios apsauginės organinio stiklo sienelės, laikytis atstumų bei kitų saugumo ir asmens higienos taisyklių bei rekomendacijų ragina garsiniai pranešimai ir plakatai. Parduotuvėse taip pat įdiegtas „Rimi“ saugumo standartas. Remiantis juo, prie įėjimo į prekybos salę įrengtos rankų ir pirkinių krepšelių bei vežimėlių dezinfekcijai reikalingų priemonių stotelės. Jos pasiekiamos ir kitose, daugiausiai lankomose, parduotuvių erdvėse.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: