Lietuvos nacionaline žuvimi Klaipėdoje tituluotas lynas

Gegužės 16-ąją Klaipėdoje oficialiai finišavo Lietuvos nacionalinės žuvies rinkimai. Po daugiau nei pusmečio svarstymų, diskusijų ir galiausiai – balsavimo Lietuvos nacionaline žuvimi tituluotas lynas, skambiai vadinamas povandeninių džiunglių valdovu.

Lietuvos nacionalinės žuvies rinkimų iniciatorė – uostamiestyje veikianti asociacija „Mano miestas Klaipėda“. Jos valdybos pirmininkas, aistringas žvejys Gintaras Bendžius, praėjusiais metais inicijavęs lietuviškiausios žuvies paiešką, sakė, jog jeigu turime nacionalinį paukštį ir juo didžiuojamės, galime išsirinkti ir nacionalinę žuvį, kurti pagarbos jai tradicijas.

Pretedentes į nacionalinės žuvies vardą siūlė visos šalies žvejai, juos vienijančios organizacijos, žvejybos verslo atstovai, mokslininkai. Iš 40-ies kandidačių po pirminių svarstymų liko 15. Iš jų internetinio portalo lankytojai išrinko savo simpatijų penketą, į kurį pateko lydeka, karosas, ešerys, stinta, o į lyderiaujančias pozicijas išsiveržė gėlųjų vandenų žuvis – lynas. Internetiniame balsavime dalyvavo daugiau nei 15 tūkst. lankytojų. Galutinis balsavimas renkant šalies žuvų žuvį surengtas uostamiestyje gegužės 16-ąją, specialiai rinkimų finalui skirtame renginyje.

„Pajūrio žmonės šiek tiek koregavo favoritų penketuką – į geresnes pozicijas čia pakilo stinta, į penketuką įsiveržė kita jūrinė žuvis – menkė, tačiau nacionalinio balsavimo rezultato klaipėdiškių balsai jau nepersvėrė“, – komentuodamas galutinius rinkimų rezultatus sakė Gintaras Bendžius. Tad pajūryje Lietuvos nacionaline žuvimi paskelbtas gėlųjų vandenų karalius – lynas. Šventėje simboliškai pagausinta ir Kuršių marių lynų populiacija – į didžiuosius vandenis Lietuvos nacionalinės žuvies rinkimo komiteto nariai paleido 10 auksašonių.

Lynas – labai populiarus meškeriojimo objektas, tačiau patys žvejai pripažįsta, jog pagauti šią stiprią ir ištvermingą žuvį nėra lengva. Gebėjimu išvengti kabliuko bei puikiomis skoninėmis savybėmis ir paaiškinama visų žūklaujančiųjų pagarba šiai žuviai. Lynai paplitę daugiausiai stovinčiuose ar lėtai tekančiuose vandens telkiniuose. Jie nėra reiklūs deguoniui, todėl gyvena ir tokiuose ežeruose, kur kitos žuvys žiemą nutrokšta. Didžiąją paros dalį lynai praleidžia povandeninių augalų tankynėse, besirausdami dumble. Iš savo slėptuvių išlenda tik sutemus, nes vengia stipresnės šviesos.

Lietuvos nacionalinės žuvies rinkimų iniciatoriai sako dabar sau keliantys kitą uždavinį – išpopuliarinti lyną Lietuvoje: kad kiekvienas, paklaustas apie nacionalinę žuvį, net nemirktelėjęs paminėtų lyną ar atpažintų jį tarp daugybės kitų žuvų.

Beje, Lietuvos nacionalinės žuvies rinkimų renginyje fiksuotas „žuviškas“ rekordas. Asociacija „Mano miestas Klaipėda“ ir Vakarų Lietuvos žvejų ir žuvies perdirbėjų konfederacija išvirė 300 litrų žuvienės, ji per 2 val. 15 min. buvo išpilstyta į 990 lėkštučių ir nemokamai išdalinta žmonėms. Ši iniciatyva pretenduoja tapti naujo Lietuvos rekordo „Masiškiausias sriubos valgymas“ pradininke.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: