,,Makabi“ sporto klubo sportininkai. 1930m.

,,Makabi“ sporto klubas Panevėžyje(1921-1940)

Respublikos laikais Panevėžio miesto sportininkai buvo pakankamai aktyvūs. Veikė lietuvių, žydų, lenkų sporto klubai. Vienas aktyviausių buvo ,,Makabi“ sporto klubas.

1920 metais įkurta Kaune žydų sporto sąjunga ,,Makabi“. Pasaulinė sporto sąjunga ,,Makabi“ įkurta dar 1885 metais Turkijoje. Jachuda Makabi yra žydų nacionalinis didvyris. Greitai šios draugijos skyrius susikūrė ir Panevėžyje. Jis susikūrė 1921 metais. Šios klubo įstatai skelbė, kad jo uždavinys rūpintis žydų tautiniu, dvasiniu ir fiziniu auklėjimu, sporto ir gimnastikos mokytojų rengimu, sporto švenčių organizavimu, pasaulinės ,,Makabi“ sąjungos palaikymu. Panevėžio ,, Makabi“ sporto klubą labiausiai vėliau garsino futbolo komanda, stalo tenisininkai. Žydų jaunimo tarpe buvo populiari ir gimnastika. Vienas iš ,,Makabi“ klubo įkūrėjų Panevėžyje buvo O. Dembo. 1921 metais antrasis metinis visos Lietuvos ,,Makabi“ suvažiavimas vyko Panevėžy. 1922 metais įkurta Lietuvos gimnastikos ir sporto federacija. Greitai jos skyriai ėmė kurtis visoje Lietuvoje. Gimnastika greitai tapo populiari ir Panevėžio žydų jaunimo tarpe.

Panevėžyje populiariausia sporto šaka buvo futbolas. 1924 metų Panevėžio spauda rašė, kad gegužės 29 dieną vyko futbolo varžybos tarp ,,Sveikatos“ futbolo komandos ir Panevėžio ,,Makabi“ futbolo komandos. 3:0 laimėjo ,,Sveikatos“ futbolo komanda. 1926 metais Panevėžio mieste jau buvo šios futbolo komandos: Panevėžio ,,Makabi“, Panevėžio šaulių sporto klubo, 4 pėstininkų Lietuvos Karaliaus Mindaugo pulko, lenkų ,,Ursus“ , žydų ,,ISO“ ir ,,Žiežirba“. Stipriausios buvo Panevėžio ,,Makabi“ ir Panevėžio šaulių sporto klubo futbolo komandos. Žydų komanda jau turėjo profesionalų trenerį iš Kauno Burnšteiną. 1927 metais liepos mėnesį buvo iškilmingai paminėta Panevėžio ,,Makabi“ sporto klubo įkūrimas. Ta proga sužaista keletas futbolo rungtynių. Tame tarpe ir su kariškių futbolo komandomis. 1927 metais rugpjūčio 21 dieną Panevėžio ,,Makabi“ laimėjo prieš Kauno ,, Makabi“ futbolo komandą rezultatu 5:0. 1931 metais rugpjūčio 29 dieną Panevėžio ,, Makabi“ futbolo komanda žaidė su lenkų gimnazijos klubu ,, Sparta“ ir laimėjo 7:0.

1926 metais ,,Makabi“ sąjungos metiniame suvažiavime į Centro Komitetą pateko ir du Panevėžio ,,Makabi“ atstovai Kuklianskis ir A.Švarcas. 1927 metais susijungė du Panevėžio žydų sporto klubai ,,Makabi“ ir ,,Hakoach“. ,, Hakoach“ klubas buvo įkurtas prieš kelis metus.

Panevėžio žydų jaunimo tarpe populiarus buvo boksas. 1927 metų spauda rašė, kad iškyla nauja Lietuvos bokso žvaigždė Panevėžio ,,Makabi“ boksininkas Jakobas Levinas. Jis turėjo 20 kovų ir tik vieną pralaimėjo 1924 m. Paryžiaus olimpiados čempionui Defarge. Jis dalyvauja vidutinio svorio varžybose. Jis planavo dalyvauti ir Amsterdamo olimpiadoje. Deja Amsterdamo olimpiadoje jis nedalyvavo. Taip pat J. Levinas garsėjo kaip geras irkluotojas. Jis treniravosi ir mokėsi Belgijoje.

1931 metais Panevėžyje veikė du sporto klubai ,,Šaulys“ ir ,,Makabi“. Jaunimo tarpe labai populiarus buvo stalo tenisas. 1932 metais sausio 9-10 dienomis vyko pirmos Panevėžio miesto stalo teniso pirmenybės. Nugalėtoju vieneto varžybose tapo Martinkaitis. Antrą vietą užėmė Panevėžio ,, Makabi“ atstovas Goldbergas. Trečias ,, Makabi“ klubo stalo tenisininkas Zilbermanas. Broliai Zilbermanai – Panevėžio ,, Makabi“ atstovai laimėjo pirmą vietą vyrų dvejetų varžybose. 4 dešimtmetyje ,,Makabi“ klubas keitė pavadinimą ir pavadintas ,,Hakibor“ išvertus tai reiškė ,,Sveikata“. 1934 metais pakeistas pavadinimas, nes už pažeidimus ,,Makabi“ klubas buvo pašalintas iš Panevėžio sporto apygardos. 1935 metais lapkričio 21 -22 dieną vyko stalo teniso turnyras Panevėžyje. Dalyvavo 34 sportininkai iš 6 sporto klubų. Daugiausiai 12 atstovavo Panevėžio,, Makabi“. Antrą vietą vieneto varžybose laimėjo Panevėžio ,, Makabi“ stalo tenisininkas Goldbergas. Jis laimėjo pirmą vietą vyrų dvejetų varžybose kartu su kitu ,, Makabi“ tenisininku Šibirkščiu. Panevėžio ,, Makabi“ sporto klubas buvo vienas garsiausių Panevėžio mieste. Kartu su Panevėžio šaulių ir jaunalietuvių sporto klubais jis labiausiai garsino Panevėžio miestą visoje Lietuvoje. 1940 metų birželio mėnesį prasidėjo sovietinė okupacija. 1940 metai liepos 22 dieną visos ,,Makabi“ sporto sąjungos ir atskirų skyrių veikla buvo sustabdyta.

Fotonuotraukose :
Panevėžio „Makabi“ sporto klubo stalo tenisininkai. 20a. 4 deš.

,,Makabi“ sporto klubo sportininkai. 1930m.

Nuotraukos iš Panevėžio kraštotyros muziejaus rinkinio.

Donatas Pilkauskas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: