Lietuvos muziejų kelias vingiuoja per Aukštaitiją

2019 m. gegužės 17 d.  Nobelio premijos laureato Czesławo Miłoszo kultūros centre Šeteniuose (Kėdainių r.) startavęs  nacionalinio kultūros paveldo aktualinimo, kultūros ir meno sklaidos projektas Lietuvos muziejų kelias „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis“ tęsia kelionę po Aukštaitiją.

Aukštaitijoje – upių ir ežerų krašte –  apie vandenų kultūrinę atmintį kalba net 19 muziejų Anykščiuose, Biržuose, Ignalinoje, Kaune, Molėtuose, Panevėžyje, Pasvalyje, Rokiškyje, Rumšiškėse, Šiauliuose, Utenoje, Zarasuose, Vilniuje.

Grįžimas prie gamtos ir žmogaus vienovės, vietovės dvasios, istorijos atskleidimas, poetų, dailininkų, rašytojų, fotografų ir kitų menininkų įprasmintų vietų iškėlimas yra Lietuvos tapatybę leidžiantys suvokti reiškiniai ir objektai, apie kuriuos šiandien ypač aktualu kalbėti.

Visi Lietuvos miestai ir miesteliai, visos Lietuvos kultūros ir meno asmenybės susijusios su upėmis ir jų legendomis: minime Antaną Baranauską ir matome Šventąją ties Anykščiais, kalbame apie Maironį ir regime Dubysą ties Raseiniais, prisimename Milošą ir akyse iškyla Nevėžis. Apie visas upes yra išlikę legendų, padavimų, sakmių. Lietuvos muziejai- gyvieji tų vaizdinių saugotojai, jų atminimo ženklų puoselėtojai.

Šių metų „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis“ renginiuose Aukštaitijoje siekiama įvardyti ir aktualizuoti upių, upelių, ežerų, tvenkinių kultūrinę atmintį. Muziejai atveria savo ekspozicijų duris, kviečia pasivaikščioti paupiais ir paežeriais, organizuoja teminius renginius, menines akcijas ir skatina prisiminti ir išgyventi istorinius pasakojimus, patirti literatūros, dailės, muzikos, kino, scenos meno vaizdinius, stebėti virtualias parodas bei provokuoja patiems tapti kūrėjais.

Renginiai  Aukštaitijoje:

Gegužės 18 d. – birželio 30 d.

Ignalinos krašto muziejus

Ateities g. 43, Ignalina, tel. (8 675) 01 098.

DCIM\102GOPRO

Ekskursija „Prie ežerų – amžina Igno ir Linos meilė“

Dalyviai išgirs legendą apie Ignalinos miesto pavadinimo atsiradimą, galės aplankyti ant Paplovinio ežero kranto daugiau kaip dvidešimt metų stūksančią ąžuolinę skulptūrą, vaizduojančią Igno ir Linos meilę ir paragauti Ilgio ežero šlaite esančio skaidraus šaltinio vandens, vietinių žmonių vadinamo Linos ašaromis.

Renginys nemokamas.

Gegužės 18 d. – birželio 30 d.

Ignalinos krašto muziejaus prof. A. Hrebnickio memorialinis muziejus

Rojaus km., Dūkšto sen., Ignalinos r., tel. 8675 01098.

Ekskursija „Rojus vakar ir šiandien“

Dalyviai išgirs Rojaus kaimo įkūrimo istoriją, susipažins su šio kaimo savitumu, prisėdę prie tvenkinio išklausys įdomų pasakojimą apie čia gyvenusį ir dirbusį žymų pomologą, profesorių  Adomą  Hrebnickį, apie jo didelę meilę šiam kraštui, sodui ir tai kaip profesorius iš pelkinės šią teritoriją pavertė į Rojų. Būtina išankstinė registracija tel. 8675 01098.                                                                                                                                     

Renginys nemokamas.

Gegužės 18 d. – birželio 30 d.

Kauno technologijos universiteto muziejus

Puslapyje https://muziejus.ktu.edu/virtualios-parodos/

Virtuali paroda „Mes prie Nemuno užaugę…“

Nemunas neatskiriamas nuo Kauno ir kauniečių gyvenimo. Tarpukariu ir pokariu pavasariais Kaunas kentėjo nuo potvynių. Vandens stichiją nugalėjo žmonių rankomis statyta hidroelektrinė, kurios statyboje dalyvavo ir studentai. KTU muziejus kviečia pasklaidyti istorines fotografijas, kuriose užfiksuoti Nemuno vaizdai ramybės ir potvynių metu bei hidroelektrinės statyba.

Gegužės 18 – birželio 30 d.

Maironio lietuvių literatūros muziejus

Puslapyje http://maironiomuziejus.lt

Virtuali paroda „Vendens trauka“

Parodoje – atvaizdai, kuriuose rašytojai įsiamžinę prie vandens. Skirtingų laikotarpių fotografijos atspindi to laiko įpročius ir ritualus, atskleidžia rašytojų asmenybes iš netikėtos pusės.

Gegužės 18 – birželio 30 d.

Maironio lietuvių literatūros muziejus

Akcija „Šlapi skaitymai“ socialiniuose tinkluose

Dalyviai kviečiami nusifilmuoti, skaitantys lietuvių autorių kūrinius, kuriuose minimas vanduo ar bent vandens telkinio pavadinimas. Tai skaitinama daryti originaliose, netikėtose vietose, pavyzdžiui, prie vandens, vandenyje ar net jame, o gal ten, kur vandens nė lašo. Tikimasi, kad akcija atkreips dėmesį ne tik į klasikus, bet ir rečiau skaitomus kūrinius, kuriuos galės atrasti naujos auditorijos. Vaizdo įrašais bus dalijamasi socialiniuose tinkluose.

Gegužės 18 – birželio 30 d.

Šiaulių „Aušros“ muziejus

Vilniaus g. 74, Šiauliai, tel. (8 41) 43 36 80.

Virtuali paroda „Brendant laiku: vandenų istorijos Šiauliuoseׅ“

Šiauliai – vandens telkinių apsuptas miestas, kuriame itin ryškus urbanistinio ir gamtos peizažų sambūvis. Vandenys formuoja miesto kraštovaizdį, jie buvo svarbiausių Šiaulių istorinių momentų liudininkai, per šimtmečius tapo neatsiejama šiauliečių gyvenimo bei sąmonės dalimi. Tai  įrodo iki šių dienų miestiečių sąmonėje išlikę įvairūs liudijimai, legendos, istorijos apie Šiauliuose esančius vandens telkinius. Virtuali paroda atskleis įdomius ir intriguojančius faktus bei mitus apie Šiaulių vandens telkinius, o muziejuje per daugelį metų sukaupti įvairių miesto ežerų ir upelių vaizdai leis pažinti jų istoriją, įvertinti, kaip jie keitėsi bėgant dešimtmečiams. Muziejų naktį (gegužės 18 d.) parodos turinys interaktyviu žaidimu bus pristatytas Chaimo Frenkelio vilos parke.

Gegužės 22 – birželio 21 d.

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus

Vilniaus g. 41, Vilnius, tel. (8 5)  2312724

Paroda „Vanduo ir žemė“ Martinaičio trilogija Mazūro teatre.

Poetas Marcelijus Martinaitis savo draminės trilogijos pagrindu pasirinko gražiausias lietuvių liaudies pasakas – Sigutė (PELENŲ ANTELĖ), Našlaitė Elenytė ir Joniukas avinukas (AVINĖLIO TEISMAS), Eglė žalčių karalienė (ŽEMĖS DUKRA). Mitologijoje vanduo tampa virsmų vieta,  kur vyksta stebuklai. Tai gali būti pėdutė pilna vandens arba ošianti jūra, o sakmėse, kur pasaulėvaizdį sudaro dausos, žemė ir požemiai, vanduo įsivaizduojamas kaip gyvybės pradžių pradžia. Šių stichijų sakralines prasmes dailininkas ir režisierius Vitalijus Mazūras atskleidė įgyvendindamas Martinaičio pjeses Vilniaus teatro LĖLĖ scenoje, PELENŲ ANTELĘ (1971) skirdamas vaikams, AVINĖLIO TEISMĄ (1976) – jaunimui, ŽEMĖS DUKRA (1981) – suaugusiems. Parodoje bus eksponuojama šių spektaklių scenografija. Paroda skirta dailininko ir režisieriaus Vitalijaus Mazūro 85-ajam jubiliejui.

Lankymas su muziejaus bilietu.

Birželio 1 d. (ŠEŠTADIENIS)

Kauno miesto muziejaus Pilies skyrius

Pilies g. 17, Kaunas, tel. (8 37) 300 672

11.00 Kūrybinės dirbtuvės „Miestas ir vanduo“

Kauno pilies prieigose vyks kūrybinės dirbtuvės, kuriose bus kalbama apie miestus, įsikūrusius prie vandens – ežero, upės, marių, jūros, vandenyno. Dirbtuvių dalyviai patys galės išbandyti architekto profesiją ir sukurti savo miesto prie vandens, ant vandens ar po vandeniu viziją.

Būtina išankstinė registracija tel. 8-37 300672.

Nemokama.

Projekto rengėjas – Lietuvos muziejų asociacija ir 60 muziejų visoje Lietuvoje.

Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija ir Vaizdo upė

Projektą finansuoja – Lietuvos kultūros taryba.

Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

Išsami Lietuvos muziejų kelio programa – www.muziejukelias.lt

Informaciją teikia Aukštaitijos regiono koordinatorė Jolita Kirkilaitė tel. (8 41) 43 36 80, el. p.

muziejukelias@gmail.com


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: