Mažų miestelių atgimimas – misija įmanoma

Tradicinės Pumpėnų vidurvasario šventės aidai skambės dar ilgai… Tiek susidomėjimo ne visi didesni miestai sulaukia! Automobilių eilė, pilni suolai ir pieva, besiklausančiųjų koncerto. Gali pamanyti, kad vyksta koks tarptautinis festivalis!

Pumpėnai ligšiol– pagrindinė tarpinė stotelė tarp Panevėžio ir Pasvalio. Čia susitinka daug kelių… Na, o gyvendami prie plataus plento, pumpėniečiai tikrai sugeba gyventi lyg mažame, jaukiame Italijos miestelyje! Nuolatiniai kultūriniai renginiai, atgimstantis kultūros paveldas, gausus būrys miestelio svečių jau tapo pumpėniečių kasdienybe. Liepos 17d. mažame miestelyje įvyko tradicinė Pumpėnų vidurvasario šventė. Veiklų tą šeštadienį netrūko – sau įdomų užsiėmimą galėjo rasti kiekvienas. Mažuosius traukė ežerėlio mėlis ir smagybės prie vandens, dalyviai mugėje rinkosi smilkalų namams ar lino suknelę, išalkę galėjo skaniai užkąsti…

Šventę rengė organizacija VšĮ „Būk geresnis“ bei Pumpėnų. Dėl galiojančių pandemijos apribojimų, į vyksiančius renginius reikėjo registruotis, tačiau tai visai nesutrukdė įvykti automobilių ir motociklų suvažiavimui, krepšininko Mindaugo Lukauskio 3×3, tinklinio 2×2, futbolo bei rytinėms žvejų varžyboms. Beje, sportininkų nesustabdė net lietus!

Dar spalį išgirdome, kad organizacija „Būk geresnis“ planuoja prikelti malūną naujam gyvenimui, bet tam reikalinga žmonių pagalba. Vos per 7 mėnesius organizacijai pavyko suvienyti daugiau nei 300 žmonių ir verslų, kurių dėka buvo surinkta 18 tūkst. eurų parama, kuri bus skirta architektūriniams malūno darbams ir tvarkybos darbų parengimui. Prie malūno šeštadienį buvo atidengtas naujas stendas, kuris įamžino ne tik istoriją, bet ir visus geradarius. Stendo atidarymo metu organizacijos steigėjas A. Vareika pristatė ateities planus ir padėkojo žmonėms: „Mes kryptingai dirbome šešerius metus, malūno atgimimo pradžia yra to rezultatas. Investavome asmenines lėšas, kad įsigytume malūną ir padovanojome jį ne pelno siekiančiai organizacijai. Žmonės aukojo ne tik finansiškai, tačiau padėjo visokeriopai. Dabar kreipsimės į savivaldybę, kultūros paveldo departamentą ir tikėsimės jų pagalbos atgaivinant malūną, nes akivaizdu, kad šis objektas žmonėms yra labai reikalingas ir būtina jį išsaugoti ateities kartoms.“

Atvykusiuosius į šventės vakarinę dalį trumpai išgąsdino užėjęs stiprus lietus… Žmonės išsislapstė kas sau. Dalį veiklų nuspręsta valandėle pavėlinti – palaukti, kol nurims lietus. Sprendimas – puikus, nes lietui praėjus, sugrįžo saulė ir gausybę žmonių sukvietė prie ežero scenos! Tęsėsi Pumpėnų bendruomenės programa, koncertavo kapela „Smiltelė“. Tiesiai iš Italijos atvyko operos solistas Liudas Mikalauskas bei įspūdingu, aidinčiu balsu virpino susirinkusiųjų širdis. Vakare šokti kvietė grupė „Marabu“, Rytis Cicinas, magiškos fejerverkų ugnys…

Tai, kad renginys įvyktų, lėmė gausybė žmonių.

Iš arčiau pažvelkime į pašnekesį su gerai žinomu Lietuvos didžėjumi – jį kalbino „Būk geresnis“ narys Rytis Kazlauskas. Su Jonu Nainiu susitikti Pumpėnuose tartasi jau praeitais metais. Aprimus epidemiologinei situacijai, žymaus pasvaliečio didžėjaus, radijo ir televizijos laidų vedėjo, muzikos prodiuserio, gerai žinomo DJ Jovani vardu, sulaukėme šiais metais.

Pašnekesys buvo šiek tiek kitoks iš arčiau susipažinome su Jonu kaip didžėjumi. Ši pažintis tapo įvadu į vakaro diskoteką, kuriai ir vadovavo DJ Jovani drauge su jaunąja atlikėja Jessica Shy.

Didžėjaus kelias

Jonas prisipažino, kad gražiausia didžėjavimo subtilybė jam yra galimybė valdyti žmonių emocijas, nuotaikas. Didžėjus lyg dirigentas gali „užvesti“ lyrišką kūrinį ir sukelti norą apsikabinti, gali ir išjudinti publiką, ritminga daina priversdamas kone pakilti į orą. Muzika, melodija leidžia pajausti žmones. Tačiau tam, jis pripažįsta, reikia plataus muzikinio mąstymo, mokėti prisiderinti, pajusti įvairius žmonių muzikinius pomėgius.

Kalbėta, žinoma, ir apie gimtus namus. Į juos Pasvalyje, Jonas pripažino, užsukti pavyksta retai – du tris kartus per metus. Dažniau pas jį užsuka tėveliai!

Čia, namų aplinkoje, besimokant Pasvalyje, prasidėjo ir Jono didžėjavimo karjera. Sykį mokyklos koridoriuje vaikiną sustabdė direktorė. Iki tol prie aparatūros prisiliesti nebuvo tekę, tačiau sutiko su pasiūlymu tapti mokyklos didžėjumi. Jonas lankė pramoginius šokius, tad direktorė įtikino: Jonai, turi būti muzikoje!

To meto diskotekos, žinoma, atrodė ir skambėjo visai ne taip. Juostiniai magai, kompaktai… Pirmoji diskoteka, penktadienis. Muzikos įkarštyje iš kairės pusės kolonėlių išrūko dūmai… Kad sudegino aparatūrą, Jonas prisipažino tik baigęs mokyklą…

Vėliau – Šiauliai, studentų kampas „Arklidė“, DJ Diabolo vardas. Prisimena, kad tam klube žmones priversti šokti pavyko tik užgrojus Ryčio Cicino Lietaus dukrą. Tą, kuri skambėjo ir vėliau tą vakarą… O vėliau Jonas pradėjo groti ir tai, kas artima pačiam. Užsiėmė, kaip pats vadina, klubinės muzikos edukacija. Ir rengė vakarėlius, į kuriuos rinkdavosi per septynis šimtus žmonių!

Žinoma, DJ ne visada gali groti tai, kas pačiam prie širdies. Ypač privačių švenčių metu – čia, kitaip nei klubuose, jo nesaugo apsaugos darbuotojai, tad žmonės nesivaržo prieiti ir paprašyti mėgstamos dainos. Neišvengiama šio darbo dalis – bendravimas.

Tai, kad kilus iš mažo miesto, reikia praeiti „atranką“, įrodyti, kad esi gabus, Jonui atrodo natūralu ir teisinga – ir pačiam tai teko patirti. Todėl turi stengtis labiau, daryti daugiau – mokytis, atsiduoti, kurti viziją. Svarbiausia, kad ir kaip paprastai tai skambėtų, – turėti tikslą. Jį Jonas užsibrėžė jau aštuntoje klasėje – tapti geriausiu didžėjumi Lietuvoje.

Pajutus lietuvių palaikymą, J. Nainys vis drąsiau žengia ir į tarptautinius vandenis. Tačiau tai daro lėtai, ramiai, niekur neskuba. Radistai, prisimena jis, dėl auditorijos kovojo daugiau nei šešerius metus. Lėtas procesas leidžia pajausti laiką, būti užtikrintam, dirbti ramiai. Kitaip nerealūs tikslai verčia nesmagiai, nepilnavertiškai jaustis. Lėtai, bet tvirtai žengiant šiuo keliu, šiandien švedų, amerikiečių muzikos atstovai, kurie kadaise buvo dievaičiai, – jau pasiekiami rankos paspaudimu. Sutartis su viena didžiausių įrašų kompanijų pasaulyje „Warner Music Group“. Kelias iki to – kūryba!

Jonas prisimena savo kelio pradžią. Buvo sunku persiorientuoti iš tarmės į radijo kalbą – imti gramatikuoti. Mokykloje, nors šiandien sunku tuo patikėti, Jonas buvo nedrąsus, vengė scenos, nepasitikėjo savimi. Bet tai ilgainiui išaugo į vertybę – norą stengtis išmokti gerai kalbėti. Tai, anot jo, – ginklas, kurio svarbą ypač suprato pradėjęs studijuoti filosofiją.

Jonas prisimena džiaugsmą, užplūdusį pirmąsyk išgirdus save radijuje, iš šono (tai dažniausiai nutinka važiuojant automobiliu). Suskambo ZIP FM. Paties balsas. Apėmė jausmas, kad pavyko nugalėti tą bailų Jonuką – kad gali išmokti viską, jei tik nori.

Arminas Vareika džiaugėsi, kad Jonas, ir plačiuose vandenyse beplaukiodamas, nepamiršta laiko skirti mažiems miesteliams ir jų žmonėms. Išties, per muziką gali pajausti kito žmogaus energiją, o muzika taip tampa šiuo tuo daugiau… Gera savam krašte turėti žmogų, kuris ta energija dalinasi!

Renginio organizatoriai tikina, kad tokie renginiai iš esmės keičia miestelio įvaizdį ir supratimą apie gyvenimą mažame miestelyje. Maži miesteliai turi daugybę privalumu tik ne visi moka juos atskleisti ir pasinaudoti, todėl ir gyvenimas miesteliuose tampa niūrus. VšĮ Būk geresnis steigėjai tikisi, kad bendruomenės ims iš jų pavyzdį ir tai padės išjudinti Lietuvos regioną.

VšĮ Būk geresnis archyvo nuotraukos.


AINA Facebook naujienos

 Pamatykite naujienas pirmi!
 Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!


Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: