Prano Vanago parduotuvė Panevėžyje. 1930 m.

Lietuvių prekybininko Prano Vanago parduotuvė Panevėžyje

Respublikos laikais Panevėžyje vyraujantį vaidmenį vaidino žydų tautybės prekybininkai. Bet 4 dešimtmetyje jau atsirasdavo vis daugiau ir lietuvių valdomų tokių įmonių. Panevėžyje prekybos įmonę turėjo žinomas dailininkas J. Kaminskas.

Jis valdė rankdarbių parduotuvę „Juosta“. Ji radosi adresu Respublikos gatvė Nr.32. J. Kaminskas buvo studijavęs Italijoje ir Prancūzijoje. Nuo 1932 metų gegužės 1dienos Panevėžyje veikė Kauno „Drobės“ fabriko audinių parduotuvė. Ji irgi radosi Respublikos gatvėje Nr.32. Parduotuvės vedėju dirbo Č. Baltrušaitis. Panevėžyje buvo ir žinomo Šiaulių saldainių fabriko „Rūta“ parduotuvė. Čia taip pat buvo prekiaujama ir miltais, cukrumi, vynu ir kt. prekėmis. Parduotuvės vedėju dirbo A. Prilis. Elektros gatvėje Nr.3 veikė Anykščių vyno fabriko parduotuvė. Vedėju dirbo Mackevičius. Vyno butelys kainavo tik 2 litus.

Visai netoli Elektros gatvėje Nr.5 veikė ,,Fontano“ limonado parduotuvė. Respublikos gatvėje Nr.28 veikė pieno produktų parduotuvė ir valgykla. Čia buvo galima pavalgyti skanius pietus arba nusipirkti pieno produktų. Respublikos gatvėje Nr. 62 veikė Pienocentralinė valgykla. Ji buvo viena moderniausių mieste. Čia skambėjo muzika. Buvo galima pasiskaityti laikraščių ir žurnalų.

Laisvės aikštėje Nr. 37 veikė Panevėžio žemės ūkio draugijos parduotuvė. Vedėju dirbo žinomas koperatininkas A. Krasauskas. Draugijai vadovavo žinomas agronomas J. Gasiūnas. Čia buvo pagrinde prekiaujama įvairiais žemės ūkio padargais ūkininkams. Respublikos gatvėje veikė 3 knygynai. Seniausias iš jų priklausė J. Masiuliui. Didžiausias mieste Šv. Kazimiero knygynas veikė Respublikos gatvėje Nr. 34. Kitas knygynas veikė Respublikos gatvėje Nr.19. Tai buvo Spaudos fondo knygynas. Tai tik dalis sėkmingai veikusių lietuvių valdomų prekybos įmonių Panevėžyje.

Žymiausias lietuvių prekybininkas buvo Pranas Vanagas. Jis parduotuvę turėjo nuo 1910 metų. 1922 metais pagal kitus duomenis 1923 jis kartu su kunigu Jonu Karbausku įkūrė lietuvių ekonominę organizaciją Panevėžio lietuvių pirklių sąjungą ,, Birža“. Ji sėkmingai veikė nepriklausomybės laikais. Ši draugija buvo Panevėžio verslininkų draugijos pirmtakė. Joje vėliau atsirado ir verslininkų skyrius. Iš to skyriaus ir išaugo verslininkų draugija. Panevėžio verslininkų draugijos vadovu ilgą laiką buvo Pranas Vanagas. Pranas Vanagas 1930 metais šventė savo prekybinės veiklos 20 metų jubiliejų. Jo vyno ir gastronomijos parduotuvė keisdavo adresą. Iš pradžių veikė adresu Puzino gatvė Nr.12. Ji buvo ir adresu Vasario 16 gatvė Nr.3 Jis pardavinėjo Karazijos įmonės vynus iš Anykščių krašto, mineralinį vandenį iš Birštono „Birutė“, Klaipėdos alaus daryklos alų, šampaną, likerį ir ivairius vynus iš plataus pasaulio. Taip pat šioje parduotuvėje galima buvo įsigyti saldainių, šokolado. 1937 metais jis sumokėjo daugiausiai mokesčių iš Panevėžio prekybininkų lietuvių 17 tūkst. litų. Tuo metu kiti lietuviai prekybininkai užėmė apie 20 procentų Panevėžio prekybos. Cariniais laikais tas procentas siekė tik 6 procentus.

Kartu Pranas Vanagas buvo aktyvus ir miesto bendruomenės narys. 1934 metais jis buvo išrinktas į Panevėžio miesto tarybą. Jis buvo paskirtas Panevėžio miesto rinkimų komisijos nariu. Komisijos pirmininku paskirtas Jurgis Elisonas. Rinkimų komisijoje buvo žinomi panevėžiečiai: A. Gilvydis, A. Simutis, H. Chazenas,o kandidatai J. Vileišis ir A. Plungė. Tarybos nariu jis išbuvo iki 1940 metų. 1937 metais rugsėjo mėnesio 7 dieną laikraštis „XX amžius rašė, kad Pr. Vanago sodyboje pražydo obelaitė“. Tai buvo kaip gražus intarpas apie žinomo prekybininko veiklą. 1939 metais balandžio mėnesį kartu su ūkio banko direktoriumi Činiku įsigijo kino teatrą „Forum“ . Tą kino teatrą jie pervadino „Garsas“ ir sėkmingai vystė savo verslą. 1939 metais Pranas Vanagas Panevėžio verslininkų valdyboje vadovo vietą užleido J. Kaminskui. Rinkimai vyko 1939 metų rugsėjo mėnesį.

Užėjus sovietams jo gyvenamas namas adresu Vasario 16 gatvė Nr. 20 buvo nacionalizuotas. Nacionalizuota ir jo parduotuvė. Neteko jis ir kino teatro. Sovietiniais laikais Pranas Vanagas neišvengė tremties. Pagal nepatvirtintus duomenis kelyje mirė 2 jo vaikai, o vienas žuvo tremtyje. Pats Pranas Vanagas grįžo į Lietuvą. Į Panevėžį jis nebegrįžo. Pranas Vanagas buvo vienas žymiausių Panevėžio prekybininkų.

Fotonuotraukose:

Nr.1 Prano Vanago parduotuvė Panevėžyje. 1930 m.
Nr.2 Prano Vanago parduotuvės reklama ,,Panevėžio balso „ laikraštyje.


Nuotrauka iš V. Vyšniausko kolekcijos.

Donatas Pilkauskas

spaudos_remimo_fondas1


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite:

Leave a Reply