Rimi nuotr.

Mažai kalorijų, bet daug vitaminų: išvandykite pavasarišką pomidorų sriubą – gaspačo (receptas)

Šylant orams norisi lengvesnio maisto – tam puikiai tiks šalta pomidorų sriuba gaspačo, kilusi iš Andalūzijos. Senieji valstiečiai ir darbininkai jos gamybai naudodavo džiovintą duoną, kurią mirkydavo vandenyje, maišydavo su rankomis išspaustais pomidorais, trintuve sutrintu česnaku, druska, aliejumi, actu ir, jei turėdavo, smulkintomis daržovėmis. Tačiau svarbiausias ingredientas – pomidorai, būtent jie patiekalui suteikia išskirtinį skonį. Balandį sveikatos mėnesį švenčiančio prekybos tinklo „Rimi“ vaisių ir daržovių pirkimų direktorė Olga Suchočeva atkreipia dėmesį, jog šiuo metu prekybos centrų lentynose pasirodė pirmasis lietuviškų pomidorų derlius. Tuo tarpu sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė rekomenduoja šią mažai kalorijų bei daug vitaminų turinčią daržovę įtraukti į kasdieninį racioną.

Gaspačo atsiradimo istorija

Jei reikėtų išrinkti patiekalą, geriausiai atspindintį Andalūzijos gastronomiją, tai būtų šalta pomidorų  sriuba egzotišku pavadinimu – gaspačo. Ją lengva paruošti iš vietinių produktų, be to, tai puikus patiekalas atsigaivinimui šiltomis pavasario ar vasaros dienomis.

Ispaniškos šaltos sriubos atsiradimo kilmė siejama su valstiečiais ir jų poreikiu kuo paprasčiau maitintis, tačiau gauti reikiamos energijos. Šį patiekalą galima pasigaminti kone iš bet kokių ingredientų, nes sriubos rezultatas ir yra produktų įvairovės mišinys. Tiesa, iš dabartinių gaspačo ingredientų labai svarbūs du – pomidorai ir pipirai.

Paprastas ir gaspačo patiekiamas – jis valgomas kaip pirmasis pietų patiekalas, o kartais, norint greitai atsigaivinti, geriamas tiesiog iš stiklinės. Ši sriuba turi labai mažai kalorijų, tačiau daug maistingųjų medžiagų ir vitaminų, skaidulų.

Pomidorų nauda sveikatai

„Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė rekomenduoja pomidorus įtraukti į kasdieninę mitybą, nes jie pasižymi sveikatai palankia sudėtimi: juose labai nedaug makronutrientų: baltymų, beveik nėra riebalų, negausu angliavandenių, tačiau pakankamai daug skaidulų, ypatingai jei valgomi su visa odele ir daug ypatingai sveikatai palankių mikronutrientų: polifenolių, vitaminų, mineralinių medžiagų. Dėl šių savybių  pomidorus galima drąsiai skanauti visais metų laikais, nebijant jų įtakos svoriui.

„Pomidoras įdomus tuo, kad mes jį galime skanauti pačiomis įvairiausiomis formomis. Jis gali būti valgomas tiesiog visas (jų turime įvairiausių dydžių, skonių bei spalvų), taip pat gali būti valgomas karštas, dedamas į patiekalus, geriamos pomidorų sultys ar valgomi rauginti pomidorai. Kiekvienas žmogus tikrai turėtų susirasti jam tinkamą vartojimo formą, kad galėtų pomidorus įtraukti į savo kasdieninį valgiaraštį“, – sako dr. E. Gavelienė ir priduria, jog vienas vidutinio dydžio pomidoras aprūpina žmogaus organizmą net 30 procentų reikalingos dienos vitamino C dozės. Pomidoruose taip pat gausu kalio bei vitamino K1, kuris svarbus kraujo krešumo reguliavimui bei kaulų sveikatai.

Gydytoja primena, jog pomidorai svarbūs ir dėl juose randamų antioksidantų: likopeno, beta-karoteno, pomidoruose esančios chlorogeninės rūgšties ir naringenino – tai antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčios medžiagos, svarbios lėtinio uždegimo bei cukrinio diabeto, širdies kraujagyslių ligų, vėžio išsivystymo prevencijai.

Lentynas jau pasiekė lietuviškas derlius

„Rimi“ vaisių ir daržovių pirkimų direktorė Olga Suchočeva džiaugiasi, jog parduotuvių lentynas jau pasiekė pirmieji lietuviški pomidorai. „Šylant orams, lokaliai užaugintos produkcijos pasirnkimas didėja. Jau dabar „Rimi“ lentynose pirkėjai gali rasti didelį Lietuvoje užaugintų pomidorų asortimentą: kokteilinius, vynuoginius, geltonus, juodus, avietinius pomidorus.“

O.Suchočeva pastebi, jog daugiausia pomidorų nuperkama pavasarį, kuomet pirkėjai daugiau dėmesio skiria sveikesnei, vitaminais praturtintai mitybai, o štai vasarą daugiau valgomi pačių soduose užauginti pomidorai. „Jeigu darže kasmet užderi daug pomidorų, galite juos ne tik dėti į sriubas, bet ir konservuoti bei džiovinti. Tokiais pomidorais galėsite pagardinti daugybę patiekalų“, – rekomenduoja specialistė.

„Rimi“ vaisių ir daržovių pirkimų ekspertė rekomenduoja sunokusius pomidorus suvartoti per savaitę. Pomidorus geriausia laikyti kambario temperatūroje, jei nuspręsite juos laikyti šaldytuve, jie gali pasidaryti vandeningi, nes šalta temperatūra pomidorams nėra itin palanki.

„Rimi“ kviečia pažinti ispanišką virtuvę ir dalijasi šaltos pomidorų sriubos gaspačo receptu.

Gaspačo sriuba

Patiekalui reikės:

0.5 vnt. agurko (nulupto, be sėklų)

2 vnt. geltonosios paprikos

700 g  geltonųjų pomidorų

1 vnt. Šalot svogūnų

2 skiltelės česnakų

2 šaukštai  baltojo vyno acto

1 žiupsnelis druskos

Cukraus arba mango pagal skonį

3 šaukštai alyvuogių aliejus

2 saujos šviesios duonos

Gaminimo eiga:

  1. Papriką ir pomidorus supjaustykite mažais gabalėliais.
  2. Orkaitėje paskrudinkite keletą baltos duonos riekelių.
  3. Supjaustytas paprikas ir pomidorus kartu su duona ir likusiais ingredientais sudėkite į trintuvą. Trinkite iki norimos konsistencijos.
  4. Patiekite su kepta duona. Skanaus!


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: