Linas Zaikauskas: „Turime pažymėti tam tikrus pasaulio įvykius ne todėl, kad šlovintumėme juos, bet tam, kad atkreiptume dėmesį į įvykusias permainas, kurias jie įtako-jo.”

Pastarosiomis dienomis Juozo Miltinio dramos teatras sulaukė daug dėmesio dėl teatrinio pro-jekto „Russia today”. Pirmiausia jis išgąsdino žinių portalo lrytas.lt skaitytoją Ritą Kosmauskienę, taip atkreipdamas ir kitų dėmesį.

Teatro vadovas Linas Zaikauskas, paklaustas kaip gimė idėja spektaklių ciklą pavadinti būtent „Russia Today”, atsako: „Būdamas užsienyje, atsitiktinai įsijungiau vieną iš televizijos programos kanalų ir jo pavadinimas buvo „Russia Today“. Ši televizija pasirodė labai „putiniška”, tiesiog propagandinis kanalas, kuris žiūrovams bando nušviesti Rusiją pačiomis šviesiausiomis spalvomis. Neva Rusija – tiesiog nepaprasta šalis, ideali valstybė. Daug metų Rusijoje gyvenau ir dirbau, todėl gerai žinau kas iš tiesų joje vyksta.

Pažinodamas daug šiuolaikinių rusų dramaturgų, jaunų ir vyresnių, pagalvojau, kad būtų puiku pažvelgti į Rusiją per jų kūrybos prizmę, pasižiūrėti kokia gi iš tiesų yra Rusija šiandien (Russia today). Su trupučiu sarkazmo, šių pjesių pastatymų ciklą norėjau pavadinti būtent matyto kanalo pavadinimu. Praėjus lygiai šimtui metų po revoliucijų, deformavusių mūsų pasaulį, suskaldžiusių į mažiausiai dvi dalis, atnešusių tiek permainų žmonijos gyvenime, yra gera proga pasižiūrėti ką gi dabar “sūpuoja lopšyje” ta revoliucijų šalis.

Besidomėdamas įvairiais teatrais ir jų projektais, pamačiau, jog pasaulio teatrai bando šį jubiliejų vienaip ar kitaip paminėti. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, teatre Arcola žiūrovams pristatomas trijų pjesių (M.Gorkio “Dugne”, A.Čechovo “Vyšnių sodas”, M.Bulgakovo “Šuns širdis”) ciklas, skirtas šiam “jubiliejui” paminėti. Tada ir man kilo idėja paminėti šią keistą sukaktį. Manau, tai puikus būdas šiek tiek sukrečiant žiūrovą kviesti padiskutuoti apie šiandienos politinę, socialinę, kultūrinę situaciją, žmonių tarpusavio santykius ir pasaulio aktualijas“.

Dar kovo viduryje teatro naujienų puslapyje „Menų faktūra” buvo paskelbtas spektaklio „Mergaitės svajonė” anonsas ir trumpas projekto idėjos apibūdinimas.
Pirmasis projekto spektaklis žengė už teatro ribų ir buvo vaidinamas tikroje teismo salėje. Tai- neįprasta erdvė teatro bendruomenei. Spektaklio tema – nesusikalbėjimas ir tikros meilės bei rūpesčio vieni kitiems stoka.

Balandžio 7 d. įvyko Andrejaus Dežonovo spektaklio „Siena” premjera. Kūrinys, pasitelkdamas du gerai istorijoje žinomus personažus, kalba apie šiandienos problemas – aplinkos daromas įta-kas, absurdiškas situacijas ir tikrai ironišką, net humoristinį požiūrį į save ir aplinkinius.
Naujausia premjera – Tomaszo Leszczyńskio režisuotas „Karas dar neprasidėjo”. Tai netikėtas, interaktyvus, įtraukiantis “teatrinis žaidimas”. Juozo Miltinio dramos teatrui tai visiškai šviežias kūrybos gūsis.

Juozo Miltinio dramos teatras visuomet turėjo savo poziciją: meninę – supažindinti žiūrovą su aktualijomis, teatro meno naujienomis, prisiminti klasiką ir prisidėti prie meninės kultūros Panevėžyje puoselėjimo; bei pilietinę ir visuomeninę – projektas “Panevėžys vienija ir taškas…” (https://aina.lt/pristatytas-projektas-panevezys-vienija-ir-taskas/), projektas “Radastos diena” (https://aina.lt/panevezyje-vyko-labdaros-akcija-radastos-diena/). Černobylio katastrofos 30-mečiui paminėti Juozo Miltinio dramos teatre buvo pastatytas spektaklis pagal Nobelio literatūros premijos laureatės Svetlanos Aleksijevič romaną „Černobylio malda”. Taip pat – suorganizuotas susitikimas ir diskusija su autore.

Į Panevėžį atvyko ir spektaklį „Hybris (Puikybė)” pastatė pasaulinio garso režisierius Krzysztofas Zanussis. Buvo surengta diskusija “Globalaus pasaulio grėsmės ir baimės”, kurioje dalyvavo Krzysztofas Zanussis ir turkų dramaturgas, pjesės “Lavina” autorius Tundžeras Džiudženoglu.

Maidano metinėms paminėti Juozo Miltinio dramos teatras skyrė daug dėmesio. Ukrainos nacion-alinio Ivano Franko dramos teatro meno vadovas Stanislavas Moisejevas pastatė garsios ukraini-ečių dramaturgės Natalijos Vorožbit pjesę “Saša, išnešk šiukšles”, pasakojančią apie šiandieninę, karo stovyje gyvenančią Ukrainą. Buvo atidaryta Maidano įvykius nušviečianti fotografijų paro-da. Įvyko diskusija “Maidanas ir Vakarų dvasinės vertybės”, į kurią buvo pakviesti Ukrainos graikų apeigų katalikų bažnyčios vyskupas, popiežiaus kanauninkas Romoje Irinėjus Bilykas ir Panevėžio vyskupas ordinaras Linas Vodopjanovas. Taip pat, teatro iniciatyva, į Panevėžį atvyko ir žiūrovams savo filmą „Maidanas” pristatė Europoje gerai žinomas ukrainiečių kino režisierius Sergejus Loznica. Ilgą laiką virš įėjimo į teatrą kabėjo tentas su užrašu “Ką mes padarėme, kad Nadežda Savčenko nenumirtų?”.

Vienas iš pagrindinių teatrinio meno principų – provokuoti ir kviesti žiūrovus mąstyti apie aktuali-jas, diskutuoti ir, keliant klausimus, ieškoti į juos atsakymų. Nuvilnijusi komentarų banga apie projektą „Russia Today” – puikus pavyzdys, nes diskusijos jau prasidėjo. Kviečiame nepasikliauti tik antraščių šūksniais, bet patiems susikurti nuomonę ir ją išsakyti garsiai. Visų laukiame pasku-tiniuose teatro sezono spektakliuose ir po jų, jau tradiciniais tapusiuose pokalbiuose su kūrėjais.

Šių metų rudenį, įvykus visoms projekto “Russia today” premjeroms, planavome dar kartą žiūrovams pristatyti visą ciklą, ir pakviesti juos, o taip pat ir žurnalistus, politologus bei politikus, padiskutuoti apie tai, kas vyksta šiandien Lietuvoje, kaimyninėse šalyse ir pasaulyje.
Galbūt, esant dideliam visuomeniniam susidomėjimui, tiek ilgai nelauksime ir dar šiame sezone surengsime numatytąją diskusiją.

 

Juozo Miltinio dramos teatras


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: