Arbonics įkūrėjai Kristjanas Lepikas ir Lisett Luik

Lietuvos žemių savininkams – naujos galimybės: kviečia įveisti miškus ir uždirbti iš CO2 kreditų

Veiklą Lietuvoje pradeda estų miškininkystės technologijų kompanija „Arbonics“. Modernią platformą, jungiančią žemės savininkus su anglies dioksido (CO2) sertifikatų pirkėjais sukūrusi įmonė siūlo Lietuvos žemės savininkams galimybę užsidirbti apie 16 tūkst. eurų pajamų iš miškų įveisimo bei atsakingo miškų valdymo, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Mūsų skaičiavimais, Lietuvoje yra per 150 tūkst. hektarų žemės, tinkamos miškų įveisimui. Žinome, kad šalies žemių savininkai laikosi tiek skaidrumo, tiek ir miškininkystės teisės aktų reikalavimų, todėl matome Lietuvą kaip puikią tvarios miškininkystės partnerę. Džiaugiamės galėdami žemių savininkams, valdytojams Lietuvoje ne tik suteikti galimybę papildomai uždirbti iš plečiamų miškų plotų, bet ir prisidėti prie mūsų planetos išteklių tausojimo plėtojant žaliąją ekonomiką visame regione“, – sako vienas iš „Arbonics“ įkūrėjų ir vadovas Kristjanas Lepikas.

Baltijos šalyse ir Suomijoje veikianti bendrovė šiuo metu bendradarbiauja su daugiau nei 200 žemės savininkų. Vienais pirmųjų klientų Lietuvoje tapo į mišką ir žemės ūkio paskirties žemę Vidurio ir Rytų Europos šalyse investuojantis fondas „INVL Sustainable Timberland and Farmland Fund II“.

„Valdome miškus ir žemę atsakingai, remdamiesi visuotinai pripažintomis praktikomis, bei siekiame svariai prisidėti prie kovos su klimato kaita. Ypatingą dėmesį skiriame tam, kad apleistos žemės būtų atkurtos ir paverstos naudingomis žmonėms bei vietos bendruomenėms. Miškų įveisimas – vienas patraukliausių vertės kūrimo būdų, kuriuo užtikrinama ilgalaikė nauda bei teigiamas poveikis aplinkai, nes medžiai sugeria anglies dioksidą. Tai taip pat sukuria ilgalaikę tvarią vertę ir investuotojams“, – teigia fondo „INVL Sustainable Timberland and Farmland Fund II“ vadovaujantis partneris Martynas Samulionis.

Be glaudžių ryšių su žemės savininkais, „Arbonics“ dar praėjusių metų pradžioje pasirašė bendradarbiavimo sutartį su vienu didžiausiu Baltijos šalyse „Swedbank“ banku. „Swedbank“ žemės savininkams teikia paskolas, skirtas padengti miško įveisimo išlaidas.

Žemių savininkams – galimybė užsidirbti papildomų pajamų

Pasak „Arbonics“ atstovo, pajamos iš būsimo miškų įveisimo žemės savininkus pasiektų iš įmonių, norinčių sumažinti savo neigiamą poveikį aplinkai, susimokant už išskirto CO2 perkėlimą į ilgaamžę formą – miškus.

„CO2 sertifikatais prekiaujama savanoriškoje rinkoje, kur įmonės juos perka siekdamos neutralizuoti savo veiklos pėdsaką. Ši rinka gyvuoja jau 30 metų, tačiau stipriai išsivystė tik pastaraisiais metais. Besivystančiai rinkai keliama vis daugiau reikalavimų, o pirkėjai reikalauja tik aukštos kokybės CO2 sertifikatų. Galimybių pasitelkus technologijas ir duomenis pateikti rinkai skaidrius, aukštos kokybės projektus – tokių, kokių ir nori pirkėjai – yra daug“, – paaiškina K. Lepikas.

Bendrovė žemės savininkams garantuoja nemokamą žemės tinkamumo vertinimą (angl. land suitability assessment, LSA), kuriuo, duomenis analizuojant įvairiais sluoksniais, įvertinamas turimos žemės tinkamumas miško įveisimo projektui. Pasitelkus žemės savininkų, palydovų, nuotolinių jutiklių ir kitus duomenis, „Arbonics“ kuria išsamius duomenų modelius, skirtus sodinimui, auginimui ir būsimo projekto sėkmei stebėti.

K.Lepikas taip pat priduria, kad jie veda derybas su daugiau nei dvidešimčia CO2 sertifikatų  pirkėjų ir dalyvauja anglies dioksido sertifikatų pirkimuose, kurių apimtys, skaičiuojama, siekia milijonus eurų. „CO2 sertifikatų, kurie išduodami už iš atmosferos pašalintą  anglies dioksidą, paklausa yra didžiulė. Miško įveisimas yra vienas iš veiksmingiausių ir natūraliausių būdų tai padaryti. Šiuo metu rinkoje labai trūksta kokybiškų CO2 sertifikatų, todėl jų pirkėjams patinka mūsų technologijomis pagrįstas požiūris ir Europos miškuose sukurti CO2 sertifikatai.“

Pirmosios pajamos – po penkerių metų

Miško įveisimas – tai naujo miško sodinimas žemėje, kuri pastaraisiais dešimtmečiais nebuvo apaugusi mišku ir buvo naudojama kitiems tikslams, pavyzdžiui, ūkininkavimui, arba kurioje šiuo metu nevykdoma jokia ūkinė veikla. Šis procesas skiriasi nuo miškų atkūrimo, kai miškai atsodinami tose vietovėse, kuriose jie buvo iškirsti ar kitaip sunaikinti.

„Miško įveisimui tinka senos apleistos ganyklos ir kitos panašios vietos, kuriose jau ilgą laiką nebuvo aktyviai ūkininkaujama ir iš to nėra uždirbama. Tačiau miško įveisimas tokių žemių savininkams leis uždirbti pajamų iš CO2 sertifikatų pardavimo. Skaičiuojama, kad vidutinė CO2 sertifikato pardavimo kaina gali siekti 50 eurų ar net daugiau. Pirmosios pajamos už parduotus CO2 sertifikatus miškų savininkus po penkerių metų, vėliau – kas kelerius metus“, – sako „Arbonics“ vadovas K. Lepikas.

Atsižvelgiant į galimybes, procesas nuo sutarties pasirašymo iki sprendimo imtis miško įveisimo gali trukti vos savaitę. Estų miškininkystės technologijų bendrovė greitai ir nemokamai patikrina, ar turima žemė yra tinkamai miškui įveisti. Jos atstovai taip pat pataria, kokias medžių rūšis vertėtų sodinti sklype ir numato galimas pajamas iš miško įveisimo ir auginimo.

Nusprendę įveisti miškus, žemės savininkai išlaiko visišką savo žemės kontrolę, patys nuspręsdami, kokius medžius sodinti ir kaip tvarkyti būsimą mišką. Tuo metu „Arbonics“ pasirūpina anglies dioksido kiekio pokyčių žemėje matavimu ir stebėsena, kad žemės savininkams būtų išduodami patikrinti ir akredituoti CO2 sertifikatai.

Nurodoma, kad sutarties trukmė priklauso nuo planuojamo miškų kirtimo ciklo ir gali svyruoti nuo 40 iki 100 metų. Konservatyviais skaičiavimais, žemės savininkas, turintis gerai pritaikytą žemę, viso projekto įgyvendinimo metu galėtų uždirbti apie 16 tūkst. eurų už hektarą.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojame parsisiųsti:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: