Lietuvos reginiai iš paukščio skrydžio

Dusetų K. Būgos bibliotekoje tris mėnesius veikė uteniškio aviamodelisto, mokytojo Roberto Kiburto paroda „Lietuvos bažnyčios“. Gausioje ekspozicijoje matėme net 65 bažnyčių nuotraukas, kuriose šventovės įamžintos iš paukščio skrydžio. Lietuvoje priskaičiuojama apie 600 maldos namų. Anot R. Kiburto, jam tik keliolika beliko įamžinti. Į vieną parodą sutalpinti tokios gausos fotografijų niekaip nepavyktų, tad bibliotekos darbuotojos su fotografu susitarė, kad ši paroda Dusetose bus tęstinė, pamatysime ne tik šventovių, bet ir peizažų – fotografas įamžina ežerus, piliakalnius ieškodamas įdomių rakursų įvairiais metų laikais.

Vaizdus R. Kiburtas fiksuoja dronais. Skraidykles, galinčias pakelti fotoaparatus, aviamodelistas anksčiau konstruodavo pats, bet atėjus dronų erai, jų nebeapsimoka gamintis. Geri kvadrokopteriai yra nepigūs, tačiau jais padarytos nuotraukos labai kokybiškos, valdymas lengvas. Buvęs ukmergiškis, dabar Utenoje gyvenantis R. Kiburtas papasakojo, jog vienuolikos metų susirgęs aviamodelizmu, juo serga ligi šiol. Mokydamasis Ukmergės Jaunųjų technikų stotyje, Robertas išbandė jėgas foto ir kino kūrime, laivų modeliavime, bet labiausiai tiko ir „prilipo“ aviamodeliavimas ir fotografija. Viename savo interviu R. Kiburtas pasakoja, koks stipriausias postūmis buvo skraidyklių konstravime: „Tuoj bus 50 metų, kai krapštinėjuos… Labai man patinka toks užsiėmimas. Tėvo draugas Vytautas Liučvaikis, buvęs Ukmergės mokyklos-internato fizikos mokytojas, su moksleiviais 1971 metais jau darė koordinius aviamodelius, tada ir aš paprašiau tėčio, kad ir mane jo draugas priimtų į būrelį. Gavau ir pirmąją užduotį – padaryti „vanagą“ (taip vadinom oro kautynių modelį). Buvo duotos medžiagos, brėžiniai. Padariau. Pasižiūrėjo būrelio vadovas ir pasakė, kad modeliuotojo iš manęs nebus… O kad žinotumėte, kaip įsižeidžiau… Ach, šitaip… Aš, vadinasi, blogiausias… Na ne, galvoju, šitaip tai nebus… Mirtinai įsižeidęs, susiradau sudėtingus pilotažinio lėktuvo brėžinius ir padariau kitą. Iš pradžių mokytojas nepatikėjo, kad aš tai padariau pats. Sakė, kad tikriausiai tėvukas padėjo, bet po pokalbio telefonu viskas išsisprendė mano naudai. Man mokytojas iškart davė vidaus degimo variklį. Tada ir prasidėjo… Kartą padariau „mirties kilpą“ ir už tai gavau dar vieną variklį.“

R.Kiburtas – Europos ir pasaulio čempionatų dalyvis, LR rinktinės narys. Jis septynis kartus yra tapęs čempionu Lietuvoje, užėmė 17-ą vietą pasaulio čempionate Amerikoje, 19-ą – Kroatijoje. Pasaulio taurės etapuose du kartus laimėjo antrąsias vietas ir vienąkart trečiąją. Keliskart buvo geriausių Utenos sportininkų penketuke. Šiandien aviamodeliuotojo kolekcijoje per 70 iškovotų taurių, daugybė medalių. R. Kiburtas aviamodeliavimo paslapčių moko ir jaunuosius entuziastus, supažindina juos tiek su savo kurtais bepiločiais orlaiviais, tiek su šiuolaikiniais kvadrokopteriais. O štai viena iš paskutinių skraidyklių meistro kolekcijoje – skraidanti Ragana!

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės ir iš asmeninio R. Kiburto archyvo


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: