Laura Tamošiūnaitė

„Literatūros kūrinio kelionė į kino juostą“ su rašytoja Danute Kalinauskaite ir režisiere Laura Tamošiūnaite

Gruodžio 16 d. 14 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka kviečia į virtualų pokalbį „Literatūros kūrinio kelionė į kino juostą“ su rašytoja Danute Kalinauskaite ir kino režisiere Laura Tamošiūnaite. Jas kalbins bibliotekos renginių organizatorė Elvyra Pažemeckaitė. Susitikimo pabaigoje bus parodytas trumpametražis vaidybinis filmas „Laimei einant, užmigęs buvau“ (2019).

Transliaciją, o vėliau ir vaizdo įrašą, galėsite matyti bibliotekos „YouTube“ kanale. Filmas bus rodomas tik tiesioginės transliacijos metu.

Danutė Kalinauskaitė

Pokalbio metu susitiks dvi talentingos kūrėjos – rašytoja,  Nacionalinės premijos laureatė Danutė Kalinauskaitė ir jauna kino režisierė, jau pelniusi apdovanojimų tarptautiniuose kino festivaliuose, Laura Tamošiūnaitė. Režisierei pasirodė labai kinematografiška D. Kalinauskaitės novelė „Pakeleivė“ ir ji nutarė ją ekranizuoti. Rašytoja pritarė šiai idėjai. Taip atsirado trumpametražis vaidybinis filmas „Laimei einant, užmigęs buvau“.

„Paprasta buitinė, iki kaulo įsiėdusi tikrovė staiga tampa magiška, žmogaus gyvenimas apvirsta aukštyn kojomis. Paslaptis, neįtikimi dalykai, vykstantys realiame pasaulyje, romano medžiagos tankis – tokie ryškiausi jos kūrybos bruožai”, – taip D. Kalinauskaitės kūrybą pristato literatūrologai.

Šie bruožai būdingi ir D. Kalinauskaitės novelei „Pakeleivė“, kurią ekranizavo L. Tamošiūnaitė. Tai filmas apie šeimos narius, atrandančius vienas kitą iš naujo. Daug paslapties, magiškų elementų, netikėtumų.

Nuvirtęs medis ant miško keliuko neleidžia susvetimėjusiai šeimai tęsti savo kelionės. Netikėtai pasirodžiusi keistos išvaizdos moteris paprašo ją pavėžėti link namų. Vos tik jai įsėdus į mašiną, ima kilti įtampa. Fantasmagoriška kelionė atskleidžia šeimos skaudulius, skyla kaukės ir veikėjai pademonstruoja savo nepagarbą bei nepakantumą vienas kitam. Tik atsidūrę nenuspėjamos gamtos apsupty, šeimos nariai turi galimybę pamatyti vienas kitą kitaip.

Šis filmas apie tai, kaip vis dažniau mes leidžiame sau užmigti tarp savų. Kartais tik stiprus emocinis sukrėtimas gali mus pažadinti iš rutininio letargo. Kiek pasakiškame kontekste iškyla atsakymai į kiekvienai šeimai aktualius klausimus.

Apie režisierę

Laura Tamošiūnaitė gimė 1981 m. Vilniuje, muzikantų šeimoje. Kompozitoriaus Mindaugo Tamošiūno dukros Lauros susitikimas su kinu įvyko Paryžiuje, kur studijavo garso ir vaizdo gamybą bei prodiusavimo pagrindus. Vėliau Laura tapo „Media Business School“ tarptautinės Europos magistro programos prodiuseriams „Mega Plus“ absolvente. 8 metus dirbo audiovizualinių projektų prodiusere. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigė vaizdo režisūros magistrantūrą. Jos du filmai keliauja po tarptautinius festivalius.

Laura Tamošiūnaitė

Laura yra aktyviai kurianti režisierė. Ji yra sukūrusi trumpametražius vaidybinius filmus: „Moteris ir slenkantis laikas“ (2016), „Miegančio jaučio sapnas“ (2017), „Svečiuose pas Dievą“ (2018) ir jau minėtą „Laimei einant, užmigęs buvau“ (2019), dokumentinius filmus: „Ritme nakties“ (2016), „Pamokslas“ (2017).

Šiais metais sukurtas naujas vaidybinis trumpametražis filmas „Fanaberija. Įsijunk šviesą“, pagal Alejandro Jodorowsky karikatūrą,  pradeda savo sklaidos kelią.

Šiuo metu Laura ruošia du naujus filmus: autorinį vaidybinį trumpametražį filmą „Maža laimė, bet mano“  ir vaidybinį pilnametražį filmą „Rojalio kambarys“, sukurtą pagal Jaroslavo Melniko apysaką.

Apie rašytoją

Danutė Kalinauskaitė gimė 1959 m. Kaune. Ten baigė  vidurinę mokyklą, vėliau Vilniaus universitetą, kur studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą. Pirmąją apsakymų knygą  „Išėjusi šviesa“ išleido 1987 m. Debiutą pastebėjo ir gerai įvertino  ir kritikai, ir skaitytojai, bet rašytoja iš literatūros pasaulio pasitraukė.  2003 m., po ilgos pertraukos, „Metų“ žurnale buvo išspausdintas  apsakymas „Namo“, už kurį autorė apdovanota  Antano  Vaičiulaičio premija.

Vėliau jos novelės ir esė ėmė reguliariai rodytis „Šiaurės Atėnų“ laikraštyje, kol galiausiai 2008 m. sugulė į knygą „Niekada nežinai“ (leidykla „Baltos lankos“) . Knyga buvo apdovanota rašytojų ir kritikų premijomis. Anot eseisto ir poeto K. Navako, šia knyga D. Kalinauskaitė įrodo esanti viena pačių svarbiausių šiuolaikinių lietuvių prozininkių.  2015 m. pasirodė apsakymų rinkinys „Skersvėjų namai“ ( leidykla  „Tyto alba“). 2017 m. rašytoja apdovanota  Nacionaline kultūros ir meno premija.  Šiuo metu ji rašo romaną.  Apsakymai versti į anglų, vokiečių, italų, rusų, latvių, kroatų, lenkų, gruzinų,  švedų kalbas.

Renginys iš bibliotekos projekto „Literatūros ir kino dienos bibliotekoje XI“, skirto populiarinti Valstybės kultūros ir meno premijomis (nacionaline ir vyriausybės) apdovanotų menininkų kūrybą Panevėžio regione.  

Projektą „Literatūros ir kino dienos bibliotekoje XI“ remia Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio miesto savivaldybė.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos informacija


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: