Mantas Šnioka. Alkoholio kontrolės įstatymas – asmeninės atsakomybės ir savarankiškumo ribojimas

Šiandien Lietuvos Respublikos Seime bus svarstomas alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siekiama padidinti amžiaus cenzą, draudžiantį įsigyti alkoholinius gėrimus iki 20 metų. Man, kaip jaunam žmogui, toks numatomas alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimas atrodo neracionalus ir grįstas abejotinomis prielaidomis apie Lietuvos jaunimo padėtį.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, alkoholinius gėrimus draudžiama parduoti asmenims, kurie dar nėra sulaukę 18 metų, taip pat draudžiama jiems juos turėti su savimi ir/arba vartoti. Tuo tarpu siūloma tvarka apibrėžtų reguliavimą, kuriuo tik 20 metų sulaukęs asmuo galės įsigyti ir vartoti alkoholinius gėrimus. O tai sukurs platesnio masto galimybes piktnaudžiauti esamais reguliavimais bei kelią užkirs jaunimo savarankiškumo augimui kaip valstybės pasitikėjimo juo akstinu.

Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad numatomas įstatymo pakeitimas kelia paradoksą tarp individo ir valstybės. Civiliniame kodekse yra numatyta, kad asmuo, sulaukęs 16 metų, gali būti pripažintas emancipuotu (t.y. savarankiškai įgyvendinti visas civilines teises ar vykdyti pareigas, pavyzdžiui, sudaryti santuoką, sandorius, sutartis, įgyti turtą, pasiimti paskolą), o sulaukęs 18 metų, jis automatiškai įgyja visišką civilinį veiksnumą (t.y. tampa pilnaverčiu visuomenės nariu, įgyja pareigą atlikti privalomą karinę tarnybą, rinkimų teisė, teisę vairuoti transporto priemonę, teisę pakeisti lytį).

Taip pat pasinaudoti savo pasyviąja rinkimų teise Lietuvoje galima jau nuo 18 metų. Tai reiškia, kad asmuo turi teisę bei pareigą dalyvauti visų lygmenų šalies rinkimuose ir spręsti apie valstybės dabartį bei ateitį, priimti sprendimus, galinčius turėti įtakos 3 milijonams žmonių. Priėmus siūlymą drausti vartoti alkoholį iki sulaukus 20 metų, numatoma idėja, jog asmenys nėra pajėgus pasirinkti savo individualaus gyvenimo būdo bei atsakyti už savo sveikatą. Nepaisant to, jie jau gali dalyvauti politiniame šalies gyvenime ir išsakyti savo valią.

Numatomas įstatymo projektas savo ruožtu padidins ir taip visus rekordus mušantį jaunimo nedarbą (2014 m. duomenimis darbo neturėjo apie 22 proc. 15-25 metų jaunimo). Ne paslaptis, kad didžioji dalis jaunuolių, įsidarbinančių puse ar pilnu etatu, uždarbiaujančių vasarą ar laisvu laiku, dirba parduotuvėse, laisvalaikio praleidimo bei maitinimo įstaigose. Tačiau visa tai teks pamiršti, jeigu amžiaus cenzas alkoholio vartojimui bus padidintas iki 20 metų, nes motyvuojant tuo, kad jaunuoliai negali dirbti su alkoholiu, jie neteks turimo darbo.

Taip pat yra pamirštama, kad žaidimas „jei uždrausi, nebereikės“ neveikė ir niekada neveiks, ypač kai tai tiesiogiai liečia jaunimą. Jeigu valstybė konstruoja kontrolės įrankius, tai žmogus siekia atrasti būdus, kaip palengvinti savo dalią. Naivu manyti, kad jeigu jaunimas oficialiai negali pirkti alkoholio, jie neras būdų jo gauti. O būdų yra visokiausių – vyresni draugai, nelegalios alkoholio prekybos vietos ar net gatvėje sutiktas vyresnis nepažįstamas žmogus, galintis parūpinti alkoholinių gėrimų.

Negalima nesutikti, kad yra šalių, kuriose alkoholio pardavimas yra leidžiamas tik sulaukus vyresnio amžiaus, tačiau reikia atsižvelgti į visai kitokią tose valstybėse esamą situaciją. Pavyzdžiui Jungtinėse Amerikos Valstijoje pagal dabartinius įstatymus alkoholį turėti ir vartoti viešose vietose gali asmenys nuo 21 metų. Tačiau skirtumas tas, jog alkoholio pardavimu JAV užsiima valstybinės parduotuvės, todėl jos nėra suinteresuotos maksimizuoti pelno ir gali riboti jo vartojimą. Lietuvoje toks įstatymas vargu ar pasiteisintų dėl susiklosčiusios skirtingos prekybos situacijos. Pavyzdžiui, kai kuriose parduotuvėse yra nevengiama tokia praktika, kai prieš 22 valandą alkoholį perkantys žmonės yra praleidžiami į priekį. Išvada – parduotuvės gauna daugiau pelno, o vartotojai įsigyja tai, ko nori.

Labai svarbus veiksnys įgyvendinant minimalaus amžiaus įgyvendinimo politiką yra įtikinamas atbaidymas, o ne amžiaus ribos padidinimas. Apskritai draudžiamosios priemonės, priešingai nei socialinės akcijos ir edukacinė veikla, turi labai mažą arba iš viso neturi jokios įtakos ne tik jaunimo suvartojamo alkoholio kiekiui mažinti, bet ir siekiant sumažinti jaunimo pasyvumą socialiniame gyvenime. Alkoholio reguliavimo politikos priemonės, kurios daro įtaką ir keičia fizinę, socialinę ir kultūrinę žmogaus aplinką (t.y. šviečia jaunus žmones apie alkoholio vartojimo keliamas grėsmes sveikatai ir gyvenimo kokybei), taip pat įrankiai, kurie griežtina esamos tvarkos dėl alkoholio pardavimo priežiūrą, yra efektyvesni nei priemonės nukreiptos į individualų alkoholio vartotoją, siekiančios drausti, neleisti ir kitaip apriboti žmogaus pasirinkimo laisvę ir atsakomybę už savo veiksmus. Politika, nukreipta į jaunus žmones, ignoruojant suaugusiuosius, yra iš anksto pasmerkta žlugti, nes jaunas žmogus, nors ir laiko dažnai save „suaugusiu“, stipriai yra priklausomas ir veikiamas vyresniųjų.

Jaunimas sudaro mažiausią procentą aktyviai rinkimuose dalyvaujančią visuomenės dalį. Tai rodo, kad arba jaunimas nepasitiki valdžia ir nemato tikslo prisidėti prie valstybinės politikos formavimo procesų, arba valstybė nerodo pakankamo susidomėjimo tuo, kas vyksta jaunimo sode. Siekdama panaikinti tokią situaciją valdžia turėtų aiškiai argumentuoti savo vykdomą politiką ir priimti racionaliai pagrįstus sprendimus, prieš tai į dialogą įtraukusi ir visas, su tuo klausimu susijusias visuomenės grupes bei koncentruotis ne tik į daugiausia balsų per rinkimus žadančius gyventojų sluoksnius.

Lietuvos liberalus jaunimas – savarankiška ir nepriklausoma jaunimo nevyriausybinė organizacija, vienijanti liberaliai mąstančius jaunus žmones visoje Lietuvoje. Misija – skleisti laisvės ir teisingumo idėjas esant bet kokiai politinei aplinkai, aktyviai veikiant tiek Lietuvoje, tiek globalioje pasaulio erdvėje.

 

Mantas Šnioka
LLJ Pirmininkas


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: