Nati Melnychuk photo, Unsplash

Maskvietė Marija: nežinau, ko Putinas bijo, bet tikrai ne savo žmonių

Rusijos kariams intensyviai atakuojant svarbiausius Ukrainos miestus, neretam demokratiškų šalių piliečiui kyla klausimas, kaip dėl to jaučiasi patys rusai, deja, kol kas pasyviai rodantys savo nepasitenkinimą. Ar taip yra todėl, kad pasipriešinimo lyderius lydi žiaurus likimas: Rusijos opozicijos veikėjas Borisas Nemcovas buvo nužudytas dar 2015 m., tuo tarpu kitas svarbus opozicionierius Aleksėjus Navalnas neseniai už savo pažiūras stojo prieš teismą. Apie tai kalbame su Rusijos piliete, pasisakančia prieš karą Ukrainoje.

22 m. Maskvos gyventoja Marija (vardas pakeistas), protestuose prieš Putino režimą dalyvavo jau praėjusiais metais, dalyvauja ir šiemet. „Man asmeniškai siaubingai gaila mūsų broliškos šalies Ukrainos. Tai, ką jos žmonės šiuo metu išgyvena, yra visiškai nepriimtina ir baisu. O žinojimas, kad tai vyksta dėl mano šalies veiksmų, tiesiog žudo“, – sako ji.

Anot Marijos, šiuo metu rusus galima skirstyti į dvi grupes: tuos, kurie pasitiki Putinu ir palaiko jo veiksmus, ir tuos, kurie visada buvo prieš dabartinį režimą: „Negaliu pasakyti, ką dabar jaučia pirmoji grupė, bet manau, kad tai turėtų būti pasididžiavimas ir patriotizmas. Kalbant apie antrąją, sakyčiau, kad šie žmonės dėl dabartinės situacijos labai kenčia. Deja, su kultūra ir medijomis susijusios sankcijos labiausiai kenkia tiems, kurie yra linkę elgtis vakarietiškai: rusai, kurie keliaudavo į Europą, naudojosi „Spotify“, žiūrėjo „Netflix“ ir sekė vakarietišką kultūrą, dabar patiria didžiulę depresiją dėl viso šio spaudimo ir izoliacijos. Putinas ir jo „elitas“ nukentėjo mažiau, nei Rusijos liberalai. Vakarų sankcijos ir kitos priemonės, be abejo, turės ir pražūtingą poveikį mūsų ekonomikai. Turėsime susitaikyti su prekių ir paslaugų trūkumu, hiperinfliacija, rublio nuvertėjimu“.

Ar skiriasi skirtingų kartų požiūris į situaciją?

Kalbant apie kartų skirtumą, sakyčiau, didžioji dalis jaunimo (16-25 m.) yra visiškai prieš mūsų prezidento veiksmus. Jie dalyvauja protestuose, pasirašinėja peticijas, viešina tai, kas vyksta. Tačiau yra ir priešingų pažiūrų šio amžiaus žmonių, vadinamų „vatnikais“. Jie įsitikinę, kad V. Putinas yra taikdarys ir vienintelis dalykas, kurį jis stengiasi padaryti – išgelbėti Ukrainą nuo „nacių“ piktų kėslų.

Kodėl kai kurie rusai per pastaruosius 10 m. pradėjo ukrainiečius vertinti nepalankiai, nepaisant to, kad šios šalys taip ilgai buvo broliškos?

Kiek žinau, jokio konflikto tarp rusų ir ukrainiečių nebuvo ir pastaraisiais metais. Sutikau žmonių iš Ukrainos, kurie neturėjo jokio neigiamo nusiteikimo prieš rusus, blogos emocijos būdavo nukreiptos tik į mūsų valdžią. Rusijoje mes mylime ukrainiečius, klausomės jų muzikos, žiūrime jų filmus, o dauguma rusų turi draugų ar giminaičių Ukrainoje.

Tačiau po 2013-2014 m. įvykių Ukrainos valdžia tapo priešiška mūsų žinomiems žmonėms, pvz., daugeliui rusų menininkų buvo uždrausta atvykti į Ukrainos teritoriją. Dabar, žinoma, šie santykiai dar labiau pablogėjo.

Žmonėms Baltijos šalyse visada buvo gana akivaizdu, kur link eina Rusijos režimas. Kai kurie žmonės Rusijoje „pabudo“ tik po pastarųjų įvykių. Kodėl tai neįvyko anksčiau?

Na, turiu pasakyti, kad dalis mūsų jau seniai protestavome prieš dabartinę situaciją. Po kiekvieno renginio, protesto, viešo įvykio – ar tai būtų konstitucijos pataisos, ar nedemokratiški rinkimai, ar iškilusi grėsmė mūsų opozicionierių gyvybėms – vis daugiau žmonių, kaip jūs sakote, „pabudo“. Taigi, manau, kad vyksta natūralus visuomenės sąmoningumo procesas.

Kodėl dalis Rusijos žmonių vis dar tiki Putinu ir viskuo, ką sako Rusijos žiniasklaida?

Bandžiau tai paaiškinti sau, bet man nelabai pavyko. Manau, kad tokie žmonės gyvena burbule, kurį lydi propagandinė rusų kultūra, žiniasklaida – viskas pas juos ateina iš Rusijos. Jie nesuvokia, kad tai, kas jiems sakoma, gali būti melas. Tikriausiai, jie nesupranta, kaip filtruoti informaciją, kurią skaito ar kurios klauso. Be to, mano manymu, dauguma šių žmonių turi žemą išsilavinimą ir minimalų bendrą smalsumą politinėmis aktualijoms.

Dauguma Vakarų žiniasklaidos ir net socialinių tinklų Rusijoje dabar yra pasiekiami tik per VPN įrankius. Ar šiuo metu yra koks nors kitas būdas gauti naujienų iš šaltinių, kurių nekontroliuoja Rusijos valdžia?

Kiek žinau, dauguma iš mūsų naudojasi „Telegram“ (red. pastaba:  „Telegram“ yra nemokama pranešimų siuntimo programa, netaikanti jokių siunčiamų medijų svorio apribojimų, užtikrinanti pokalbių šifravimą ir turinti galimybę kurti net 200 tūkst. žmonių talpinančias  pokalbių grupes. Programa netgi turi „Bot API“, leidžiančią kūrėjams sukurti savo pokalbių robotus), kad galėtų skaityti nepriklausomą žiniasklaidą. Dauguma jų svetainių dabar yra užblokuotos, tačiau jie ir toliau dirba „Telegram“ aplikacijoje. Taigi, bent jau man asmeniškai niekas šiuo klausimu nepasikeitė.

Rusija turėjo Nemcovą, Navalną, bet dabar Rusija neturi garsių opozicijos lyderių. Kaip atrodo protestai be jų?

Nemcovas ir Navalnas buvo pagrindiniai lyderiai, tai tiesa. Tačiau vis dar turime daug opozicijos atstovų, įskaitant Navalno komandą ir žurnalistus, kurie viešina protestus ir klausimą dėl invazijos į Ukrainą. Nesu labai patyrusi protestų dalyvė, bet jaučiu, kad be konkretaus lyderio, žmonės jaučia daug mažiau pasitikėjimo savo jėgomis.

Žmonės, nešini plakatais „STOP karui“, „Už teises ir laisvę“, „Laisvė Navalnui“ (ar panašiais) yra suimami. Žmonės, kuriuos tiesiog palaiko protestuotojais, irgi suimami. Prieš dvejus metus vaikinas iš mano universiteto buvo nuteistas lygtinai už opozicinio tinklaraščio kūrimą. Yra daug kitų atvejų. Skaičiai svyruoja, bet, pavyzdžiui, kovo 6 d. Rusijoje buvo suimta 5 tūkst. žmonių.

Pati einate į protestus. Tai labai rizikinga. Kodėl, Jūsų nuomone, verta rizikuoti?

Nemanau, kad verta. Tiesą sakant, pastarosiomis dienomis nusivyliau protestų veiksmingumu. Anksčiau buvau labai entuziastinga ir tikėjau, kad jei išeisime protestuoti, tai prisidės prie mūsų ateities gerinimo. Tačiau dabar, žvelgdama atgal, suprantu, kad protestai Rusijoje nėra naudingi. Europoje protestai gali kažką keisti. Kai minia išeina į gatves, šaukia ir parodo savo poziciją, tai sukelia baimę valdžioje. Rusijoje yra priešingai. Atrodo, kuo daugiau žmonių protestuoja, tuo mūsų valdžia tampa stipresnė ir labiau pasitikinti savimi. Visuomenė Rusijoje yra tik žaislai jų smėliadėžėje. Jeigu tokie svarbūs politiniai žaidėjai kaip JAV ir ES nepajėgūs sustabdyti karo, jeigu jokios sankcijos, joks ekonominis trikdymas, jokia geopolitinė izoliacija Putino galvoje nieko nekeičia, ko galima tikėtis iš paprastų rusų? Nežinau, ko Putinas bijo, bet tikrai ne savo žmonių. Per pastaruosius 10 m. tai puikiai pasimatė.

Ar manote, kad žmonės aktyviau išeis į gatves, kai kare bus prarasta daugiau Rusijos karių, o sankcijos pradės paveikti eilinių rusų gyvenimus?

Tikriausiai taip, bet nemanau, kad tai ką nors pakeis… Sakyčiau, dauguma žmonių, kurie nepritaria režimui, vis tiek protestuodami nenori rizikuoti savo gyvybėmis. Reikia kartų kaitos. Putinas ir jo elitas yra konservatyvūs. Kai ateis jaunoji progresyvi karta, tikiu, kad režimas bus kitoks.

Kas sunkiausia, būnant opozicionieriumi Rusijoje?

Manau, kad į šį klausimą galėtų atsakyti Nemcovas ir Navalnas. Matome jų pavyzdžius ir niekur nevedančius baltarusių protestus.

Ką galime padaryti kiekvienas iš mūsų, siekdami paremti protestuotojus Rusijoje?

Remkite projektą, teikiantį pagalbą suimtiesiems protestuotojams Rusijoje: https://donate.ovdinfo.org .

Nati Melnychuk photo, Unsplash


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: