Pexels nuotr.

Lietuvos kariuomenės analitikai: gegužės mėnesį propagandistai siekė atgrasyti nuo tolimesnės paramos Ukrainai

Per praėjusį mėnesį Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikai priešiškoje informacinėje aplinkoje identifikavo 227 unikalius dezinformacijos atvejus gynybos tema. Top 3 gegužės mėnesio temos – karas prieš Ukrainą, NATO-Rusijos santykiai ir Lietuvos-Rusijos santykiai.

Gegužės mėnuo pasižymėjo agresyvia retorika, skleidžiama Kremliaus kontroliuojamų šaltinių bei režimo pareigūnų. Didžiausias dėmesys skirtas klausimams, susijusiems su parama Ukrainai. Priešiški informaciniai aktoriai plačiai išnaudojo diskusijas dėl galimo atskirų NATO valstybių karių-instruktorių siuntimo į Ukrainą mokymo tikslais. Propagandiniuose kanaluose toks žingsnis buvo įvardijamas kaip įtampos eskalavimas ir siekis tiesioginės NATO-Rusijos konfrontacijos. Lietuva šiame kontekste pateikta kaip „mažoji agresorė“, siekianti išprovokuoti Rusiją ir/arba tapti „patrankų mėsa“. Taip pat mėnesio pabaigoje fiksuotas akivaizdžiai padirbtų dokumentų platinimas socialiniuose tinkluose, kuriuose melagingai pranešama apie Lietuvos karių siuntimą į Ukrainą.

Propagandistai siekė „kelti temperatūrą“ informacinėje erdvėje, vyraujant diskusijoms apie galimą leidimą Ukrainai naudoti NATO ginklus atakuojant karinius taikinius Rusijoje. Šiuo klausimu fiksuoti grasinimai Aljanso narėms, tačiau taip pat platintos žinutės ir apie neva Rusijos civilių žūtis, dėl kurių atsakingos būtent NATO šalys.

Priešiški informaciniai aktoriai komunikuodami apie savo pačių branduolinių ginklų pratybas nevengė įtraukti kaltinimų NATO. Tiek aukšti režimo pareigūnai, tiek kiti propagandistai laikėsi linijos, jog šios pratybos – atsakas į agresyvius NATO veiksmus, ypatingai – paramos Ukrainai kontekste. Teigta, jog šių mokymų tikslas – „atvėsinti įkaitusias galvas Vakaruose.“

Dezinformacija fiksuota ir apie Lietuvos kariuomenės/NATO pratybas, konkrečiai išskirti mokymai „Perkūno griausmas-24“. Priešiškoje informacinėje erdvėje fiksuotos šioms temoms būdingos žinutės – NATO militarizuoja Baltijos šalis, Lietuva/NATO ruošiasi pulti Rusiją/Baltarusiją, vykdomos pratybos – puolamojo, o ne gynybinio pobūdžio ir pan.

Propagandistai taikėsi ir į Lietuvos užsienio saugumo politiką. Lietuvos dėmesys Sakartvelui priešiškuose informaciniuose kanaluose buvo plačiai nušviestas kaip akivaizdus, įžūlus kišimasis į suverenios valstybės reikalus. Lietuvos pastangos buvo prilyginamos Maidanui Ukrainoje bei pateikiamos kaip neva dar vienas Vakarų bandymas nuversti teisėtą valdžią.

Kariuomenės analitikų vertinimu, pasitelkiant dezinformaciją, Kremliaus režimas siekė pateisinti savo pačių vykdomą politiką, o aktyvus grėsmingos retorikos naudojimas pirmiausiai skirtas įbauginti Vakarų auditorijas ir taip atgrasyti nuo tolimesnės paramos Ukrainai.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: