D.Matvejev nuotr.

LNDT spektaklyje „Boksas“ – atsidavimas sportui ir tikros kovos

Spalio 2 dieną, sekmadienį vieną naujausių savo spektaklių į Panevėžį atveža Lietuvos nacionalinis dramos teatras. „Boksas“ – tai spektaklis apie čempionus ir outsaiderius, apie atsidavimą savo tikslams, brolystę ir išdavystę. Šiam spektakliui aktoriai ir kūrybinė komanda ruošėsi itin atsakingai – ne tik gilinosi į mitais apipinto sporto subtilybes, kovotojų psichologiją, bet ir patys lankė bokso treniruotes.

Nerimstančia kovos dvasia persmelktas „Boksas“ pasakoja apie dviejų kartų kovotojus. Saúlas (akt. Laurynas Jurgelis) – talentingas boksininkas, kurio išskirtinį potencialą įžvelgia klubo treneris (akt. Marius Repšys) ir bet kokia kaina nori jį padaryti pasaulio čempionu. Tsiganas (akt. Gediminas Rimeika) – į antrą planą nustumtas sportininkas, nenorintis taikytis su outsaiderio pozicija. Jo ambicijas pajautęs verslininkas (akt. Giedrius Savickas) prisiima globoti jauną kovotoją ir siekia nugalėti savo gyvenimo traumas.

Dviejų jaunų boksininkų Saúlo ir Tsigano akistata vietinės reikšmės klube įžiebia globalias ambicijas, kurios peržengia geografines, o kartais ir fizinio pasaulio ribas. Jaunų vyrų kelionė atrandant savyje kovotoją tampa priemone seniems vilkams suvesti sąskaitas.

Spektaklyje bokso trenerį vaidinantis Marius Repšys sako: „Visų pirma, tai spektaklis apie sporto šaką, kurią aš mėgstu. Nesu didelis fanas, bet anksčiau labai mėgau boksą, daug treniravausi. Daug kovos menų išbandžiau, o boksas buvo vienas jų. Man smagu, kad boksas yra kaip priemonė papasakoti tam tikrą istoriją. Kūrinyje visi konfliktai sprendžiami per kovą. Man tai įdomu. Džiaugiuosi, kad man leidžia prisiliesti prie tų kovų, kurias statėme su Laurynu Jurgeliu, Gediminu Rimeika, Luku Malinausku.

Norisi parodyti, kad boksas nėra vien „bukapročių“ sportas, kad boksuojasi vien žmonės atidaužytomis galvomis. Tiesiog tai sportas, reikalaujantis labai daug ištvermės, labai daug psichologinio, techninio pasiruošimo. Tai labai sunkus sportas, ir fiziškai, ir psichiškai: privalai dvasiškai nepalūžti ir nepralaimėti, neparodyti, kad skauda ir kentėti tą skausmą…“

Jo oponentą įkūnijantis Giedrius Savickas pasakoja: Iki šiol buvau tik skaitęs apie sportininkus, kuriems reikia priaugti ar numesti svorio. Arba apie aktorius, kurie vieną kartą per dešimt metų vaidindami kokiame Brodvėjuje, turi vykdyti režisieriaus užgaidas. Kiekvienas režisierius kuria savaip, tad vienas kartais prašo, kad nusikirptum plaukus, kitas pyksta, kad apsikirpai. Repetuojant „Boksą“ mes taip pat ruošėmės – lankėme bokso treniruotes. Pagal vaidmenį man treniruotis nereikia, bet dėl bendro supratimo aš jas lankiau. Matydamas besiboksuojančius profesionalus iki šiol galvojau, kad boksas yra boksas – žmonės mušasi ir tiek, todėl giliau ir nesidomėjau, nes kai jau pradedi gilintis, tai nebegali sustoti. Nemėgstu išeiti iš ten, kur jau būnu įėjęs.

Pasiruošimas „Boksui“ man padarė įspūdį. Visi stereotipai apie boksininko nudaužytą galvą žlugo. Kai paklausiau dviejų stipriausių boksininkų kalbos, apie ką jie kalba, tie interviu man atvėrė akis. Šie žmonės net ne stipriausi, jie agresyviausi. Jie tiesiog žvėrys. Bet šie žmonės šneka ir staiga apsikabina, ir pasimelsti pasiūlo, nes „gyvenimas yra sunkus, o jame svarbiausia – meilė“. Netrukus jie vėl pradeda kalbėti, pasakoti, kaip vienas ar kitas vos neužmušė žmogaus. Spektaklyje mes siekiame atverti žmogaus vidinį pasaulį. Gyvenime matome žmogaus išorę, jo rūbus, bet nematome tų rūbų pamušalų, siūlių, etikečių. Taip ir šiame spektaklyje: mes siekiame atverti vidinį žmogaus pamušalą.

„Žiūrovo laukia labai spalvingas, greitas ir betarpiškai suprantamas veiksmo spektaklis su mistiniais elementais. Visi garsiausi sportininkai turi kažką antgamtiško. Jie yra apdovanoti gamtos. Kartais tikrai nenormalu, kokie jie būna stiprūs, atsidavę, jie – tikri herojai. Treniruočių atmosferoje norisi tyrinėti žmogaus atsidavimą savo pašaukimui ir dramą, kuri ją lydi. Jei nori būti pačiu geriausiu – turi tam tvirtai pasiryžti, bet ar kiekvienas supranta, kam ryžtasi?

Spektaklio sukūrimas tapo iššūkiu dėl kelių priežasčių: pirma – tai visiškai nauja, proceso metu rašoma pjesė, kuri savo įtampa nenusileidžia veiksmo filmui, antra – dėl šios istorijos personažams teko važiuoti į tolimas šalis, visa jų patirtis uždokumentuota ir bus parodyta spektaklio metu, ir trečia – scenoje surinktas pačių talentingiausių aktorių ansamblis (Giedrius Savickas, Marius Repšys, Gytis Ivanauskas, Laurynas Jurgelis, Gediminas Rimeika ir kt.) ir labai svarbu, kad jiems visiems užtektų vietos“, – sako spektaklio „Boksas“ režisierius Antanas Obcarskas.

Spektaklio partneris – bokso ir fitneso klubas „City Boxing“. Šio klubo treneriai Vitalijus Vasiljevas ir Aleksandras Baranovas treniravo aktorius, prisidėjo prie spektaklio kūrimo. A. Baranovą pamatysime ir teatro scenoje kartu su profesionaliai besiboksuojančiais jo mokiniais.

„Bokso“ scenografė – nuolatinė A. Obcarsko kūrybinė bendražygė Lauryna Liepaitė, kostiumus kuria Juozas Valenta, muziką – Rolandas Venckys, vaizdo projekcijas – Ričard Žigis, šviesų dizainą – Dainius Urbonis. Spektaklyje bus rodomi dokumentiniai filmai, kuriuos kūrė Vytautas Jašauskas, Mykolas Budraitis ir Axel Martinez.

Spektaklis „Boksas“ spalio 2 d. bus rodomas Panevėžio bendruomenių rūmuose. Spektaklio pradžia 18 val.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: