LRT kvies giedoti Lietuvos himną nuo 100 piliakalnių

Specialias transliacijas Liepos 6-ąją ves E. Daugėlaitė ir A. Tapinas

Liepos 6-ąją, Valstybės dieną, lygiai 21 val. Lietuvos himnas pirmą kartą skambės nuo šimto mūsų šalies piliakalnių. Iškilmingam, lietuvius visame pasaulyje sujungiančiam momentui pasirengti padės speciali tiesioginė transliacija per LRT (radiją ir televiziją, LRT.lt), kurią ves Andrius Tapinas. Transliacija nuo pagrindinio šiemet – Dubingių – piliakalnio prasidės20 val.

„Tautiškai giesmei“ toną užduos žymūs Lietuvos atlikėjai, nusprendę tapti kurio nors piliakalnio „Tautiškos giesmės“ šaukliais. Šiuo simboliniu veiksmu jie visi drauge duos pradžią ir Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio šventei.

„Aš gimiau okupuotoje, vėliau gyvenau nepriklausomybę atgavusioje šalyje, o dabar gyvenu Lietuvoje, kuri yra garbinga Vakarų pasaulio valstybė bei ori tarptautinių organizacijų narė. Visą mūsų šalies transformaciją išgyvenau asmeniškai ir mačiau savo akimis tuos svarbius istorinius įvykius. „Tautiška giesmė“ yra mūsų pergalės ir triumfo simbolis. Jos giedojimas yra ne tik didžiulė garbė, bet kartu ir priminimas, jog esame laisvi ir savo gyvenimą kuriame patys“, – teigė Andrius Mamontovas, vieningam himno giedojimui toną užduosiantis nuo Dubingių piliakalnio.

„Tautiškos giesmės“ šaukliais taip pat tapo Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“, kurie himną giedos nuo Upytės piliakalnio, Panevėžio rajone, bei Neda Malunavičiūtė, toną „Tautiškai giesmei“ užduosianti nuo Ukmergės piliakalnio viršūnės. Nuo Ukmergės piliakalnio giedos ir grupė „Bjelle ir Peru“.  Prie projekto taip pat prisijungė Rosita Čivilytė, sutikdama himną giedoti nuo Ukmergės rajono piliakalnio, Česlovas Gabalis, kuris giedos nuo Jonavos piliakalnio, Donalda Meiželytė nuo Pūniavos piliakalnio Alytaus rajone bei daugelis kitų.

Ant kitų piliakalnių himną giedos Kostas Smoriginas ir Petras Vyšniauskas, Saulius Petreikis  su „Ave Vita” choro grupe,jaunosios solistės Valerija Iljinaitė, Miglė Pivoriūnaitė, Milda Rasilavičiūtė ir sutartinių giedotojos Loreta Sungailienė, Audronė Vakarinienė, Vilija Vaitkienė, vokalinė grupė „Retro Colors” ir dainininkas Dainoras Varnas, pianistas Paulius Zdanavičius ir Rūta Ščiogolevaitė, Artūro Noviko džiazo mokykolos vokalinė grupė „Jazz Island”, Kortyna Juodzevičiūtė.

Visų piliakalnių, ant kurių bus giedama „Tautiška giesmė”, žemėlapį galima rasti http://www.tautiskagiesme.lt/#map. Jų sąrašas – prisegtuke.

„Vieningai lietuvių giedama „Tautiška giesmė“ jau tapo modernia mūsų tautos tradicija ir didžiausiu mus apjungiančiu veiksmu. Džiugu, kad šiemet prie iniciatyvos taip aktyviai jungiasi ir visi Lietuvos atlikėjai. Vieni jų žinomi visoje šalyje, kiti gal labiau savo mieste ar rajone, kur visuomet yra laukiami ir mylimi. Į organizavimą aktyviai įsijungė ir savivaldybės, kurios ir išrinko 100 projekto piliakalnių. Manau, kad tik taip, į pasiruošimą šventei įsijungus visai Lietuvai – atlikėjams, savivaldybėms ir piliečiams – galime iš tiesų šventiškai pasitikti mūsų visų valstybės šimtmetį“, – teigia iniciatyvos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ vadovas Raimundas Daubaras.

Šventinę dieną Dubingiuose vainikuos Tautinio kostiumo metams skirtas koncertas „Išausta tapatybė“. Simboliškai iš tėvų ir senolių skrynių perimtus, kiekvienam brangius drabužius demonstruos tautinio kostiumo konkurso dalyviai, muzikuos vienas žymiausių Lietuvos džiazo muzikos kūrėjų ir atlikėjų Dainius Pulauskas su grupe, į vientisą specialiai renginiui sukurtą kompoziciją supindamas šiuolaikinę  ir tradicinę lietuvių muziką, Veronikos Povilionienės, Kotrynos Juodzevičiūtės, Skirmanto Sasnausko, sutartinių giedotojų grupės „Trys keturiose“, kitų atlikėjų balsus.

Koncerto pradžia – 21.45 val. Renginį ves Eglė Daugėlaitė, tiesiogiai transliuos LRT TELEVIZIJA.

Išskirtinis reginys Liepos 6-ąją laukia LRT KULTŪROS žiūrovų.  Valdovų rūmų muziejus kviečia Valstybės gimtadienį paminėti išskirtine šiuolaikinio teatro spektaklio premjera – Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos didžiajame kieme moderniai atgimstančia Justino Marcinkevičiaus dviejų dalių drama-poema „Mindaugas“. Tiesioginės transliacijos per LRT KULTŪRĄ pradžia – 22 val.

J. Marcinkevičiaus darbai yra vieni svarbiausių lietuviškojo literatūros kanono kūrinių, formuojančių ir kuriančių kultūrinę savimonę nuo jų išleidimo sovietiniais laikais iki šių dienų. „Rašytojas yra ir bene aktyviausias nacionalinės kultūros sargas, savotiškai transformuojantis kultūrinį palikimą į dabartį ir į ateitį“, teigė J. Marcinkevičius. Mindaugo asmenį, valdovo vaizdinį ir valstybės pamatų kūrimo istoriją šį kartą atskleidžia jaunos kartos režisierės Marijos Simonos Šimulynaitės suburta komanda, interpretuojanti jau klasika tapusį J. Marcinkevičiaus kūrinį. Šis kolektyvas šiuolaikiškai, pasitelkdamas šokį ir vizualias projekcijas, pristato dramą „Mindaugas“ dabarties ir ateities kartoms.

„Mindaugas“ – tai šiuolaikinio teatro spektaklis, jungiantis dramą, šokį, video multimedijas, konceptualią scenografiją ir ypatingą apšvietimo dizainą. Šis spektaklis pateikiamas per meninę prizmę, suprantamą šių dienų kartai. Tai tarsi savotiška agitaciją – už tai, kas mes esame. Šios tapatybinės vertybės spektaklyje pateikiamos patraukliai, įtaigiai ir šiuolaikiškai.

J. Marcinkevičiaus drama-poema byloja dabar, kaip niekada, aktualia Lietuvybės tema, kuri turi žadinti ir skatinti jaunąją kartą kovoti už savo tėvynę, už savo šalį, savo šaknis bei save pačius.

Premjeroje dalyvaujantys aktoriai, šokėjai bei visa kūrybinė grupė – jaunoji karta, mąstanti ir komunikuojanti  XXI a. scenine kalba. Spektaklio optinis pateikimas remiamas simbolio teatro principais.

Projekte kuriamos vizualizacijos, sinchronizuotos su muzikiniu fonu, pateikiamos ant masyvios scenografijos pagrindo. Jos įtaigiai perteikia Lietuvos istorijos vingius, reikšmingų lūžinių momentų valstybės raidoje svarbą, turinčią įtakos mūsų gyvenimams iki šių dienų.

Jaunosios kartos aktoriai tarsi šių dienų dienų „Mindaugai“, „Mortos“, „Vykintai“ įkūnija iškilias XIII a. asmenybes, formavusias mūsų tėvynės pamatus.

Režisierė ir choreografė – MARIJA SIMONA ŠIMULYNAITĖ
Kompozitoriai – MYKOLAS NATALEVIČIUS, FRANCIS POULENC
Vaizdo instaliacijų autorius – RIMAS SAKALAUSKAS
Apšvietimo dizaino autorius – ANDRIUS STASIULIS

Vaidina:
MINDAUGAS  Jonas Čepulis
MORTA – Aleksandra Metalnikova
DAUMANTAS  Žilvinas Beniuševičius
VYKINTAS, SENIS  Emilis Pavilionis
VISMANTAS, ZYVERTAS  Mantas Barvičius
DAUSPRUNGAS – Aleksandras Kleinas
BALTASIS METRAŠTININKAS  Telmanas Ragimovas
JUODASIS METRAŠTININKAS  Igoris Abramovičius
ŠAUKLYS, ŽEMAITIS  Karolis Legenis
ŽYGŪNAI, VOLUINĖS KUNIGAIKŠČIAI, PASIUNTINIAI, KARIAI:
Karolis Šemetas, Gediminas Švendravičius, Ignas Armalis, Aistis Kavaliauskas

 

Prisegtų nuotraukų autorė – Lina Fisheye.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: