Petras Auštrevičius, (asm. nuotr.)

Lietuvos interesai ir raudonos linijos stiprinant Europos Sąjungos saugumo ir gynybos politiką

Petras Auštrevičius, europarlamentaras, Europos liberalų ir demokratų frakcijos „Renew Europe“ narys EP.

2022 m. pavasarį Europos Sąjunga pristatys „Strateginio kompaso“ saugumo ir gynybos dokumentą, kuriuo siekiama sustiprinti ES šalių narių kolektyvinį gebėjimą užtikrinti ES piliečių ir Sąjungos saugumą. ES ištakos ekonominėje sąjungoje, tačiau plečiantis bendradarbiavimui neįmanoma ignoruoti saugumo ir gynybos dėmens, ypatingai kai keičiasi grėsmių būdai ir formos, kai joms nebegalioja fizinės sienos, o taikiniu laisvai gali tapti bet kuris ES pilietis.

Migrantų krizės pasienyje su Baltarusija metu Lietuva apeliavo ir sulaukė ES šalių narių vieningos paramos, taip pat pasitelkė Europolo ir Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros FRONTEX pagalbą. ES „Strateginiu kompasu“ siekiama stiprinti ES šalių narių pajėgumus atsakyti į kylančias grėsmes. Kur įmanoma siekiama veikti kartu su partneriais, kai neįmanoma, gebėti veikti vienai. Norima ne tik plėsti ES civilinių ir karinių saugumo ir gynybos misijų ir operacijų pajėgumus, bet ir įkurti ES greitojo reagavimo būrius. Siekiama didinti ES atsparumą hibridinėms grėsmėms, ypatingai kibernetinėms atakoms, trečiųjų šalių kišimuisi į ES demokratinius procesus ir dezinformacijai, o taip pat priklausomybei nuo trečiųjų šalių teikiamos žaliavos ir produktų, kuri išryškėjo per Covid-19 pandemiją.

Diskusijos su Lietuvos krašto apsaugos pareigūnais, saugumo ir gynybos ekspertais metu bus gilinamasi į Lietuvos poziciją ir interesus rengiant ES „Strateginio kompaso“ viziją ir patį dokumentą. Kuriose saugumo ir gynybos srityse Lietuvai aktualu stiprinti bendradarbiavimą ir vystyti pajėgumus ES lygmeniu? Kur esti raudonos linijos, kur pirmenybė teikiama NATO narystei? Galiausiai, kiek pagrįsti nuogąstavimai dėl persidengiančių ES ir NATO saugumo ir gynybos iniciatyvų?

13:0013:10 Įžanginis žodis ir diskusijos temos pristatymas Petras Auštrevičius, Europos Parlamento Saugumo ir gynybos pakomitečio narys

13:1013:40 Pokalbis su Lietuvos krašto apsaugos pareigūnais, saugumo ir gynybos ekspertais Margiris Abukevičius, Viceministras, LR Krašto apsaugos ministerija Dr. Dovilė Jakniūnaitė, Profesorė, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas Dr. Ringailė Kuokštytė, Saugumo politikos mokslo grupės mokslo darbuotoja, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija Inga Sūnelaitienė, Gynybos patarėja, LR Krašto apsaugos ministerija

13:4014:00 Diskusija ir atsakymai į auditorijos klausimus.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: