NAUJAUSIOS ŽINIOSPanevėžio naujienosŠvietimas

Lyderių ugdymas Panevėžio trečiojo amžiau universitete, ko gero galėtų tapti kelrode žvaigžde Panevėžio senjorams

 (Įspūdžiai po stažuotės Lenkijoje) 

Panevėžio Trečiojo amžiaus universitetas parengė paraišką ERASMUS+ programos suaugusiųjų švietimo  srityje ir gavo finansavimą, tiesa, iš rezervo.  Rašyti paraišką ir dalyvauti konkuse iniciatyvos ėmėsi Rima Šeibokienė. Projektą pavadino  „Brandus amžius – ne riba tobulėti“ . 

Projekto tikslas –tobulinti darbuotojų, organizuojančių ir vykdančių vyresnio amžiaus asmenų mokymą, profesines kompetencijas ir įgūdžius panaudojant Europos šalių patirtį. Įgyti tarptautinės patirties, pasidalinti patirtimi numatyta vykti į Lenkiją, Austriją ir Italiją, turint šių šalių trečiojo amžiaus universitetų partnerius (sutrumpintai TAU). 

Iš Panevėžio Trečiojo Amžiaus  universiteto į stažuotę Lenkijoje  vyko keturios:  Regina Čičirskaitė, Valė Bilienė, Virginija Šalkauskienė ir Rima Šeibokienė. Jas galima būtų pavadinti pirmomis lyderystės kregždėmis Panevėžio senjorų padangėje, sugalvojusiomis sužinoti, kaip ir ko mokosi senjorai Lenkijos trečiojo amžiaus universitetuose. Regina Čirickaitė –  užsienio kalbų fakulteto lenkų kalbos mokytoja, Valė Bilienė –  užsienio kalbų fakulteto grupių vadovė,  Virginija Šalkauskienė  – lenkų k. besimokanti grupės narė, sporto trenerė ir Rima Šeibokienė – „Savęs pažinimo“ psichologijos fakulteto grupių vadovė ir šio projekto koordinatorė. 

Lenkija trečiojo amžiaus universitetų aktyviomis veiklomis  pasižyminti šalis, Lietuvai artima savo istorija, pasirinkta neatsitiktinai. Lenkijoje yra virš šešių šimtų trečiojo amžiaus universitetų ir 9 milijonai senjorų ir jų didelė dalis mokosi TAU. Vien Varmijos ir Mozūrijos TAU federacija (jos kvietimu ir lankėsi panevėžietės)  vienija 25 trečiojo amžiaus universitetus, juose  mokosi apie 4 tūkstančius senjorų.

Projekto dalyvės lankėsi  Varmės Lidzbarko, Kenštyno ir Elko TAU. Federacija daug dėmesio skiria TAU lyderių mokymams. Vien 2017-2019 pagal POWER projektą mokymuose dalyvavo 48 Trečiojo amžiaus universitetų (TAU) lyderiai iš 22 Lenkijos trečiojo amžiaus universitetų.  Lyderių ugdymas Panevėžio trečiojo amžiau universitete , ko gero galėtų tapti kelrode žvaigžde Panevėžio senjorams.

Stažuotė Lenkijoje vyko penkias dienas, spalio 3-7 dienomis. Dar dvi dienas dalyvės turėjo skirtas kelionei.  Lenkijoje kasmet vyksta visų TAU universitetų lyderių dviejų dienų konferencijos skirtinguose miestuose su kultūrine programa. Šį kartą ji vyko Olštyno mieste.  Viešnagės Lenkijoje metu Panevėžio Trečiojo  amžiaus universiteto lyderės dalyvavo 12-ojoje Varmijos ir Mozūrijos vaivadijos  trečiojo amžiaus universitetų konferencijoje, surengtoje Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga.

Pagrindinė konferencijos tema: „Regioninio ir Europos masto  veikla siekiant lygaus vyresnių žmonių dalyvavimo kultūriniame ir ekonominiame vystymesi“.  Kiekvienam vietiniam  konferencijos dalyviui padovanota knyga „Kaip tapti lyderiu“, tik ne panevėžietėms.  Aktualu buvo pastebėti visaverčio gyvenimo galimybes Lenkijoje bei kaip vykdomas vyresnio amžiaus žmonių asmeninių ugdymosi poreikių tenkinimas, plėtojamas užimtumas.  

Būti lyderiu – tai rodyti iniciatyvą

„Varmijos ir Mozūrijos  Federacija jaučia didelę atsakomybę už TAU veiklas ir dėl to vykdo jų lyderių mokymus“, – sakė šios federacijos pirmininkas  Antoni Furtak. Po viešnagės Varmijos ir Mozūrijos trečiojo amžiaus universitetuose, aktyvios senjorių lyderės pasidalino įspūdžiais apie  šią įspūdingą stažuotę. Reginai Čirickaitei įsiminė dr. Jaceko Lapinskio mokymas „Kaip būti geresniu lyderiu“. Pranešėjas pabrėžė, kad  lyderystė – ne karūna, bet atsakomybė. Būti lyderiu – tai rodyti iniciatyvą. Lyderis pirmiausia turi rasti savyje geriausius bruožus,  ir su jais dirbti, juos tobulinti, vadovautis šūkiu: „Daryk ką gali su tuo, ką turi ten, kur esi“ Iš lyderio pozityvaus mąstymo turi išplaukti pozityvi veikla, nes mintis virsta žodžiu, žodis- veiksmu, o veiksmas – mūsų įpročiais. Tarsi netikėtas paradoksas nuskambėjo pranešėjo žodžiai: „kiekviename iš mūsų tarpusavyje nuolatos kovoja du žmonės: didelis, stiprus ir geras bei „didelis, stiprus ir blogas“.  Laimi tas, kurį labiau maitiname dvasiniu maistu“. 

„Kiekvieną dieną galime padaryti (arba ne) ką nors gera. Sunku padaryti laimingesniu kitą žmogų, jei patys esame nelaimingi. Turime nepamiršti, kad, jei negalime padėti kitam žmogui, galime bent išklausyti jo problemą. Tarsi nerašyta pranašystė nuskambėjo žodžiai apie senatvę „ Kiekvienas amžiau tarpsnis turi savo trūkumų ir savo teigiamų pusių. Nepamirškim, kad tik prinokęs vaisius yra saldus“.

Rimai Šeibokienei įsiminė Lidzbark Varminski miesto valdžios sumanymas su trečiojo amžiaus univesiteto narių palaikymu  – pastatyti mieste namą, kur įrengus mažus butus juos galėtų įsigyti senjorai, o jei senjorai negalėtų įsigyti, tai miestas galėtų prisidėti tam tikromis sąlygomis.. Namo apačioje būtų med. sesuo, gydytojas, gimnastikos salė.  Tokie namai jau yra Stargard Szczecińskimieste, pasakojo  Lidzbark Varminski TAU  valdybos pirmininkė. Šiame mieste kas savaitę leidžiamas miesto laikraštis, kuriame nuolat talpinami straipsniai apie trečiojo amžiaus universitetų veiklas.  Vidzbark Varminski trečiojo amžiaus universitete  veikia  teatro, piešimo, choro, dviračių, ekologijos, filosofijos, baseino lankymo, pėsčiųjų žygių organizavimo sekcijos. Trečiojo amžiaus universiteto nariai renkasi kultūros rūmuose paskirtose patalpose. Džiugu, kad ir Panevėžio savivaldybė   Panevėžio TAU skyrė patalpas A. Lipniūno progimnazijoje.

Pasak projekto koordinatorės, visi TAU Lenkijoje ir Lietuvoje turi labai skirtingus senjorų užsiėmimų organizatorius, struktūrą, veiklas  ir formas, tačiau juos sieja viena mintis: galimybė mokyti, šviesti žmones, kurie jau baigė profesinę karjerą.  Lenkijoje, pasak R. Šeibokienės, yra 10 milijonų senjorų, todėl trečiojo amžiaus universitetų auditorijose dažnai šmėžuoja ir politikų veidai. Nes senjorai – yra didelė politinė jėga. Stulbinantis faktas yra ir tas, kad rugpjūčio mėnesį  Varšuvoje vyksta teatralizuoti paradai (senjoriados), kuriuose dalyvauja apie 60 tūkstančių senjorų. Gal kažką panašaus reikėtų pabandyti organizuoti ir Panevėžyje, pakviečiant  dalyvauti Trečiojo amžiaus universitetų senjorus iš kitų miestų, juk Panevėžyje sparčiai daugėja vyresnio amžiaus asmenų, o tai matosi, kad kasmet vis daugiau nori ateiti ir mokytis Panevėžio TAU. Tik savanoriauti, tapti grupių vadovais mažoka. Gal trūksta motyvacijos, pasitikėjimo savimi, gal žinių, o gal paskatinimo. Tuo tikslu  vėl rengiama paraiška gauti finansavimą  pagal ERASMUS  plius programą 2020 – 2021 metams. 

„Su Olštyno trečiojo amžiaus akademija Panevėžio TAU rektorė Zita Kazlauskienė pasirašė bendradarbiavimo sutartį, o kartu su Varmijos ir Mazurijos TAU federacija planuoja starteginė partnerystė“ – džiaugėsi Rima Šeibokienė, kad stažuotė Lenkijoje bus naudinga visam Panevėžio TAU.

Kęstutis Andriulevičius


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!

Siūlome perskaityti

Panevėžio naujienos

Aukštaitijos naujienos

Komentarai

Lietuvos naujienos

Kultūros naujienos

Laisvalaikis

AINA TV

Istorijos puslapiai

Bendruomenės naujienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button
Close