
Autorės nuotr.
Mažųjų inžinierių ugdymas
Panevėžio lopšelio-darželio „Žibutė“ STEAM ugdymo(si) strategijoje STEAM ugdymas(is) suprantamas, kaip integralus, į kompleksišką vaiko tikrovės reiškinių pažinimą, pritaikymą ir problemų sprendimą kreipiantis ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų gebėjimų ugdymas(is) gamtos pažinimo, technologijų, inžinerijos, menų ir matematikos (STEAM, angl. science, technology, engineering, arts, maths) kontekste. STEAM ugdymas(is) paremtas natūraliu vaiko domėjimusi kaip „veikia“ jį supantis pasaulis, polinkiu kurti daiktus ir tikrinti kaip jie veikia. Panevėžio miesto strateginiuose planuose numatytas programų, susijusių su STEAM kompetencijų ugdymu(si) ir technologijų taikymu kūrimas ir įgyvendinimas. Panevėžio miesto Inžinerinio ugdymo programa apibrėžia kūrybinės inžinerijos ugdymo turinį ir yra skirta nuosekliai, sistemingai ir kryptingai vaikams ugdytis kūrybiškumo, skaitmeninę ir inžinerinę kompetenciją, suteikiant jiems reikiamų žinių, gebėjimų ir vertybinių nuostatų, kurių reikia norint išauginti ne tik išsilavinusius piliečius, bet ir kūrybingus vaikus, kurie gebėtų originaliai, efektyviai ir kritiškai mąstyti. Panevėžio lopšelis-darželis „Žibutė“ užtikrindamas STEAM srities dalykų programų įgyvendinimą ir plėtrą siekia didinti šio ugdymo(si) patrauklumą, laikydamasis požiūrio, kad patyriminis ir probleminis ugdymas(is), didina naujosios kartos vaikų mokymo(si) motyvaciją, skatina susidomėjimą, mąstymą, kūrybiškumą bei kūrybingumą, išraiškos galimybes ir savirealizaciją, formuoja tvarumo ir ekologines nuostatas bei pasaulėžiūrą. 2025 mokslo metų viena iš STEAM prioritetinių sričių – tęsti ir plėtoti bendradarbiavimą su akademiniais, verslo įmonių, STEAM ugdymo centrais, socialiniais partneriais, tobulinant STEAM ugdomąją veiklą.
2024 m. lapkričio 28 d. Panevėžio Kolegijoje įvykusioje Karjeros dienoje sutartas Panevėžio lopšelio-darželio „Žibutė“ direktorės Loretos Simanavičienės ir akcinės bendrovės HISK Teisės ir personalo departamento direktorės Vaidos Jėčienės ugdytinių susitikimas su akcinės bendrovės HISK inžinieriais. Susitikimas įvyko 2025 m. vasario 28 d. akcinės bendrovės HISK teritorijoje. Panevėžio lopšelio-darželio „Žibutė“ ugdytinius ir darbuotojus pasitiko įmonės dokumentų valdymo vadybininkė – administratorė Simona Petrikonienė ir edukacinės programos vedėjas, ilgametis įmonės darbuotojas gamybos technologijų centro vadovas Donatas Deksnys.
Vaikai susipažino su kelių, tiltų statybos darbais, asfaltbetonio, betono gamyba, reikalinga technika sunkiems kroviniams pakelti, vežti. Ugdytiniai smalsaudami tyrinėjo traktorių, keltuvų, kranų ratų dydį, įrenginių dalis, lygino svorio vienetus su daiktų kiekiais. Vaikai domėjosi gamtos ištekliais: susipažino, kaip atrodo skalda, žėrutis, akmenys granitas, dolomitas, kurie iškasami Lietuvoje. Tyrinėdami akmenis vaikai atrado spalvų, formų, dydžių, svorio įvairovę. Apsilankius laboratorijoje ugdytiniai klausėsi ir stebėjo, kaip laborantai tyrinėja gamtos išteklius, juos kaitindami, ieškodami atsakymų, kokių išteklių ir kokio kiekio sluoksnio jų reikia, kad keliai būtų stiprūs ir patvarūs. Ugdytiniai atrado betono „kaladėlių“ savybes – kietumą, sunkumą, tvirtumą. Inžinieriui pasakojant, vaikai stebėjo betono maišyklę, panašią į aukštą namą, mašiną – „suktuką“, kalbėjo, kur betonas naudojamas. Vaikai klausydamiesi pasakojimo pritaikė kalboje naujus žodžius, kūrė savitus statinių konstrukcijoms įvardinti.
Edukacinės programos pabaigoje Panevėžio lopšelio-darželio „Žibutė“ direktorė Loreta Simanavičienė padėkojo, akcinės bendrovės HISK susitikimo organizatoriams, už galimybę vaikams susipažinti su kelių inžinerijos profesija, pajusti vaikams, kokių darbų, iškasenų reikia tvirtiems keliams įrengti. Akcinės bendrovės HISK darbuotojai įteikė vaikams atminčiai dovanėles.
Ši edukacinė programa suteikė ugdytiniams daug žinių apie kelių įrengimo medžiagas, techniką ir atvėrė naujus tyrinėjimo kelius.4
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Edita Miežinienė

Pamatykite naujienas pirmi!
Sekite naujienas mūsų "Facebook" paskyroje!