Panevėžio teritorinės ligonių kasos pastatas. T. Stasevičiaus fotonuotrauka.

Ligonių kasų pastatas

Ligoninių tinklas Panevėžio mieste buvo vystomas gana sėkmingai. Panevėžio apskrities ligoninė buvo viena moderniausių Lietuvoje. Gerą vardą turėjo ir žydų ligoninė. Sėkmingai veikė ir kelios nedidelės ligoninės. Rūpinantis ligonių reikalais daug nuveikė ir Panevėžio ligonių kasa.

Pirma ligonių kasų taryba veikė 1928-1932 metais.1928 metais rugsėjo 23 dieną vyko pirmi ligonių kasų tarybos rinkimai. Pirmas posėdis vyko lapkričio 4 dieną. Ligonių kasų valdyba sudaroma iš 6 asmenų. Samdinius atstovavo A. Kupstas, P. Mackevičius, V.Todovianskis ir A.Edelšteinas. Darbdavių interesus gynė A. Moigis ir Todesas.1935 metais Panevėžio ligonių kasų taryboje darbdavius atstovavo A. Moigis ir Dembo, samdinius Janonis ir Zalatorius,o revizijos komisijos nariais buvo Kalkis, Šalūga ir Reklis. Jie glaudžiai bendradarbiavo su ligonių kasų direktoriumi Konstantinu Jasiukaičiu. K.Jasiukaitis buvo žinomas panevėžietis garsėjęs savo literatūrine veikla ir gražiu savo ūkiu.

Jų pastangomis ir rūpesčiu iš Aleksandros Gasiūnienės nupirktas žemės sklypas Respublikos ir Anykščių gatvių kampe būsimam ligonių kasų pastatui. Leidimas statybai gautas 1936 metais rugpjūčio 21 dieną. Projektą paruošė miesto inžinierius Antanas Gargasas. 1937 metais pravestos varžytines. Jose dalyvavo 5 firmos. Varžytines laimėjo Jofes- Kaplano ir Ramo firma. Jie pasiūlė pastatyti už mažiausią kainą 109 tūkst. 746 litus.

1937 metais gegužės mėnesį pradėta Panevėžio ligonių kasų rūmų statyba. Rugsėjo mėnesį pagrindiniai pastato statybos darbai buvo baigti. Liko tik vidinis patalpų įrengimas. Pirmame aukšte įrengta vaistinė, ambulatorija, sargo butas, ambulatorijos diotermija ir helijotermija. Antrame aukšte direktoriaus kabinetas, operacijų salė, gydytojo kabinetas, vestibiulis, rūbinė. Pastate įrengtas centrinis šildymas ir vandentekis. Statyba kainavo apie 110 tūkst. litų. Panevėžio mieste A. Gargaso daugiausiai suprojektuota pastatų Respublikos laikais. 1937 metais rugsėjo 28 dienos „Lietuvos aido“ numeryje buvo straipsnis, kad Ligonių kasų rūmų statyba baigta ir kad Ligonių kasa nuo spalio 1 dienos persikels į naujus rūmus.

1937 metais spalio 16 dieną kunigas Povilas Šidlauskas pašventino Panevėžio ligonių kasų rūmus. Pastatas išlikęs iki šių dienų. Jame veikia Panevėžio teritorinė ligonių kasa. Jis ir toliau tarnauja panevėžiečių poreikiams.

Fotonuotraukoje:

Panevėžio teritorinės ligonių kasos pastatas. T. Stasevičiaus fotonuotrauka. 2013 metai.

Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: