Pixabay nuotr.
Lietuvoje išrašytus e. receptus pripažins daugiau ES valstybių
Pacientai su Lietuvoje išrašytais elektroniniais receptais jiems reikalingų receptinių vaistinių preparatų nuo šiol gali įsigyti ne tik Latvijoje bei Lenkijoje, bet ir Ispanijoje, Portugalijoje, Graikijoje ir Estijoje.
Šių metų pavasarį Registrų centrui kartu su Sveikatos apsaugos ministerija įgyvendinus Lietuvos nacionalinio E. sveikatos kontaktų centro informacinės sistemos (LNKC IS) sukūrimo ir įdiegimo projektą, pirmosiomis Europos Sąjungos valstybėms, su kuriomis pradėti duomenų mainai tapo Latvija ir Lenkija. Nuo šiol šalių, su kuriomis keičiamasi e. recepto duomenimis, sąrašą papildė Ispanija, Portugalija, Graikija ir Estija.
Tai reiškia, kad nuo šiol į šias šalis vykstantys Lietuvos gyventojai pagal Lietuvoje išrašytus e. receptus jose galės įsigyti jiems reikalingų receptinių vaistinių preparatų. Tai taip pat leidžia šių šalių gyventojams pagal jų šalyje išrašytus e. receptus įsigyti vaistų Lietuvoje.
„Lietuva plečia elektroninių receptų mainus su kitomis ES valstybėmis, užtikrindama savo gyventojams galimybę keliaujant arba dirbant užsienyje įsigyti vaistus pagal Lietuvoje išrašytą receptą. Pacientai jau gali keliauti į šešias šalis nesijaudindami, kad nutrūks Lietuvoje jiems paskirtas gydymas vaistais. Tokių valstybių sąrašas bus toliau nuosekliai didinamas, žingsnis po žingsnio artėjant link užsibrėžto tikslo – iki 2028 m. į e. receptų tinklą apjungti visą ES“, – sako sveikatos apsaugos viceministras Olegas Niakšu.
Registrų centro E. sveikatos skyriaus vadovo Domanto Ozerenskio teigimu, sukurta tarptautinė e. recepto duomenų mainų platforma prisideda prie bendrų ES tikslų užtikrinti vienodas prekių ir paslaugų įsigijimo ir gavimo sąlygas tarp skirtingų Bendrijos narių.
„Sveikatos paslaugų skaitmenizavimo prasme Lietuva lenkia daugelį ES šalių, todėl sąrašas šalių, kuriose Lietuvos gyventojai galėtų įsigyti e. receptuose išrašytus vaistus, plečiasi galbūt ne taip sparčiai kaip norėtųsi. Nepaisant to, Registrų centras reguliariai bendradarbiauja su visų ES šalių atstovais ir nuolat atsinaujina informaciją apie šių šalių pasirengimą keistis e. recepto duomenimis. Džiaugiamės, kad iki šiol jau pavyko užtikrinti duomenų mainus su artimiausiomis kaimynėmis bei lietuvių dažnai atostogoms pasirenkamomis šalimis“, – sako D. Ozerenskis.
Registrų centro duomenimis, iki šiol Lietuvos gyventojai pagal Lietuvoje išrašytus e receptus apie 150 kartų įsigijo vaistų Latvijoje ir Lenkijoje.
Aukštesnis sveikatos priežiūros paslaugų lygis
LNKC IS veikia bendroje ES sveikatos duomenų apsikeitimo infrastruktūroje, kuri užtikrina ES gyventojų tarpvalstybinį e. receptų ir pacientų suvestinių apsikeitimą. Sukurtas funkcionalumas leidžia Lietuvai keistis e. recepto duomenimis visoje ES, o taip pat leidžia į Lietuvą atvykusiems ES piliečiams su savo e. receptais mūsų šalyje įsigyti jiems reikalingų vaistų.
Pradedant veikti naujai paslaugai, kai kurioms ES valstybių vaistinėms gali nepavykti iš karto sėkmingai prisijungti prie tarpvalstybinių e. receptų sistemos, todėl rekomenduojama prieš vykstant į kitą ES šalį įsigyti receptinių vaistų įsitikinti dėl galimybės joje pasinaudoti Lietuvoje išrašytu e. receptu.
ES galima įsigyti visus kompensuojamuosius ir nekompensuojamuosius receptinius vaistus, išskyrus narkotinius, ekstemporaliuosius ir vardinius. Iki 2025 m. kovo 31 d. negalima įsigyti vaistinių preparatų, kurių farmacinė forma – įkvepiamieji vaistiniai preparatai, milteliai, milteliai injekciniam ar infuziniam tirpalui, arba skystos ir minkštos farmacinės formos vaistiniai preparatai. Šių farmacinių formų vaistams, taip pat kompensuojamosioms medicinos pagalbos priemonėms, kaip ir iki šiol, turi būti išrašomi popieriniai receptai.
Taip pat užsienyje nebus galimybės pasinaudoti tęstiniu e. receptu (su žyma „gydymui tęsti“), jeigu vaisto išdavimas jau buvo pradėtas Lietuvoje.
Tikimasi, kad galimybės keistis e. recepto duomenimis tarp skirtingų ES šalių užtikrins Lietuvos gyventojų sveikatos apsaugos poreikius keliaujant ES, bet ir pagerins Europos piliečiams Lietuvoje teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų lygį.
Registrų centro duomenimis, vien per šiuos metus Lietuvoje buvo išrašyta beveik 15 mln. e. receptų.
Daugiau informacijos apie visoje ES įgyvendinamą projektą, kurio tikslas užtikrinti tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas ES šalių piliečiams, taip pat informaciją, su kokiomis ES valstybėmis Lietuva jau keičiasi e. recepto duomenimis, galima rasti internetinėje svetainėje www.esveikata.lt.
Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!