Lietuvos kariuomenės priešlėktuvinė sistema GROM: mokymasis gali užtrukti 5 minutes, šūvis gali priversti nutūpti naikintuvą

Nuo pat įstojimo į NATO Lietuvos ir kitų Baltijos šalių oro erdvę saugo NATO oro policijos misiją atliekantys naikintuvai, tačiau savų naikintuvų Lietuva neturi – Karines oro pajėgas sudaro transportavimo bei paieškos ir gelbėjimo darbams skirti orlaiviai, kurie kovinėms užduotims, pėstininkų paramai ugnimi iš oro, nėra naudojami. Tačiau Karinėse oro pajėgose taip pat yra dar vienas dalinys, kurio tiesioginė užduotis – naikinti priešiškus orlaivius. Šią užduotį pakankamai iškalbingai apibūdina dalinio šūkis “Į mūšį – pirmieji!”, nes anksčiau, nei tankų ir pėstininkų ataka, priešas paprastai siunčia lėktuvus, kuriuos pirmiausiai ir pasitiktų šio dalinio kariai. Dar iškalbingesnis ir neformalus dalinio šūkis, naudojamas per pratybas – „Dangus – tik saviems.”.

Apie šio dalinio – Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro gynybos bataliono – naudojamą, palyginti neseniai Lietuvos kariuomenės įsigytą paprastą ir efektyvų oro gynybos ginklą GROM kalbiname du bataliono karius – seržantą Arminą Milerį ir grandinį Šarūną Želvį.

Papasakokite trumpai savo tarnybos patirtį.

Šarūnas Želvys: į tarnybą atėjau 2015 metais, pirmasis ginklas, kuriuo šaudžiau, buvo RBS (artimojo nuotolio priešlėktuvinė sistema RBS-70, šiandien taip pat naudojama Lietuvos kariuomenėje – aut.). Šiandien dirbu su sistemomis GROM (nešiojama oro taikiniams naikinti skirta sistema – aut.), dirbu treti metai.

Šarūnas Želvys

Arminas Mileris: labai panašiai kaip ir Šarūnas. Atėjau tarnauti 2015 metais, pradžioje buvau vairuotojas, užtaisytojas, taikytojas, stebėtojas, skyriaus vadas ir dabar esu būrio vado pavaduotojas, maždaug 4 metai dirbu su GROM.

Sistema GROM – kas čia per daiktas, ką jis gali padaryti?

Arminas: čia yra trumpo nuotolio oro gynybos sistema GROM. Labai paprasta naudoti, veikia tokiu pat principu kaip ir tas pats RBS-70, tik skirtumas didžiausias yra tas, kad GROM yra labai mobilus, greitai paruošiamas ir šūvis taip pat greitai atliekamas ir po šūvio taikytojo „nebereikia“. Veikia tuo principu, kad iššoviau ir pamiršau, nereikia valdyti raketos iki pat taikinio, tiesiog sekame taikinį, atliekame šūvį – viskas.

Atlikote jau kovinius šūvius su GROM‘ais?

Šarūnas, Arminas: taip.

Arminai, su esate šaudęs dvejomis oro gynybos sistemomis. Abi sistemos numušinėja lėktuvus, sraigtasparnius. Kuo jos skiriasi: ligšiolinė mūsų ginkluotė ir naujesnė?

Arminas: specialioms oro gynybos sistemoms, kaip RBS-70, reikia daug didesnio pasiruošimo, nes visa šūvio sėkmė priklauso tik nuo taikytojo. O su GROM taikytojas atlieka gana mažą vaidmenį. Jis paspaudė reikiamą mygtuką ir viskas – raketa iššovė ir raketa jau pati savarankiškai skrieja link taikinio ir jį sunaikina.

Ar žmogus gali iš tokio iššauti nesitreniravęs?

Arminas Mileris

Arminas: labai paprastai.

Šarūnas: po 5 minučių jau galėtų atlikt šūvį su juo.

Arminas: realiai netgi pirmą kartą užsidėjęs ant peties, kažkas šalia asistuotų, instruktuotų, ką reikia daryti ir be problemų. Turim taikinį, nukreipiame daugmaž į tą pusę, raketa užfiksavo ir iššovė. Vyksta labai viskas greitai ir tiesiog net pats nespėji suvokti, kada jau raketa išeina.

Tai GROM nebūtinai skirtas specializuotiems oro gynybininkams?

Arminas: turi praeiti rengimą, bet tą ginkluotę naudojame ne vien mes, naudoja ir kitos pajėgos, jie taip pat baigia kursą pas mus, čia esančiame mokymo centre.

Tai GROM nebūtinai skirtas specializuotiems oro gynybininkams? Ir pėstininkai, pavyzdžiui, gali naudoti, nešiotis papildomai?

Šarūnas: tai kitos pajėgos irgi naudoja. Mes galime su GROM žmogų išmokyti per pusdienį, pilnumoje atlikinėti su juo veiksmus, atlikti šūvius, viskas. Su kitomis oro gynybos sistemomis tas nėra įmanoma, nes ten svarbus žmogiškas faktorius, jeigu taikytojas prastas – neįmanoma pataikyti į orlaivį yra. Ir tikrai nepataikys. O GROM yra panaudotas realiuose veiksmuose jau, užtikrinta, veikia ginkluotė, pataikė, pamušė orlaivį ir viskas tvarkoj.

Panaudotas veiksmuose…?

Šarūnas: GROM, kiek pats girdėjau, yra panaudotas veiksmuose.

Arminas: ne Lietuvos kariuomenės, kažkurių naudotojų, bet panaudotas grynai veiksmuose kariniuose.

Prieš ką GROM skirtas naudoti?

Arminas: prieš absoliučiai visus orlaivius, tiek į lėktuvus, tiek į sraigtasparnius, naikintuvus, į bepiločius orlaivius ir sparnuotąsias raketas.

Ar GROM gali numušti naikintuvą?

Arminas: viskas labai remiasi į aplinkybes: pačio naikintuvo greitis, jo skridimo trajektorija. Kadangi čia yra trumpo nuotolio sistema, turim patys apsiskaičiuoti, matyti – kur yra orlaivis, kokia jo skridimo trajektorija, greitis.

Tai čia yra aplinkybių ir įgūdžių klausimas, kaip suprantu? Jeigu raketa pataiko į naikintuvą, ar jis gauna užtektinai žalos, kad nutūptų?

Arminas: taip. Aišku, labai daug kas priklauso nuo pačio orlaivio struktūros. Kaip pavyzdys, turime, rusišką orlaivį SU-25, kurio išmetimo angos yra ties viduriu, o kaip žinia, raketa, ji „rakinasi“ į šilumą, todėl, kad ten tas didžiausias karščio taškas, tai ten raketa ir taikosi, bet ji ten pataikius sužaloja orlaivį tiek, kad jis užduoties nebetęs, bet nebūtinai visiškai suduš. Jis galbūt nutūps, bet, žinoma, jau nebefunkcionuos.

O kas, pavyzdžiui, GROMui yra lengviausias taikinys? Iš kovinių priemonių, ar tai būtų sraigtasparnis, kurį jau nutupdyti lengviausia..? Kas jo labiausiai bijoti turėtų?

Arminas: visi lėti orlaiviai. Tiek koviniai sraigtasparniai, tiek transportiniai sraigtasparniai ar lėktuvai.

Sakysim, MI-24 (Rusijos Federacijos naudojamas, SSRS pagamintas atakos sraigtasparnis), skaitosi, lėtas?

Arminas: taip, Mi-24 lėtas, nes jo maksimalus greitis yra iki 300 km/val., tai matomoj vietoj neįmanoma yra jam pabėgt nuo GROM raketos.

O per pratybas į ką atliekami koviniai šūviai su GROM’ais? Kas per taikiniai?

Arminas: įvairiai, buvo KTU inžinerijos mokslininkai sukūrę savo raketas ir šaudėme į raketas tas. Šarūno atveju šaudė į iš orlaivio mėtomas degančias statines.

Šarūnas: arba į apšviečiamąsias minas irgi.

Esminis jo privalumas, šios sistemos, jei reikėtų įvardinti, tai yra koks?

Arminas: mano nuomone, mobilumas ir paprastumas.

Šarūnas: pilnai sutinku. Labai mobili, labai paprasta panaudoti – va, šitie pagrindiniai dalykai. Esam net vykdę žygį pėsčiomis su GROMais: pilnai įmanoma. Aišku, sunkiau nei paprastai, bet pilnai galima eiti su GROMais pėsčiomis, ko su kitomis sistemomis nebūtų įmanoma niekaip.

Sakėte, kad GROM turi ir dar dvi galimas taikinių rūšis?

Šarūnas: taip, gauname iš radaro ar patys vizualiai atpažįstame, koks yra taikinys, tada paprasčiausiai taikytojas pasirenka funkciją, aktyvuoja, tada pasileidžia tuo režimu. Galime naikinti bepilotį orlaivį arba sparnuotąsias raketas.

Pakalbėkime apie pinigus – kiek GROM’o šūvis kainuoja?

Arminas: jeigu gerai atsimenu, apie 90-100 tūkstančių eurų.

Vienas šūvis?

Arminas: viena raketa. Kovinė raketa.

O kiek kainuoja pagaminti jo taikinį, pavyzdžiui, sraigtasparnį?

Šarūnas: nėra ką lyginti. Sraigtasparnis prasidės milijonais.

Arminas: dar daugiau gal.

Šarūnas: tas GROM, jeigu susidirbę kariai, ir skrenda, pavyzdžiui, MI-24, mes galime ir tris šūvius iš karto atlikti, tai eurais gausis maždaug 300 tūkstančių prieš kokį 10-15 milijonų. Visai verta.

Ačiū už pokalbį!

Lietuvos kariuomenės informacija ir nuotraukos.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: